26 tydzień ciąży
Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 23 cm, a waga malucha wzrosła do ok. 900 g. Tkanka tłuszczowa gromadzi się pod skórą dziecka. Do tej pory maluch wdychał i wydychał wody płodowe przez usta, teraz zaczyna to robić za pomocą noska ( w tym tygodniu zaczynają się otwierać i zamykać nozdrza), co pozwoli na rozpoczęcie pracy płuc. Płuca zaczynają teraz produkować specjalną substancje, która gromadzi się w pęcherzykach płucnych i zapobiega ich sklejaniu podczas oddychania (surfaktant). Lekarz położnik, w czasie wizyty kontrolnej, monitoruje również rytm pracy serca.
Dno macicy jest wyczuwalne ok. 6 cm nad pępkiem, a jej wysokość mierzona od spojenia łonowego wynosi ok. 26 cm. Twoja waga od początku ciąży powinna wzrosnąć o ok. 7-10 kg.
Brzuszek jest już dość spory, możesz odczuwać skurcze oraz bóle nóg, uczucie napięcia w okolicach miednicy oraz bóle krzyża. Macica zaczyna uciskać już nie tylko na pęcherz moczowy, ale również na jelita oraz odbytnicę. Możesz przez to odczuwać ból pod żebrami. Jest to spowodowane mocniejszymi ruchami Twojego silniejszego maleństwa. Aby złagodzić dolegliwości, możesz położyć się na bogu, żeby rozluźnić powłoki brzuszne i zrelaksować mięśnie. To powinno złagodzić ewentualny ból.
Obserwując ruchy swojego maleństwa, możesz określić pory jego wzmożonej aktywności oraz odpoczynku. Często zdarza się, że Twój maluch swoją aktywność przejawia w nocy, na tomista w dzień słodko śpi, gdyż Twoje poruszanie się czule kołysze go do snu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|