1. Tęcza
Tęcza powstaje wskutek załamania i odbicia światła słonecznego na kropelkach wody. Możemy ją zobaczyć zawsze po deszczu, kiedy Słońce znajduje się niżej niż 42° nad horyzontem. Ze względu na charakter załamania i odbicia światła na kropelkach wody, tęcza powstaje zawsze po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Dwukrotne wewnętrzne odbicie promienia świetlnego w kropelkach wody wytwarza mniej jasną tęczą wtórną. Dostrzeżemy ją po zewnętrznej stronie głównej tęczy w odległości 8° od niej. Podczas gdy główna tęcza ma wewnętrzny brzeg fioletowy i zewnętrzny czerwony, we wtórnej tęczy kolejność barw jest przeciwna. Barwne widmo wtórnej tęczy zaczyna się barwą czerwoną z wewnętrznej strony i kończy barwą fioletową po zewnętrznej stronie. Nie całe światło przechodzące przez kropelki wody wytwarza tęczę. Część jego przyczynia się do zwiększenia jasności nieba między powierzchnią Ziemi i łukiem tęczy. Na ogół umyka to naszej uwadze, przypatrzmy się zatem przy okazji, że niebo nad tęczą jest ciemniejsze niż pod nią.
|
|
|
2. Halo
Przyczyną powstawania halo jest odbicie promieni słonecznych od kryształów lodu znajdujących się w atmosferze
3. Wieniec
Wieniec jest to jedna lub kilka (rzadko więcej niż trzy) serii barw pierścieni o stosunkowo małym promieniu, otaczających bezpośrednio tarczę ciała niebieskiego (lub sztucznego źródła światła). Wieńce wywołane są ugięciem światła w znajdujących się przed tarczą Słońca lub Księżyca cienkich chmurach, zbudowanych z drobnych, jednorodnych kropelek wody.
3. Iryzacja chmur
Iryzacja, to tęczowe barwy powstające czasem na powierzchni przezroczystych ciał w wyniku interferencji światła. Układy barw przeważnie zielonych i różowych, często o odcieniach pastelowych, są obserwowane na chmurach. Barwy te bywają niekiedy pomieszane, niekiedy zaś w postaci smug prawie równoległych do brzegów chmur. Barwy iryzacji są często błyszczące i przypominają kolor masy perłowej.
4. Łuk okołozenitalny
Łuk okołozenitalny przyjmuje formę pomniejszonej tęczy "do góry nogami", otaczającej zenit. Promień łuku okołozenitalnego maleje wraz ze wzrostem wysokości Słońca ponad horyzontem. Łuk okołozenitalny powstaje, gdy światło słoneczne ulega załamaniu przechodząc przez kryształy lodu, mające formę sześciokątnych płytek.
5. Łuk styczny
Łuk styczny powstaje na skutek załamania światła w kryształkach o kształcie ołówka. Można go zobaczyć nad słupem świetlnym jako plamę świetlną podobną do litery V.
6. Słup świetlny
Słup świetlny powstaje przez odbicie światła słonecznego od zewnętrznych ścian kryształków lodowych, gdy Słońce jest nisko nad horyzontem. W analogicznych warunkach atmosferycznych słup świetlny może powstać również w nocy nad sztucznymi źródłami światła
7. Widmo Brockenu
Widmo Brockenu – rzadkie zjawisko optyczne spotykane w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką. Nazwa zjawiska pochodzi od wzniesienia Brocken (1142 m) w górach Harz (Niemcy), gdzie zaobserwowano je po raz pierwszy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |