Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ZJAWISKA
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 

 
 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
Grupa Media Informacyjne - Wiedza  
   

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 
1. Wulkaniczne pioruny: kiedy błyskawica wytwarza się wulkanicznym pióropuszu.
2. „Brama do piekła” w Turkmenistanie to gaz ziemny podpalony przypadkowo przez naukowców w 1971 roku, palący się do dziś.
3. Zamarznięte pęcherzyki metanu, uwięzione w jeziorze Abrahama w Kanadzie.
4. Błyskawice Catatumbo: pojawiają się w Wenezueli przez 140-160 nocy w roku, 10 godzin w ciągu nocy i do 280 razy na godzinę.
5. Czerwone kraby na Wyspach Bożego Narodzenia: każdego roku 43 milionów krabów migruje aby złożyć swojej jaja w oceanie.
6. Motyle wędrowne: północnoamerykańska populacja migruje późnym latem i jesienią z USA do Kanady i Meksyku, pokonując tysiące kilometrów.
7. Tysiące pająków niedaleko Wagga Wagga w Australii pokrywających pola swoimi pajęczynami.
8. „Czarcie kręgi” na piasku w Namibii, za które prawdopodobnie odpowiedzialne są termity.
9. Podwodne kręgi na dnie Oceanu Spokojnego utworzone przez samca rozdymka w celu zwabienia samicy.
10. Kuliste głazy w Nowej Zelandii wyrzeźbione przez erozję.
11. „Błękitna dziura” to duży podwodny lej krasowy u wybrzeży Belize, o średnicy około 300 metrów i głębokości 124 metrów.
12. „Czarne Słońce”: tworzone przez ogromne stada szpaków w regionach Wielkiej Brytanii tuż przed zachodem Słońca w środku zimy.
13. Wielka migracja sardynek: od maja do lipca miliardy sardynek poruszają się na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża Południowej Afryki.
14. „Grobla olbrzyma” w Irlandii Północnej: około 40 000 zazębiających się bazaltowych kolumn, powstałych w starożytności w wyniku erupcji wulkanu.
15. „Żeglujące kamienie” w Dolinie Śmierci: skały poruszają się wzdłuż płaskiej doliny bez interwencji człowieka ani zwierząt. Wędrujące kamienie to fenomen geologiczny, który uchodzi za jedno z najbardziej tajemniczych zjawisk na świecie. Mowa tu o ciężkich głazach z kalifornijskiej Doliny Śmierci, które na powierzchni wyschniętego jeziora Racetrack Playa w zadziwiający i niewyjaśniony dotąd sposób zmieniają swoje położenie. Robią to raz na kilka lat i nikomu jeszcze nie udało się na własne oczy ujrzeć ich w momencie poruszania, ale faktem jest, że zostawiają po sobie długie i wyraźne ślady. Zjawisko to jest o tyle dziwne, że teren w tym miejscu jest bardzo płaski, zaś kamienie ważą po kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset kilogramów. Nie ma też żadnych dowodów, aby zmieniały one swoje pozycje w wyniku interwencji człowieka lub zwierzęcia. Większość naukowców skłania się do hipotezy, że przyczyną tego zjawiska są bardzo silne wiatry wiejące po ulewnych deszczach, kiedy to gleba jest grząska i śliska, czym sprzyja przesuwaniu się kamieni.
16. „Tidal bores” na Amazonce w Brazylii i na Severn w Wielkiej Brytanii.
17. „Kwitnąca pustynia” na pustyni Atakama w Chile, pojawia się kiedy opady są wyjątkowo wysokie.
18. Łuk okołohoryzontalny: zjawisko optyczne w atmosferze ziemskiej powstające na kryształach lodu, w związku z tym zaliczane do halo.
19. Nieruchoma chmura „soczewkowata” nad górą Olimp.
20. Chmury mammatus: wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury, wyglądem przypominające wymiona.
21. Polarne chmury stratosferyczne, zwane także chmurami perłowymi.
22. Undulatus asperatus, zwane też chropowatymi lub wzburzonymi falami, to pierwszy nowy wyodrębniony rodzaj chmur od 1951 roku.
23. Jezioro Natron w Tanzanii: słone jezioro zasilane przez bogate w minerały gorące źródła to jedyny obszar hodowli 2,5 miliona flamingów we wschodniej Afryce.
24. Spotted Lake, Kanada: swój unikatowy wygląd zawdzięcza najwyższym ilościom siarczanu magnezu, wapnia i sodu na świecie.
25. Bioluminescencyjne fale na plaży na Malediwach: energia chemiczna fitoplanktonu wyrzucanego na brzeg zamienia się w energię świetlną.
26. „Czerwony zakwit”: powstaje podczas nagromadzenia wiciowców, dzięki którym woda przybiera błotnisto-czerwony kolor.
