Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ZWIERZĘTA MIGRUJĄCE
   
COUNTRY:
         
 

 
Magazine
   
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 

 
   
   
 
   
 
 
Grupa Media Informacyjne - Zwierzęta migrujące  
   

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Migracje zwierząt - słownik

anadromiczny gatunek - ryba, która żyje głównie w morzu i wpływa do wód słodkich, aby się rozmnożyć. Zobacz też katadromiczny gatunek.

borealny - pochodzący z lub związany z obszarami leśnymi strefy umiarkowanej na Dalekiej Północy, zdominowanymi przez drzewa szpilkowe takie jak jodła, świerk i sosna.

dyspersja - w ekologii, ruch zwierzęcia z zajmowanego przez nie obszaru w zwykle w nieokreślonym kierunku lub na odległość.

dział wędrówkowy - wyimaginowana linia na mapie, oddzielająca od siebie dwie lub więcej populacji, które migrują w różnych kierunkach; migranty występujące po jednej stronie linii wędrują w jednym kierunku (np. na południowy zachód), a te występujące po przeciwnej stronie przemieszczają się w innym kierunku (np. na południowy wschód).

emigracja - dyspersja lub migracja organizmów z danego obszaru.

erupcja - emigracja na wielką skalę z danego regionu; zwana również inwazją.

filopatria - skłonność zwierzęcia do pozostawania lub powracania w konkretne miejsce w celu rozrodu lub zdobycia pożywienia.

fiszbin - elastyczne, rogowe płytki zwisające z górnej szczęki u fiszbinowców, używane podczas żerowania do odcedzania planktonu z wody morskiej.

fonotaksja - poruszanie się w kierunku dźwięku.

gatunek koczujący - gatunek zwierzęcia, który przemieszcza się po rozległym obszarze bez ustalonych preferencji co do kierunku lub terminów migracji.

hiperfagia - intensywne żerowanie poprzedzające wędrówkę, mające na celu odłożenie zapasów tłuszczu służącego jako paliwo.

katadromiczny gatunek - ryba, które żyje głównie w wodach słodkich i wypływa na morze, aby się rozmnażać. Zobacz też anadromiczny gatunek.

kompas gwiezdny - kompas bazujący na pozycji gwiazd na niebie, którego przydatność zależy od zdolności zwierzęcia do spostrzegania rotacji układów gwiezdnych względem punktu odniesienia.

kompas magnetyczny - kompas bazujący na polu magnetycznym Ziemi.

kompas słoneczny - kompas bazujący na pozycji Słońca na niebie.

linia wiodąca - element topografii terenu, taki jak linia wybrzeża, brzeg jeziora lub pasmo górskie, wzdłuż którego wędrują migranty.

miejsce postoju - miejsce, w którym zatrzymuje się duża liczba migrantów podczas swojej wędrówki, zwykle po to, aby odpocząć i żerować.

migracja - wędrówka w konkretnym celu, z jednego obszaru na inny, często utrwalonym szlakiem, w konkretnym kierunku i często o określonej porze roku lub czasie; migracja może mieć miejsce raz lub wielokrotnie w ciągu życia organizmu.

migrant - organizm, który podejmuje wędrówkę.

migrant częściowy - gatunek, u którego nie wszystkie osobniki podejmują regularne wędrówki; tylko te z pewnego obszaru, w pewnym wieku lub jednej z płci są wędrowne.

nawigacja - poruszanie się wzdłuż kursu w celu dotarcia do konkretnego celu; wymaga znajomości dystansu pomiędzy miejscem obecnym a docelowym.

niepokój wędrówkowy - stan pobudzenia pojawiający się u ptaków wędrownych w okresie poprzedzającym migrację; występuje zwłaszcza u ptaków wróblowych.

obrączkowanie - technika badawcza polegająca na zakładaniu obrączek (metalowych, plastikowych lub obu typów), noszących unikatowy numer lub kod, na nogi ptaków; dzięki odczytaniu obrączki, ponownemu schwytaniu lub znalezieniu martwego ptaka można śledzić jego przemieszczenia.

orientacja - poruszanie się w konkretnym kierunku z wykorzystaniem różnorodnych wskazówek z otoczenia, w celu utrzymania pożądanego kierunku. Zobacz również nawigacja.

ortodroma - najkrótsza droga pomiędzy dwoma punktami na powierzchni kuli ziemskiej; wymaga ona dokonywania ciągłych zmian kierunku poruszania się podczas podróży.

osiadły - niemigrujący; dotyczy osobnika lub populacji, która przez cały rok pozostaje na tym samym obszarze.

