Żółwiak chiński
Warunki utrzymania w terrarium: temperaturę wody należy utrzymywać w granicach 22-28°C. Powietrze powinno być ogrzane do 28-30°C w dzień i 22-24°C w nocy. Upodobania termiczne zależą zresztą od miejsca pochodzenia naszego żółwiaka. Najczęściej oferowane u nas żółwiaki pochodzą z ferm hodowlanych w Chinach i Tajlandii, gdzie wychowywano je w ciepłym klimacie.
Należy stosować 12-14 godzinny cykl oświetlenia. Używanie świetlówki UVB nie jest konieczne, gdyż gatunek ten rzadko wygrzewa się na wyspie, dodatkowo promieniowanie UV nie jest niezbędne do prawidłowego wzrostu zwierzęcia. Jednak w okresie wiosenno-letnim dobrze jest zapewnić żółwiakom dostęp do oczka wodnego, gdzie aktywnie spędzają czas wykorzystując przestrzeń, którą trudno jest zapewnić w warunkach domowych.
Minimalna wielkość terrarium dla dorosłego osobnika to 80x50x50 cm, natomiast optymalna to 100x40x50 cm. Oczywiście najlepiej jest zapewnić żółwiakowi jeszcze większe lokum.
Dno zbiornika wodnego wysypujemy drobną warstwą piasku o grubości 10 cm, tak aby zwierze miało możliwość zagrzebania się w nim, nie robiąc sobie przy tym krzywdy.
Głębokość wody powinna stanowić 1/2 – 2/3 wysokości akwaterrarium, musi być ona na tyle duża, by żółwiak po przewróceniu na karapaks mógł się swobodnie odwrócić (istnieje niebezpieczeństwo utopienia). W rogu pomieszczenia powinna znajdować się mielizna, na której żółwiak będzie mógł spokojnie odpocząć, wystawiając nad powierzchnię wody tylko pysk. W akwarium należy też umieścić niewielką, wynurzoną wyspę, na której zwierzę będzie mogło się wygrzewać. Niezbędne jest zamieszczenie w zbiorniku wodnym odpowiednio zabezpieczonej przed stłuczeniem grzałki oraz naprawdę wydajnego filtra, ponieważ żółwiaki muszą mieć nienagannie czystą wodę. Wszystkie rośliny zamieszczone w zbiorniku zostaną wykopane, zniszczone oraz zjedzone.
Długość życia: 25-30 lat
Aktywność: żółw ten większość czasu spędza w wodzie zagrzebany w piasku lub mule wystawiając tylko szyje i głowę (jeśli się wystraszony wystawia tylko czubek nosa). Zdarzają się osobniki, które chętnie korzystają z przygotowanych przez hodowców wysp do wygrzewania się. Żółwiaki są jednak bardzo płochliwe, więc nawet najmniejszy ruch w pobliżu akwarium powoduje natychmiastowy skok żółwia do wody i zakopanie się w piasku.
Wielkość: hodowlane żółwiaki chińskie osiągają wymiary karapaksu w granicach 25-30 cm. W naturze zdarzają się osobniki, których rozmiar dochodzi do 33 cm, a ciężar ciała do 10 kg.
Zachowanie: żółw ten jest agresywny. Dorosły osobnik może odgryźć człowiekowi palec! Młode zaleca się łapać w siatkę do ryb akwariowych, większe najlepiej wyjmować po spuszczeniu z akwarium wody. Jeśli musimy wyciągnąć żółwiaka należy go pewnie chwycić za plastrom i karapaks u nasady ogona, obserwując przy tym cały czas głowę zwierzęcia i dopiero wtedy zdecydowanym ruchem wyjąć go ze zbiornika. Żółwiaki hodujemy pojedynczo ze względu na ich charakter. Młode osobniki są bardzo wrażliwe na zmiany w parametrach wody (pH, temperatura i czystość).
Wygląd zewnętrzny: karapaks barwy oliwkowo-zielonej z żółtymi plamami jest mocno spłaszczony o owalnym kształcie. Plastron skrócony. Oba pokryte grubą, miękką i gładką skórą, brak rogowych tarcz. Na tylnej krawędzi karapaksu skóra tworzy gruby fałd. Karapaks połączony z plastronem tylko skórą. Szczęki ostre osłaniają mięsiste wargi. Pysk wyciągnięty w długi ryjek, na końcu którego mieszczą się otwory nosowe. Oczy mocno wystające. Głowa mała, mocno wydłużona, pokryta gładką skórą. Ogon krótki.
Biotop: rzeki i jeziora o dnie ilasto-piaszczystym i poszarpanych brzegach.
Pokarm: głównie ryby oraz skorupiaki, mięczaki, owady i robaki.
Behawior na wolności: świetnie pływa i nurkuje. Zimuje zagrzebany na dnie zbiornika.
Rozmnażanie: samica 2 do 3 razy w roku składa do jam wygrzebywanych w piasku nad brzegiem wody o głębokości ok. 20 cm rocznie ok.70, jaj o średnicy ok. 2 cm.
Występowanie: duże obszary Dalekiego Wschodu – wschodnie Chiny, Japonia, Korea, Tajwan Wschodnia Rosja (rzeka Amur).
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE 7 ADAM NAWARA |