Dolegliwości stóp
BRODAWKI - jest to wirusowa choroba skóry. Za jej wystąpienie odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia dochodzi przeważnie u osób z wysoką wrażliwością osobniczą, jest ona największa u dzieci. Okres rozwijania się brodawek wynosi od 6tygodni do 5 miesięcy. Zakaźność brodawką jest dosyć duża, istnieje możliwość samozaszczepiania lub wszczepiania do skóry innych osób czyli zakażenie przenosi się z człowieka na człowieka.
Najczęściej występująca odmiana brodawek to:
Brodawki zwykłe - są to grudki o nierównej powierzchni, różnej wielkości. Pozbawione są cech zapalnych, mają szary lub szarożółty kolor. Występują w postaci pojedynczej lub mnogiej, co jest wynikiem samozaszczepiania. Brodawki zwykłe najczęściej umiejscawiają się na palcach rąk lecz mogą także występować wszędzie. Zmiany te występują bardzo długo. Zalecane jest leczenie farmakologiczne, a także zamrażanie płynnym azotem lub dwutlenkiem węgla. Czasami zmiany te ustępują samoistnie.
ODMROŻENIA - są to zmiany powstające pod wpływem niskiej temperatury. Na odmrożenia najwięcej narażone są miejsca gdzie krążenie krwi jest zwolnione lub utrudnione.
Wyróżniamy trzy stopnie odmrożeń:
Odmrożenia 1 stopnia - objawia się rumieniem, świądem, pieczeniem, lekką bolesnością, a po ogrzaniu występuje obrzęk. Należy usunąć istniejący ucisk mechaniczny, który utrudnia przepływ krwi. Można delikatnie poprawić ukrwienie skóry najlepiej poprzez naprzemienne ciepłe i chłodne kąpiele.
Odmrożenia 2 stopnia- pojawiają się pęcherze i pęcherzyki, które są wypełnione płynem surowiczym lub surowiczo - krwawym. Gojenie jest bardzo powolne i nie należy przekłuwać pęcherzy ropnych.
Odmrożenia 3 stopnia - występuje głęboka i różnie rozległa martwica, zniszczeniu mogą uledz także tkanki głębsze. Powikłania po tym odmrożeniu polegają na zaburzeniu czucia i występowaniu trudno gojących sią owrzodzeń. Wszystkie odmrożenia należy bardzo delikatnie ogrzewać.
ODMROZINY- powstają powoli pod wpływem niskiej temperatury przy dużej wilgotności powietrza. Polegają one na występowaniu lekkich zmian obrzękowych oraz płaskich nacieków o zabarwieniu sinawo -fioletowym. Skóra w tych miejscach jest gładka, lśniąca, nieznacznie napięta, chłodna, czasami w obrębie zmian tworzą się pęcherze i owrzodzenia, które trudno się goją. Tym zmianom towarzyszy świąd, a przy nagłym ogrzaniu uczucie bólu. W okresie letnim zmiany mogą ustąpić całkowicie, natomiast nasilają się w okresie zimy. Zmiany te mają charakter przewlekły. Powstawaniu odmrozin sprzyjają: - zaburzenia czynności gruczołów dokrewnych - zaburzenia krążenia - niedobory w odżywianiu - niedobory witamin A, B, PP, D Leczenie jest trudne, często mało skuteczne, przede wszystkim należy likwidować czynniki potęgujące powstawanie odmrozin, stosuje się także leki obkurczające naczynia.
ROGOWACENIE MIESZKOWE - dolegliwość ta charakteryzuje się szorstką i suchą skórą. Zmiany najczęściej umiejscowione są na zewnętrznej stronie ramion i przedramion, są one koloru żółtego lub brunatnego. Drobne grudki i zrogowaciałe czopy umiejscowione są wokół mieszków włosowych. W leczeniu stosuje się nacieranie kremami z zawartością witaminy A i E , peelingi, masaże szorstką rękawicą lub nacieranie solą.
ZWIODCZENIE MIĘŚNI- przypadłość ta jest skutkiem braku ćwiczeń, długiej choroby, dużego spadku masy ciała, powstaje też w wyniku starzenia się. Zaleca się masaże, stosowanie preparatów ujędrniających i odżywczych.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |