16 tydzień ciąży
Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi teraz 108-116 mm, a waga ok. 80 g.
Ciałko i główka są już całkiem pokryte meszkiem (lanugo). Nogi są już zdecydowanie dłuższe od rączek i wszystkie cztery kończyny poruszają się bardzo aktywnie, co jest doskonale widoczne podczas badania USG. Maluch może robić grymasy twarzy, marszczyć czoło, a także ssać kciuk, co również możesz zaobserwować na ekranie monitora podczas badania USG. Nasada pępowiny przesunęła się w dół jamy brzusznej płodu i jest bliżej miejsca, gdzie później znajdować się będzie pępek.
Twoja macica stale się powiększa. Rośnie tez łożysko, wzrasta również objętość płynu owodniowego. Dno macicy wyczuwalne jest w odległość 7 cm poniżej pępka.
Od tego tygodnia zaczynasz odczuwać ruchy swojego dziecka. Pierwsze ruchy są wyczuwalne między 16 a 20 tygodniem ciąży. Początkowo myślisz, ze to pracują Twoje jelita. Jednak gdy zauważasz, że zdarza się to coraz częściej, wówczas dochodzi do Ciebie, że to porusza się Twoje maleństwo.
Powinnaś unikać spania na brzuchu lub na plecach. Najwygodniejsze dla Ciebie i dla dziecka będzie leżenie na boku. Nie będzie to powodowało żadnych ucisków bezpośrednio na macicę i płód oraz zapobiegnie jej niedokrwieniu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|