27. Słupy słoneczne to zjawisko optyczne tworzone przez odbicie światła słonecznego lub księżycowego przez kryształy lodu obecne w atmosferze ziemskiej.
28. „Tęczowy eukaliptus”: płaty kory zewnętrznej są zrzucane w innych miejscach w różnych porach roku, dzięki czemu kora ciemnieje i dojrzewa dając niebieskie, fioletowe, pomarańczowe i bordowe tony.
29. Kryształy lodu formujące kształt kwiatów.
30. Śnieżne kominy na górze Erebus na Antarktydzie: najbardziej wysunięty na południe czynny wulkan na Ziemi.
Morning Glory - Chmura Morning Glory (Poranna Chwała) to rzadki fenomen meteorologiczny, który od czasu do czasu pojawia się w różnych rejonach świata. Jedynym miejscem, w którym występuje regularnie jest Zatoka Karpentaria na północy Australii. Miejscowość Burketown w stanie Queensland przyciąga rzesze pilotów i paralotniarzy, chętnych do zobaczenia tego zjawiska. Morning Glory występuje w okresie od końca sierpnia do początku listopada i może mieć aż 1000 km długości! Długa chmura pojawia się tuż po wschodzie słońca i porusza się z prędkością nawet do 60 km/h. Naukowcy do dziś nie potrafią szczegółowo wyjaśnić zjawiska, jednak z pewnością jest ono powiązane z ogromną wilgotnością Zatoki Karpentaria.
Ogniste tornado - Ogniste tornado to niezwykle rzadki fenomen, który polega na tym, że w wyniku działania prądów powietrznych przy odpowiedniej temperaturze powstają wirujące słupy ognia. Zazwyczaj trwają one tylko kilka minut, ale potrafią osiągać duże rozmiary i być bardzo niebezpieczne. Szczególnie ekstremalny przypadek ich niszczącego działania miał miejsce podczas trzęsienia ziemi w Japonii w 1928 r. Powstało wtedy wielkie ogniste tornado, które w ciągu 15 minut zabiło ok. 38 000 osób.
Śnieżne wałki - Jak się okazuje, natura potrafi lepić śnieżki nie gorzej niż człowiek. Zdarza się to co prawda niezwykle rzadko, ale efekty bywają nadzwyczajne. W sprzyjających okolicznościach wiatr potrafi bowiem tworzyć niezwykłe formacje śniegowe, które zazwyczaj mają cylindryczne kształty i są puste w środku. Niestety, aby zjawisko to miało w ogóle szansę zaistnieć, muszą panować ściśle określone warunki dotyczące temperatury powietrza, wilgotności, obecności lodu w podłożu, rodzaju śniegu oraz siły wiatru.
Latarnia Maracaibo - W Wenezueli – dokładnie w miejscu, w którym rzeka Catatumbo uchodzi do jeziora Maracaibo – zaobserwować można niespotykane nigdzie indziej zjawisko atmosferyczne. Mowa tu o bardzo intensywnych wyładowaniach elektrycznych, które trwają zwykle od 140 do 160 dni w roku przez ok. 10 godzin na dobę, i podczas których pojawia się średnio 280 piorunów na godzinę. Ich wielka regularność co do czasu i miejsca, jak również intensywność generowanego przez nie światła sprawiają, że lokalni marynarze posiłkują się nimi w nawigacji i traktują jako naturalną latarnię.
Świecące grzyby- Połyskujące na zielono drzewa fascynowały ludzkość od dawna. Pisali o nich już starożytni myśliciele, jak choćby Arystoteles czy Pliniusz Starszy. Dopiero jednak w 1823 r. odkryto, że źródłem tajemniczego światła nie są same drzewa, ale niektóre gatunki grzybów, które rosną na gnijącej korze, i które obdarzone są cechą bioluminescencji, czyli zdolnością do emitowania światła przez żywe organizmy. Grzyby takie można spotkać prawie na całej kuli ziemskiej, a najliczniej występują w lasach tropikalnych, gdzie wilgotny klimat sprzyja ich rozmnażaniu. Choć przyczyna ich świecenia nie jest do końca rozpoznana, to dominuje hipoteza, że grzyby przyciągają w ten sposób owady, aby te roznosiły ich zarodniki.
Słońca poboczne - Słońca poboczne, zwane też parhelionami, to niezwykłe zjawisko atmosferyczne, które w sprzyjających warunkach można zaobserwować w wielu miejscach na świecie. Zachodzi ono w wyniku załamania się promieni słonecznych na kryształkach lodu obecnych w chmurach, przez co powstają świetliste plamy (zazwyczaj dwie) po obu stronach słońca. Efekt ten jest najlepiej widoczny w porze zimowej, kiedy słońce znajduje się blisko horyzontu.
