4 tydzień ciąży
Zarodek jest jeszcze bardzo mały, jego średnica wynosi ok. 0,35 – 1,00 mm, wielkością przypomina ziarnko maku. Jest szary i półprzezroczysty.
Wnętrze zarodka zaczyna wypełniać płyn owodniowy. Zarodek otrzymuje już substancje odżywcze i tlen. Funkcję transportowa a zarazem hormonalną pełni rozwijające się łożysko. Na razie, zanim łożysko nie wykształci się całkowicie, funkcję hormonalną pełni ciałko żółte. Jego rolą jest wytwarzanie progesteronu – hormonu wspomagającego rozwój ciąży. Ciałko żółte zanika zwykle ok. 6 miesiąca ciąży.
W obrębie zarodka powstają różne grupy komórek, układające się w tzw. listki zarodkowe, z których w przyszłości powstaną różne narządy i części ciała. Wyróżniamy 3 listki zarodkowe:
- entodermalny, z którego powstanie układ nerwowy wraz z mózgiem, skóra oraz włosy;
- endodermalny, który przekształci się w układ pokarmowy, wątrobę, trzustkę i tarczycę;
- mezodermalny, z którego powstanie szkielet i kościec, tkanka łączna, układ krwionośny,
moczowo-płciowy oraz większość mięśni.
Ty oczekujesz miesiączki, która powinna się pojawić pod koniec tego tygodnia. Jednak nie nadchodzi… Twoje piersi mogą się wydawać lekko powiększone, nabrzmiałe i obolałe. Możesz być zmęczona i senna. Możesz odczuwać napięcie w podbrzuszu oraz zmiany nastroju. Bierzesz to za silne objawy napięcia przedmiesiączkowego.
A może jesteś w ciąży??
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|