Mieszkanie żółwia
W terrarium musi być utrzymywana odpowiednia dla każdego gatunku temperatura oraz wilgotność powietrza – w dzień to 25 – 30°C i 18 – 20°C w nocy. Wilgotność powinna wynosić 30% – 50% (w zależności od gatunku).
Każdy gatunek żółwi dorasta do innych rozmiarów i od tego zależy wielkość terrarium. Jego minimalne wymiary to: szerokość to 3x długość żółwia, a długość 5x długość żółwia – każdy następny lokator potrzebuje dodatkowo 1/4 powierzchni więcej. Należy brać pod uwagę fakt, że kupiony przez nas żółw zapewne jeszcze urośnie. Aby uniknąć późniejszej zmiany lokum na większe, warto od razu zaopatrzyć się w większe terrarium.
Wysokość terrarium w zależności od wielkości żółwia, wystroju i grubości podłoża, powinna wynosić 30-60cm. Należy pamiętać, że żółwie mogą próbować wspinać się na własne domki czy siebie nawzajem. Wystrój terrarium powinien możliwie jak najbardziej przypominać środowisko naturalne gada. Sporą część terrarium może stanowić darń wykopana w lesie, a reszta może być wysypana korą sosnową (np. wymieszaną z włóknem kokosowym lub torfem). Włókno kokosowe i torf przy wysychaniu jednak pylą, dlatego też darń i kora wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem. Darń może dodatkowo zapewnić żółwiowi pożywienie, jeśli zadbamy o to, by rosła tam np. koniczyna.
Grubość podłoża w terrarium musi być na tyle duża, aby żółw mógł się w nim zakopać. Generalnie przyjmuje się zasadę, że im grubsza jest ta warstwa, tym lepiej. Ważne jest aby wielkość terrarium umożliwiała żółwiowi wędrówki po nim oraz żeby znalazł się w nim domek (można go wyłożyć siankiem), który będzie dla żółwia bezpieczną kryjówką. W terrarium mogą się również znaleźć kamyczki, kawałki gałęzi i większe kawałki kory (ważne jest by nie powodowały skaleczeń i urazów). Można też zastosować roślinność (żółw będzie ją zjadał i tratował).
Nie należy również zapomnieć o umieszczeniu w terrarium miseczki z jedzeniem i z wodą. Zamiast miseczki z wodą doskonale sprawdzi się płytki basenik, w którym żółw będzie mógł posiedzieć i napić się (woda jest wchłaniana również przez skórę). Żółwie lądowe nie potrafią pływać, ale lubią moczyć się w wodzie. Dno baseniku powinno być chropowate, aby żółw nie ślizgał się podczas wychodzenia z kąpieli, a poziom wody nie powinien być wyższy niż górna krawędź brzeżnego rzędu tarczek karapaksu. Miseczki i basenik powinny stać w pewniej odległości od źródła ciepła.
Jak już pisałam, odpowiednie temperatury dla żółwi lądowych to 25 – 30°C w dzień i 18 – 20°C w nocy.
Źródłem ciepła może być zwykła lustrzanka 40W zawieszona na takiej wysokości, aby żółw nie mógł jej dotknąć. Powinna ogrzewać tylko część terrarium, aby zwierzak sam mógł zdecydować w jakiej temperaturze chce przebywać. Przegrzanie organizmu żółwia może prowadzić do chorób górnych dróg oddechowych. Należy również pamiętać, że temperatura w terrarium będzie zależeć także od warunków panujących w naszym mieszkaniu.Bardzo ważne jest umieszczeniu w terrarium świetlówki UV, gdyż jest to promieniowanie niezbędne do syntezy witaminy D3. Brak promieniowania UV-B może prowadzić u żółwi do ciężkich niedoborów witamin, zmiękczania pancerza i krzywicy.
Warto również zaopatrzyć się w 2 termometry do pomiaru temperatury w najchłodniejszym i najcieplejszym miejscu oraz higrometr do pomiaru wilgotności.
Dobrym pomysłem jest zapewnienie naszemu żółwiowi możliwości przebywania w lecie w ogrodzie lub na balkonie. Aby zrobić taki wybieg w ogrodzie należy zabezpieczyć go przed ewentualną ucieczką żółwia stawiając ścianki np. z palików lub kamieni. Warto również zamontować od góry siatkę ogrodniczą. Taką siatkę można wkopać dodatkowo od spodu w ziemię aby żółw się nie podkopał i nie uciekł. Na takim wybiegu żółw musi mieć zapewniony dostęp do świeżej wody (w miseczce czy baseniku), jedzenia oraz do bezpiecznego schronienia (np. domku).
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE 7 ADAM NAWARA |