Zielony błysk - Zielony błysk to częste, ale trudne do zaobserwowania zjawisko optyczne. Występuje nad wschodzącym lub zachodzącym Słońcem. Zielony błysk światła nad brzegiem Słońca, znajdującego się blisko odległego horyzontu, może być obserwowany tylko przez sekundy. Przy górnej krawędzi tarczy słonecznej pojawiają się wówczas strzępki zielonego światła. Zjawisko to spowodowane jest załamywaniem się promieni słonecznych. Obserwuje się zielony kolor błysku, ponieważ inne barwy są silniej pochłaniane przez atmosferę, która działa niczym pryzmat (rozszczepia białe światło słoneczne). Kiedyś twierdzono, że zielony błysk to złudzenie optyczne. Dzięki nowoczesnym aparatom wielu osobom udało się sfotografować zielony błysk. Najlepiej wypatrywać go na pełnym morzu, albo z plaży. Nad Bałtykiem może być widoczny podczas bezchmurnej i bezwietrznej pogody.
Księżycowa tęcza - Księżycowa tęcza, jak sama nazwa wskazuje, powstaje dzięki światłu odbijanemu przez światło Księżyca. Jest ona bardzo trudna do dostrzeżenia ze względu na ograniczone możliwości widzenia człowieka w ciemnościach, ale aparat z długim czasem naświetlania może ją uwiecznić. To niezwykle ciekawe zjawisko przyrodnicze można obserwować na przykład na tle wodospadu Wiktoria w Zimbabwe. Na zdjęciu tęcza sfotografowana na Wyspie Fraser, na wschodnim wybrzeżu Australii.
Tęcza, gloria i halo - Jednym z najpiękniejszych zjawisk atmosferycznych jest tęcza. Obserwowana jest ona na niebie zawsze po stronie przeciwnej niż znajduje się Słońce. Jej tło stanowią chmury deszczowe lub ściana deszczu. Odległość tęczy od obserwatora znajdującego się na powierzchni Ziemi wynosi zwykle od jednego do dwóch kilometrów. Od najdawniejszych czasów tęcza fascynowała wszystkich, od uczonych po zwykłych ludzi. Starożytni Grecy wierzyli, że w ten sposób uśmiecha się bogini Iris. Warto zastanowić się jak dochodzi do powstania tego pięknego zjawiska. Mianowicie ważną role odgrywają tutaj zjawiska odbicia , załamania oraz rozszczepienia światła. Zjawiska te zachodzą na granicy dwóch ośrodków jakimi są: powietrze oraz woda w postaci kropelek deszczu. Tęcza ma postać wielobarwnego łuku. Wyróżnia się tzw. łuk główny, który powstaje w wyniku dwukrotnego załamania oraz odbicia światła w kropelkach deszczu. Wewnątrz łuku dominują barwy niebiesko - fioletowe, natomiast na zewnątrz czerwone. Ciekawą własnością tego zjawiska jest różnica w barwie nieba na zewnątrz i wewnątrz łuków. I tak na zewnątrz niebo jest ciemniejsze. Punkt stanowiący środek tęczy można wyznaczyć przedłużając prostą łączącą obserwatora i Słońce. Czasem widoczna jest jeszcze tzw. tęcza wtórna. Powstaje ona w wyniku dwukrotnego odbicia światła w kropli deszczu. Łuk tęczy wtórnej ma odwrotny rozkład barw i jest współśrodkowy w stosunku do łuku pierwotnego. Zjawisko odbicia fali świetlnej jest przyczyną także innego zjawiska. Każdy może osobiście zobaczyć jego skutki . Należy tylko stanąć na wzniesieniu i obrócić się w takim kierunku aby za plecami mieć Słońce. Wtedy cień postaci pada na dolinę gdzie zgromadzona jest mgła. Wokół padającego cienia pojawia się biały lub kolorowy pierścień. Podobne zjawisko może być obserwowane z okien samolotu, który rzuca cień na chmury. Do zjawiska tego zwanego glorią dochodzi ugięcia się fali świetlnych na przeszkodach jakimi są kropelki deszczu. Gdy dodatkowo dochodzi do powiększenia cienia to wtedy takie zjawisko nosi nazwę zjawiska Brockenu. Inne ciekawe zjawisko powstające na skutek odbicia i załamania promieni świetlnych nazywa się zjawiskiem halo. Obserwowane są w postaci wielobarwnych pierścieni lub plam pojawiających się obok Słońca lub Księżyca. Są to tzw. pozorne słońca i księżyce.
Miraż, fatamorgana - Zjawisko powstania pozornego obrazu odległego przedmiotu w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a co za tym idzie, gęstości. Początkowo fatamorganą nazywano miraże pojawiające się w Cieśninie Mesyńskiej, gdzie są one najefektowniejsze. W Polsce pojawiają się na Pustyni Błędowskiej oraz na Wyżynie Śląskiej.
Nieznany rodzaj błyskawic - Uczeni z Tajwanu odkryli kolejną niebieska tajemnicę: gigantyczne strumienie błyskawic uderzające... ze szczytów chmur w górę, aż do wysokości 100 kilometrów. W przeciwieństwie do dobrze znanych piorunów, te lśniące dżety rozchodzą się w bardzo rozrzedzonym powietrzu i formują w kształty przypominające potężne drzewa lub marchewki o wysokości 80 kilometrów.

