Żywienie
Na wolności żółwie wodno-lądowe zjadają zarówno pokarm pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego (niektóre są bardziej mięsożerne od innych). Tak też powinniśmy je żywić w niewoli. Należy zapewnić żółwiom jak najlepiej zbilansowane i zróżnicowane pożywienie. Często preferencje pokarmowe zależą od płci, np. samice pewnego gatunku żółwi błotnych (Graptemys geographica) mają znacznie szerszy otwór gębowy niż samce i dlatego są zdolne połknąć większą zdobycz. Podczas gdy samice tego gatunku karmimy przeważnie dużymi ślimakami i innymi mięczakami, samce żywią się głównie wodnymi owadami i mniejszymi ślimakami.
Przykładowa dieta dla żółwia: liście roślin, surowe (w całości) ryby, dobre jakościowo pokarmy tj. ‘Reptomin’, dżdżownice, ślimaki i inne mięczaki.
Niektórzy karmią swoje żółwie nawodnioną suchą karmą dla kotów lub psów, bądź granulatem dla pstrągów (na temat takiego sposobu żywienia zdania hodowców są podzielone). Jeśli trzeba nawilżyć jedzenie, takie jak karma dla kotów lub psów, należy użyć wody z dodatkiem rozpuszczalnych witamin. Jest to skuteczny sposób na zapewnienie żółwiowi niezbędnych witamin i pierwiastków.
Żółwie wodne karmi się zwykle 3 razy w tygodniu. W hodowli domowej częściej spotyka się przekarmione niż zagłodzone zwierzęta. Jest to bardzo niebezpieczne dla żółwia, ponieważ powoduje nie tylko otłuszczenie i apatię, ale także problemy z higieną w zbiorniku, co może być przyczyną chorób zakaźnych.
Niewłaściwa dieta:
Należy zwrócić uwagę na skład komercyjnych karm dla żółwi – często mają one niewielką wartość odżywczą i wykazują poważne niedobory błonnika, witamin i minerałów. Także małe rybki nie powinny stanowić podstawy diety, ponieważ są nadmiernie bogate w olej i mogą powodować zapalenie tkanki tłuszczowej (steatitis) lub otłuszczenie wątroby. Diety zawierające nadmierną ilość ryb mogą także wywoływać niedobory witaminy B, ponieważ w rybach występuje enzym zwany tiaminazą, który utrudnia pobieranie witamin z grupy B.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE 7 ADAM NAWARA |