7 tydzień ciąży
W tym tygodniu Twoje maleństwo znacznie się powiększy z 4-5 mm na początku tygodnia do 11-13 mm pod koniec siódmego tygodnia ciąży. Kształtem przypomina ziarnko fasolki.
W sercu następuje podział na lewą i prawą komorę, pojawiają się również przedsionki. Tworzy się przegroda międzyprzedsionkowa, w której znajduje się otwór. Powoduje on, ze krew swobodnie przepływa między przedsionkami, co jest charakterystyczne dla krążenia płodowego. Powstają oskrzela, formuje się mózg. Można już dostrzec zarys twarzy maluszka – powstają zaczątki nosa, oczu i ust.
Funkcjonuje już trzustka, powstają jelita, jest już również wyrostek robaczkowy.
Są już zalążki nerwów wzrokowych, na bokach główki widoczne są dwie ciemne plamki, które z czasem przemieszczą się na przód twarzy.
Rączki i nóżki wydłużają się, na ich końcach można dostrzec małe płetwy, z których wytworzą się dłonie i stopy.
Uformowało się już 12 par nerwów czaszkowych, które łączą mózg z innymi partiami głowy i ramion. Kolejne nerwy będą się tworzyć parami, po obu stronach ciała.
Ciąża na zewnątrz nie jest jeszcze widoczna z zewnątrz, jedynie możesz się w niektórych miejscach trochę zaokrąglić. Przyrost wagi nie powinien być większy niż 1 kg, zdarza się jednak często, że kobiety w tym okresie nie przybierają na wadze, a niektóre wręcz chudną.
Możesz jeszcze odczuwać nudności i wymioty. Mogą się też pojawić skurcze mięśni nóg. Powinnaś już zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe odżywianie się. W codziennej diecie powinny się znaleźć ważne dla dziecka składniki, co jest istotne dla właściwego rozwoju Twojego maleństwa. W miarę wzrostu ciąży powinnaś zwiększać wartość energetyczną spożywanych posiłków. Dodatkowa porcja energii pozwala na odpowiedni wzrost i budowanie poszczególnych tkanek zarodka, warunkuje przemiany metaboliczne w organizmie dziecka, tworzenie i odkładanie białek, tłuszczów i węglowodanów. Dostarcza również energii potrzebnej do prawidłowego przebiegu podstawowych funkcji życiowych małego organizmu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|