9 tydzień ciąży
Odległość ciemieniowo-siedzeniowa zarodka wynosi 22-30 mm. W tym tygodniu tworzą się wewnętrzne narządy płciowe, dotąd komórki i gruczoły płciowe były takie same. U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek jajeczka. Jednak zewnętrznie narządy płciowe zarówno u chłopców jak i u dziewczynek na razie są typu obojnaczego i trudno zauważyć różnice płci. Poza tym znacznie wydłużyły się rączki i nóżki. Dłonie ułożone są nad sercem i są już zakończone palcami, na końcu których widoczne są zaokrąglenia tworzące poduszeczki. Nóżki też już są zakończone stopami z wyraźnie wykształconymi paluszkami. Długość nóg stanowi teraz ok. połowę długości ciała. Już zaczynają się kurczyć mięśnie, co pozwala na poruszanie się maleństwa w worku owodniowym, jednak Ty jeszcze nie czujesz ruchów dziecka, widoczne są one na monitorze podczas badania USG.
Rysy twarz są już widoczne, oczka całe już pokrywają się powiekami i przesuwają na przód twarzy, tworzą się źrenice w kształcie okrągłego otworu. Do gałki ocznej wnika nerw wzrokowy, który łączy oko z mózgiem. Uszy są już też dobrze wykształcone i wędrują na boki główki. Wyraźnie zarysowuje się dolna szczęka i rozwija się górna warga. Wykształciły się zawiązki zębów mlecznych.
Głowa jest bardziej wyprostowana i zaczyna być już widoczna szyja. Głowa jest nadal duża i stanowi połowę całej długości płodu. W tym okresie znacznie rozwija się mózg. Z wcześniej wytworzonych pęcherzyków mózgowych tworzą się teraz półkule mózgowe, odpowiedzialne za czucie i myślenie. Pojawia się też międzymózgowie z przysadką odpowiedzialną za produkcję hormonów oraz tyłomózgowie z ośrodkiem odpowiedzialnym za oddychanie.
Macica cały czas się powiększa. Niektóre kobiety mogą już u siebie zauważyć zwiększenie się obwodu brzucha. Już od I trymestru zwiększa się u kobiet objętość krążącej krwi. Zjawisko to odpowiada zapotrzebowaniu rosnącej macicy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|