5 tydzień ciąży
Twoje dziecko rośnie, średnica zarodka wynosi ok. 1,25 mm. Przybiera kształt walca. W tym tygodniu w zarodku wytworzy się płytka, z której powstanie układ krążenia i serce. Z cewy nerwowej tworzy się również ośrodkowy układ nerwowy z mózgiem i rdzeniem kręgowym, układ kostnoszkieletowy i mięśniowy. Żeby zapobiec wadom cewy nerwowej, profilaktycznie zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę i później przez I trymestr ciąży.
W Twoim wyglądzie nadal nie obserwuje się żadnych zmian. Natomiast zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki ciąży. Wiele kobiet cierpi na nudności, którym mogą towarzyszyć wymioty. Zwykle występują one rano, stąd mówi się często o porannych mdłościach. Mogą one jednak wystąpić o każdej porze dnia. Nudności i wymioty ustępują najczęściej pod koniec I trymestru.
W tym okresie Twoje piersi są nabrzmiałe, może wystąpić mrowienie i ból piersi. Otoczka brodawkowa ciemnieje.
Kolejnym, często spotykanym objawem ciąży jest częste oddawanie moczu.
Ogólnie czujesz się bardzo przemęczona, co utrzymuje się często przez całą ciążę. Staraj się dużo odpoczywać.
Najczęściej w tym tygodniu wykonujesz test ciążowy. Na rynku dostępne są testy, które wykrywają ciążę już ok. 5-6 dni po terminie oczekiwanej miesiączki. Działanie testów oparte jest na wykrywaniu gonadotropiny kosmówkowej, jednego z hormonów występujących we wczesnej ciąży.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|