PAT (Pop-up archival tag) - rejestrator danych umieszczany na ciele zwierzęcia wodnego, przechowujący informacje, które mogą następnie zostać odczytane; urządzenie to jest używane głównie do badania ruchów morskich ryb i żółwi.

prąd strumieniowy - szybki prąd powietrza występujący na dużych wysokościach.

pelagiczny - żyjący na otwartym morzu lub oceanie; dotyczy zwykle szeroko rozpowszechnionych organizmów morskich, które występują z dala od lądu.

plankton - termin zbiorczy opisujący małe lub mikroskopijnej wielkości organizmy, w tym rośliny, glony, bakterie, pierwotniaki, skorupiaki oraz larwy większych zwierząt, które w niezliczonych ilościach unoszą się w wodach słodkich i morskich lub dryfują na ich powierzchni.

ptak szponiasty - ptak prowadzący drapieżny tryb życia, aktywny w ciągu dnia, taki jak sokół, myszołów, orzeł lub rybołów.

ptak wróblowy - ptak z gatunku należącego do rzędu wróblowych, który obejmuje ponad połowę wszystkich gatunków ptaków; niekiedy, lecz błędnie, termin ten utożsamiany jest z ptakami śpiewającymi.

PTT (Platform transmitter terminal) - urządzenie lokalizowane za pomocą satelitów, umieszczane jest na ciele zwierzęcia w celu określenia jego pozycji; wysyła sygnał, który odbierany jest przez system satelitów ARGOS krążących po orbicie okołoziemskiej.

rurkonose - rząd ptaków morskich, obejmujący m.in. albatrosy, burzyki i petrele; nazwa ta pochodzi od rurkowatych nozdrzy tych ptaków, występujących na górnej części dzioba.

rytm okołodobowy - regularny cykl zmian fizjologicznych oraz funkcji życiowych, które przy braku czynników zewnętrznych powtarzają się mniej więcej co 24 godziny. Zobacz również zegar biologiczny; rytm roczny.

rytm roczny - roczny cykl zmian fizjologicznych i funkcji życiowych; może on, lub nie, ulegać wpływowi czynników zewnętrznych, takich jak długość dnia. Zobacz również zegar biologiczny; rytm okołodobowy.

szeroki front - termin opisujący wędrówkę, podczas której migranty rozproszone na dużej przestrzeni podróżują bez zbaczania z preferowanych przez nie kierunków i omijania barier występujących w krajobrazie.

szlak przelotu - niewidzialny szlak wędrówkowy lub korytarz powietrzny, wykorzystywany corocznie przez ptaki, owady lub nietoperze.

telemetria radiowa - technika badawcza służąca lokalizowaniu i śledzeniu wędrownych zwierząt, zaopatrzonych w nadajnik radiowy.
telemetria satelitarna - technika badawcza służąca lokalizowaniu wędrownych zwierząt, zaopatrzonych w nadajnik satelitarny. Zobacz PPT.

ucieczka - masowy ruch z obszaru, który nagle stał się wyjątkowo nieodpowiedni do życia, na przykład z powodu sztormu lub silnych opadów śniegu.

waleń - członek rzędu ssaków zamieszkujących głównie morza, obejmującego wieloryby, delfiny i morświny.

wąski front - dotyczy wędrówek, podczas których migranty z rozległego obszaru tworzą koncentracje, przemieszczając się wzdłuż wybrzeży lub półwyspów bądź wąskimi dolinami itp. Zobacz również szeroki front

wędrówka - wędrówka pomiędzy wyższą i niższą szerokością geograficzną.

wędrówka na pierzowiska - przemieszczanie się na konkretny obszar w celu odbycia pierzenia, obserwowane u niektórych ptaków; podobne zjawisko ma miejsce u przechodzących okresowo linienie gadów i liniejących sezonowo ssaków.

wędrówka pionowa - sezonowy ruch zwierzęcia pomiędzy obszarami położonymi na dużej i małej wysokości; ruch ten zwany jest niekiedy migracją pionową.

włóczęga - osobnik, który dotarł na obszar znajdujący się poza jego typowym areałem występowania i szlakiem migracji z powodu błędu w nawigacji lub niesprzyjających warunków, które pojawiły się podczas wędrówki.

zegar biologiczny - wewnętrzny zegar, który występuje u niemal wszystkich organizmów, od tak małych jak pleśń porastająca chleb aż po człowieka; jego funkcją jest wyzwalanie procesów fizjologicznych i zachowań.

zmysł magnetyczny - zdolność niektórych zwierząt do odczuwania sił pola magnetycznego, wykorzystywana do orientacji w przestrzeni.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Promowane

Disneyland GMI to pierwszy w Polsce Disneyland. Gigantyczny park rozrywki. 50 różnego rodzaju atrakcji w parku tematycznym, w tym 24 przejażdżki i rollercoastery. Na terenie parku powstanie również 5 tematycznych krain z atrakcjami na najwyższym, światowym poziomie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Promowane

Disneyland GMI to pierwszy w Polsce Disneyland. Gigantyczny park rozrywki. 50 różnego rodzaju atrakcji w parku tematycznym, w tym 24 przejażdżki i rollercoastery. Na terenie parku powstanie również 5 tematycznych krain z atrakcjami na najwyższym, światowym poziomie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Promowane

Disneyland GMI to pierwszy w Polsce Disneyland. Gigantyczny park rozrywki. 50 różnego rodzaju atrakcji w parku tematycznym, w tym 24 przejażdżki i rollercoastery. Na terenie parku powstanie również 5 tematycznych krain z atrakcjami na najwyższym, światowym poziomie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
News - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.