"To odkrycie można by porównać z ogłoszeniem przez biologów odkrycia nowej części ludzkiego ciała. Wydaje nam się że wiemy już wszystko i nagle okazuje się że tak nie jest".

W trakcie badań, którymi kierował Han-Tzong z Uniwersytetu Cheng Kung na Tajwanie, użyto bardzo czułych na światło aparatów fotograficznych zainstalowanych na południowym skraju wyspy. Wykonane zdjęcia ukazały pięć potężnych strumieni błyskawic biegnących w górę od chmur burzowych znajdujących się w lipcu 2002 roku ponad Morzem Południowochińskim.

Potężne strumienie znikają zwykle w czasie krótszym niż sekunda i są bardzo trudne do dostrzeżenia dla nieuzbrojonego oka. Badania, które ukazały się w czwartkowym numerze Nature, pokazały również że cztery z tych zjawisk były źródłem fal radiowych o bardzo niskiej częstotliwości, mogących interferować z globalnym system telekomunikacji. Informację taką podał Victor Pasko, inżynier z Penn State. "Wiemy już, że tego typu zjawiska mogą powodować zakłócenia sygnałów radiowych". W latach dziewięćdziesiątych Pasko zajmował się innym rodzajem błyskawic, niebieskimi dżetami również pojawiającymi się ponad chmurami, ale nie tak potężnymi i nie sięgającymi tak wysoko jak te obecnie badane.

W 1989 roku odkryto jeszcze jedna formę błyskawic występujących na dużych wysokościach. Nazwano je krasnoludkami (sprites). W przeciwieństwie do omawianych strumieni, krasnoludki poruszają się w dół, w kierunku chmur. Zanikają one jednak około 40-50 kilometrów ponad ich szczytami. Taką informację podał Umran Inan ze Stanford University, nie będący członkiem grupy, która ogłosiła najnowsze wyniki.

"W przeciwieństwie do krasnoludków, strumienie błyskawic obserwowane przez zespół z Tajwanu są bardzo intensywne i pokazują na wyraźny związek między chmurami burzowymi i górnymi warstwami atmosfery" - powiedział Inan.

W latach dziewięćdziesiątych uczeni odkryli wiele dowodów istnienia krasnoludków lecz znacznie większe strumienie błyskawic umknęły obserwacji Prawdopodobnie dlatego, że zdarzają się jedynie ponad oceanami. Mnogość form błyskawic obserwowanych w górnych warstwach atmosfery nie stwarza zagrożenia dla samolotów, ponieważ błyskawice rozciągają się na bardzo dużych obszarach warstwy atmosfery zwanej jonosferą. Promy kosmiczne poruszają się w jonosferze, NASA może więc badać je z ich pokładu.

Nie prowadzono badań w celu sprawdzenia czy różne formy błyskawic mają wpływ na chemię atmosfery. Uczeni podejrzewają jednak, że mogą mieć one udział w procesie powstawania ozonu.

Uczeni sądzą, że odkrycie nowej formy błyskawic zmieni modele komputerowe atmosfery. Może tez pomóc satelitom wojskowym w odróżnianiu wybuchów wywoływanych przez ludzi od zjawisk naturalnych.
 
 
19 - 11.01.2013          
  Zjawiska

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Zjawiska

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Zjawiska

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
Poland - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.