8 tydzień ciąży
Pod koniec 8 tygodnia odległość ciemieniowo-siedzeniowa zarodka wyniesie 14-20 mm.
Na twarzy widoczny jest koniuszek nosa i dziurki. Oczy są już całkiem zawiązane, zaczynają rosnąć powieki. Do powstających gałek ocznych wnikają naczynia krwionośne. Na szyi po obu stronach pojawiają się uszy. Rozwinięte jest już ucho wewnętrzne, odpowiedzialne za słuch i równowagę. Dziecko odczuwa Twoje ruchy, niepokoi się, gdy biegniesz, natomiast kojąco wpływa na niego Twój spacer, taniec, czy pływanie.
Ramiona i nogi jeszcze się wydłużyły, przy czym ręce są wyraźnie dłuższe od nóg. Widoczne jest zagięcie w okolicy łokcia, wytworzyły się fałdy palcowe, z których niebawem powstaną palce. Wydłuża się też tułów.
W sercu wykształciły się już zastawki tętnic płucnej i głównej (aorty). Oskrzela bardziej się rozwijają, przypominając swym wyglądem gałązkę.
Z tkanki mięśniowej tworzy się szkielet chrzęstny. Rozpoczyna się proces kostnienia, trwający jeszcze długo po narodzinach dziecka. Wzrost kości świadczy o przemianie zarodka w płód.
Macica ciągle się powiększa, jednak brzuch nie jest jeszcze widoczny. Możesz jedynie zaobserwować zwiększenie obwodu bioder. Możesz odczuwać bóle podbrzusza lub skurcze, będące następstwem powiększania się macicy. Wygląd piersi ulega zmianie. Sutki nabrzmiewają i zaczynają się powiększać. Wewnątrz piersi rozwijają się gruczoły mleczne.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|