Uczuciowość narodziny umiejętność dawania i brania
Uczuciowość, miłość to „stany”, które rozwijają się wraz z rozwojem człowieka. Definiowane są przez filozofów, etyków, psychologów, poetów. Również naukę jaką jest seksuologia. Przyjmuje ona definicje:
Uczuciowość to stan dążący do więzi z drugim człowiekiem. Z kolei miłość uzupełniona jest o zaspokojenie biologicznego pożądania, zaspokojenia seksualnego, prokreacji.
Uczuciowość i miłość jest pewną wypadkową której początki sięgają życia płodowego, okresu dorastania. To one kształtują przyszłą miłość dwojga ludzi. W okresie płodowym dziecko obdarzone jest pierwszą uczuciowością, miłością wynikającą z chęci posiadania dziecka przez dwojga rodziców. Dalej okres macierzyński, wychowawczy budzi kolejne instynkty miłości i uczuciowości. To dzięki nim rozwija się uczuciowość i miłość do drugiej osoby. Stajemy się kochani. Często zadajemy sobie pytanie dlaczego właśnie Ja. Wokół być może są inni o lepszych walorach. Moment w którym miłość staje się bezwarunkowa, podobnie jak w życiu płodowym. Kochamy za to, że jest. Z czasem miłość stawia pewne wymogi. Miłość należy podtrzymać, zapracować na nią. Konieczne staje się zbudowanie więzi, dzięki którym miłość przekształci się w partnerstwo oparte o przyjaźń, zrozumienie, odpowiedzialność, zaspokojenie potrzeb w sferze fizyczne czy psychicznej. Udany związek to wspólna decyzja o byciu razem. Taka potrzeba stwarza warunki do założenia rodziny. Pojawiające się nowe życie wzmacnia więzi rodzinne i jednocześnie powoduje że krąg od pojawienia się uczuciowości, miłości zostaje zamknięty, stając się podstawą do powstania kolejnego pokolenia. I tak już od wielu, wielu tysięcy lat.
Oprócz uczuciowości, miłość oparta jest również o pociąg seksualny, potrzebę rozładowania napięcia seksualnego. Pociąg seksualny możemy podzielić na kilka etapów. Jego narodziny, rozwój oraz zanik. Współczesna nauka próbuje odpowiedzieć na wiele pytań w tym zakresie na różnych płaszczyznach. Socjologia łączy warunki środowiskowe i obyczajowe z wpływem na seksualność. Ważną role odgrywają ponadto anatomia, fizjologia oraz psychologia.
Kształtowanie się kontaktów seksualnych. Tutaj możemy wydzielić kilka okresów. Pierwszy miedzy dwunastym a dwudziestym piątym rokiem życia. U chłopców szybko przybiera na sile. Przejawem są polucje nocne, onanizm dalej poszukiwanie partnerki (inicjacja około 17 roku życia). Ze względu na konflikt w zakresie rozwoju seksualności partnerkami często nie są rówieśniczki ale kobiety dojrzałe seksualnie. Silny popęd seksualny może wpływać na słaby rozwój uczuciowości. Rozwój fizyczny wyprzedza rozwój psychiczno uczuciowy.
Rozwój w omawianym zakresie młodych kobiet przebiega inaczej. W wieku dwunastu do szesnastu lat napięcie seksualne jest niższe, a co za tym idzie i potrzeba do kontaktów seksualnych jest niższa. Rozwija się natomiast w większym stopniu uczuciowość. Potrzeba stałego związku z druga osobą oparta o uczucia.
U chłopców rozwój uczuciowości następuje w wieku około osiemnastego do dwudziestego piątego roku życia. Z kolei w tym czasie młode kobiety rozwijają się pod względem seksualnym.
Wyrównanie w zakresie uczuć i potrzeb seksualnych następuje około dwudziestego piątego do czterdziestego roku życia.
Około czterdziestego roku życia potrzeby seksualne ulegają zmianie. Popęd seksualny mężczyzn powili spada, z kolei u kobiet osiąga wysokie poziomy. Efektem tego jest częste poszukiwanie przez kobiety młodszych partnerów. Z kolei mężczyźni poszukują młodszych partnerek.
Powyżej pięćdziesiątego roku życia tak u mężczyzn, jak i u kobiet napięcie seksualne spada do wartości średnich.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |