12 tydzień ciąży
Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 61 mm. Dziecko waży 10-14 g.
Narządy, które do tej pory wykształciły się w maleńkim organizmie, teraz się powiększają i doskonalą swoje funkcje.
Szkielet płodu przekształca się z chrzęstnego w kostny. Paluszki u rąk i stóp już się całkiem rozdzieliły i wykształciły się paznokcie. Skóra pokrywa się zawiązkami cebulek włosowych.
Przysadka zaczyna wytwarzać hormony. Narządy płciowe zewnętrzne wskazują na płeć dziecka. Jelita zaczynają się kurczyć, wykonując ruchy robaczkowe przesuwają pokarm. Przez ścianę jelita wchłaniana jest glukoza.
Będąc u lekarza, usłyszysz bicie serca swojego maluszka. Lekarz wykona badanie za pomocą przyssawki dopplerowskiej.
System nerwowy maluszka doskonali się. Dziecko zaczyna się poruszać wewnątrz macicy. Jednak Ty jeszcze nie odczuwasz tych ruchów. Za to maluch reaguje na bodźce zewnętrzne. Jeśli dotkniesz brzuch, całe ciałko gwałtownie się porusza.
Zwiększa się również ilość płynu owodniowego. Dzięki temu dziecko może swobodnie pływać. Maluch zaczyna poruszać kończynami, ustami, otwiera buzie.
Pod koniec 12 tygodnia macica nie mieści się już w miednicy. Brzuszek się zaokrągla. Jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża, możesz jeszcze zmieścić się w swoje dotychczasowe rzeczy. Jeśli to ciąża kolejna, możesz kompletować powoli luźniejsze stroje.
W tym okresie znikają wczesne objawy ciąży i czujesz się lepiej. Nie dokuczają już poranne nudności. Masz mnóstwo energii, nie czujesz się jeszcze ociężała.
Poza rosnącym brzuszkiem, mogą jeszcze powiększać się piersi, stają się one napięte i coraz cięższe. Mogą też lekko zwiększyć się obwody ud i bioder.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|