6 tydzień ciąży
Wygląd Twojego dziecka zmienia się, zarodek ma już główkę, tułów oraz ogonek. Odcinek od czubka głowy do końca wyrostka ogonowego nazywa się odległością ciemieniowo-siedzeniową i wynosi 2-4 mm. W szóstym tygodniu powstaje serce, tworzą się komory, które zaczynają się kurczyć, pompowana jest krew, a na badaniu USG widoczne może być bicie serca (pulsowanie), tym samym lekarz potwierdza ciążę.
Pojawiają się zawiązki ramion, nóg, formują się oczy. Ostatecznie powstaje cewa nerwowa, tworzą się zaczątki mózgu. Powstaje zaczątek jelit i naczyń krwionośnych. Powstaje również pranercze, które docelowo zastąpione zostanie przez nerki, a jego fragmenty przekształcą się w nasieniowody u chłopca.
Przez te 6 tygodni możesz zauważyć niewielki wzrost wagi, jednak u kobiet, które cierpią na wymioty waga może nieco spaść. Piersi są już znacznie powiększone. Niektóre ciężarne mogą cierpieć z powodu zgagi, mogą też pojawić się zaparcia. W tym okresie niektóre kobiety mają tzw. zachcianki pokarmowe, które też stanowią jeden z objawów ciąży.
W szóstym tygodniu zwykle udajesz się na pierwszą wizytę do lekarza. Warto wybrać sobie lekarza prowadzącego Twoją ciążę i zapytać o możliwość kontaktu z nim w niepokojących przypadkach. Istotne jest wzajemne porozumienie między Wami, Twoje poczucie bezpieczeństwa, będzie to miało wpływ na Twoje samopoczucie w czasie ciąży.
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad lekarski, położniczy oraz rodzinny. Wyznaczy przewidywany termin porodu, przeprowadzi badanie określając wielkość i położenie macicy, a tym samym potwierdzi wiek ciąży. Dostaniesz również skierowanie na podstawowe badania laboratoryjne. Lekarz zaleci również przyjmowanie preparatu witaminowego oraz innych leków, jeśli okażą się konieczne.
Gdy już dowiedziałaś się o ciąży odstaw wszelkie używki, które na pewno nie działają korzystnie na Twoje dziecko.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|