Pielęgnacja stóp
Występuje ona często u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego. Jest bardzo trudna w pielęgnacji, występuje często w powiązaniu z cerą suchą, alergiczną i płytko unaczynioną. Skóra wrażliwa objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, ściągania, świądu, który występuje po umyciu wodą lub po stosowaniu niektórych kosmetyków. Ogromny wpływ na cerę wrażliwą ma nadmierna ilość promieni słonecznych, przegrzanie i suchość pomieszczeń oraz stres. Negatywnie na cerę wpływają również toksyny, kurz oraz sztuczne włókna, nieprawidłowe odżywianie oraz brak ruchu. Przy pielęgnacji należy unikać środków silnie pieniących się, zaleca się stosowanie kosmetyków pozbawionych konserwantów oraz sztucznych barwników. Kąpiele słoneczne powinny być umiarkowane i koniecznie z użyciem kremów z filtrami słonecznymi.
Nasze stopy każdego dnia są narażone na ogromny wysiłek, w zależności od wykonywanej pracy i prowadzonego trybu życia możemy przemierzyć pieszo przez całe nasze życie nawet 100 000 kilometrów. Jednak aby chodzenie było przyjemnością a nie dyskomfortem należy je właściwie pielęgnować i dbać o ich higienę.
Najważniejsze w pielęgnacji kończyn dolnych jest noszenie odpowiedniego obuwia. Nasze obuwie powinno być przewiewne i lekkie. Kupując buty należy zwrócić szczególną uwagę aby nie były one zbyt ciasne, nie miały za wysokich obcasów oraz żeby przede wszystkim były wygodne. Ciasne i niewygodne obuwie ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze stopy gdyż doprowadza ono do deformacji stóp a także przyczynia się do powstawania licznych chorób kończyn dolnych.
Większość dolegliwości związanych ze stopami jest skutkiem noszenia nieodpowiedniego obuwia. Pozwólmy naszym stopom oddychać, pozostawiajmy je często boso, bez obuwia i skarpet. Pamiętajmy także aby nie nosić przez cały dzień tych samych butów. Odpowiednia pielęgnacja to nie tylko właściwe obuwie, powinniśmy zwracać też uwagę na to aby kupowane przez nas skarpety były wykonane z naturalnego tworzywa oraz posiadały delikatny bezuciskowy ściągacz, co jest bardzo istotne dla odpowiedniego krążenia, a co za tym idzie zapobiega powstawaniu żylaków. Właściwa pielęgnacja kończyn dolnych to także mycie nóg, należy to robić przynajmniej raz dziennie wieczorem, używając do tego mydła. Jeżeli nasze stopy nadmiernie się pocą to należy myć je mydłem antybakteryjnym, które dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym zapewni naszym stopom poczucie świeżości, zlikwiduje nieprzyjemny zapach oraz zapobiegnie rozwojowi chorób.
Przy myciu nóg należy zwrócić szczególną uwagę na to aby dokładnie wytrzeć przestrzenie między palcami. Wilgoć jest doskonałym miejscem do rozwoju grzybów i bakterii. Aby nasze stopy przez długi czas wyglądały starajmy się codziennie, podczas kąpieli lub biorąc prysznic, ścierać zrogowaciały naskórek, który nawarstwia się na piętach. Róbmy to za pomocą pumeksu lub tarki do stóp. Starajmy się co wieczór wcierać w stopy krem nawilżający, który ma za zadanie zadbać o odpowiednie nawilżenie stóp, a także zapobiegnie narastaniu grubego naskórka na piętach. Aby krem miał lepsze działanie po wtarciu go w stopy nałóżmy na nie bawełniane skarpetki. Pamiętajmy także o odpowiednim obcinaniu paznokci, aby nie doprowadzić do ich wrastania, co jest bardzo dokuczliwe i bolesne. Należy obcinać paznokcie w linii prostej, opiłowując je pamiętajmy aby nie zaokrąglać brzegów. Po bardzo męczącym dniu zafundujmy relaks naszym stopom. Wymoczmy je, wpłynie to doskonale na obolałe, zmęczone mięśnie stóp, a następnie delikatnie je wymasujmy. Masaż poprawi krążenie i rozluźni obolałe stopy.
Do masażu użyjmy kremu nawilżającego do stóp, nałóżmy grubszą warstwę kremu na stopy a następnie wcierajmy go zaczynając od podstawy stopy, po kolei wszystkie palce i podeszwę. Masując przesuwajmy się ku górze, kierując się w stronę kostek i łydki. Wykonując masaż pamiętajmy o trzech podstawowych ruchach w masażu: -głaskanie- stosuje się zawsze na początku, polega na przesuwaniu ręki po powierzchni. Podczas głaskania przesuwamy złuszczony naskórek. -rozcieranie- polega na wykonywaniu półkolistych lub kolistych ruchów, stosuje się go do rozcierania torebek stawowych. -ugniatanie- polega na ugniataniu powierzchni, pobudza ono odżywienie mięśni oraz zmienia stany napięcia mięśni. Pamiętajmy iż właściwa pielęgnacja służy zapobieganiu zmianom chorobowym na stopach, jeżeli będziemy dbali o właściwą higienę i odpowiednio pielęgnowali nasze stopy zapobiegniemy ich powstawaniu.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |