Alkohol, a jakość snu
Przegląd 27 różnych badań przeprowadzonych pod kątem działania alkoholu wykazał, że alkohol nie poprawia jakości snu. Co prawda osobom bez problemów zdrowotnych alkohol pomaga szybciej zasnąć i powoduje, że przez chwilę sen jest mocniejszy, jednak pogarsza on jakość fazy REM - im więcej alkoholu wypijemy przed snem, tym mocniejszy efekt.
Gorszy sen
Faza REM następuje po około 90 minutach snu - podczas tej fazy śnimy, jest to również faza, podczas której organizm się regeneruje. Zakłócenia podczas fazy REM ograniczają jakość naszego snu i powodują uczucie senności i pogorszenie koncentracji w ciągu dnia. Irshaad Ebrahim, dyrektor Centrum Snu w Londynie, który przeanalizował wyniki omawaianych 27 badań, mówi wprost: "Alkohol pomaga zasnąć, ale ogólnie rzecz biorąc pogarsza jakość snu, zwłaszcza w drugiej połowie nocy". Alkohol powoduje ponadto skrócenie oddechu i może wzmagać bezdech senny, przerwy w oddychaniu w trakcie snu.
"Skutkiem picia alkoholu przed snem jest skrócony czas zapadania w sen, dlatego niektóre osoby cierpiące na bezsenność używają alkoholu jako środka wspomagającego sen" - mówi Ebrahim. "Jednak alkohol powoduje, że druga połowa snu jest znacznie zakłócona" - dodaje. Autor badania nawołuje do zaprzestania używania alkoholu jako środka nasennego i ostrzega, że jeżeli regularnie będziemy w ten sposób pomagać sobie zasnąć, możemy się od alkoholu uzależnić.
Inne rozwiązania
Specjalista od uzależnień z kliniki w Nowym Jorku, Scott Krakower, zgadza się z opublikowanymi badaniami. "Alkohol powoduje, że ludzie myślą, że lepiej się po nim wysypiają, myślą że jakość ich snu jest lepsza, a jest na odwrót" - mówi.
Faza REM to moment regeneracji mentalnej, niezwykle istotnej dla dobrego samopoczucia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Ludzie polegający na alkoholu jako środku nasennym mają większe szanse na to, że będą mieć problemy z pamięcią, będą mówić przez sen, a nawet lunatykować.
Jeżeli mamy kłopoty ze snem, najlepiej wybrać się do lekarza, który będzie w stanie sprawdzić co może być powodem problemu (np. bezdech senny, depresja) doradzi jak sobie poradzić z tym problemem, a nawet przepisze odpowiednie środki nasenne.
Jest wiele sposobów na poprawienie jakości snu, są to m.in.:
• regularne ćwiczenia,
• unikanie kofeiny, alkoholu i tytoniu przed snem,
• pilnowanie stałych godzin wstawania i chodzenia spać.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE 7 ADAM NAWARA |