Kolor oczu, a choroby skóry
Oczy niedługo mogą niedługo przestać być tylko zwierciadłem duszy i stać się narzędziem wykrywania ryzyka zachorowania na choroby skóry. Badanie medyczne opublikowane w magazynie „Nature Genetics” wykazało, że kolor oczu sugeruje jakie problemy skórne może mieć pacjent.
Bielactwo i inne choroby autoimmunologiczne
Wyniki omawianego badania prowadzą do prostych wniosków – ludzie o niebieskich i szarych oczach mają mniejsze ryzyko zachorowania na bielactwo nabyte, w przeciwieństwie do ludzi o brązowych oczach, którzy są bardziej narażeni na tą chorobę i jej skutki, a więc białe płaty na skórze oraz włosach.
W trakcie badania przeanalizowano geny powiązane z bielactwem nabytym, chorobą autoimmunologiczną, która objawia się tym, że system immunologiczny atakuje normalne komórki pigmentowe (melanocyty), przez co na skórze oraz na włosach pojawiają się nieregularne białe płaty; miejsca pozbawione pigmentu. Ludzie z bielactwem nabytym mają zwiększone ryzyko zachorowania na inne choroby autoimmunologiczne, takie jak autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, cukrzyca insulinozależna, reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń.
Naukowcy przeanalizowali geny powiązane z chorobą u 450 osób na nią cierpiących, a dla porównania przeanalizowali geny 3200 amerykanów pochodzenia europejskiego niehiszpańskiego, ogólnie ludzi, którzy nie mają brązowych oczu. Wyniki analizy pozwoliły na identyfikację 13-stu nowych genów, które powodują predyspozycje do bielactwa.
Dane badania
Wyniki badania pokazują, że na bielactwo częściej chorują osoby o brązowych oczach niż osoby o niebieskim, czy szarym kolorze oczu przeciwnie do oczekiwań naukowców, którzy spodziewali się większej ilości zachorowań u osób o niebieskich i szarych oczach po przeanalizowaniu 3200 badanych europejskiego niehiszpańskiego pochodzenia, którzy nie byli chorzy – w tej grupie 52% miało niebieskie i szare oczy, 27% ciemne i brązowe, a 22% zielone i piwne.
Wśród osób ciepiących na bielactwo:
• 27% miało niebieski lub szary kolor oczu,
• 43% miało brązowe lub ciemne oczy,
• 30% miało zielone lub piwne oczy.
Bielactwo nabyte, a czerniak
W trakcie badania naukowcy uznali, że kolor oczu może również wskazywać na ryzyko zachorowania na czerniaka, najbardziej śmiertelną odmianę raka skóry, która jest genetycznie powiązana z bielactwem.
„Genetycznie, w pewnym sensie, bielactwo i czerniak są biegunowymi przeciwieństwami” - mówi doktor Richard Spritz z programu medycyny genetycznej i genomowej Szkoły Medycyny Uniwersytetu Colorado. „Niektóre z tych samych wariacji genetycznych, które powodują, że człowiek jest narażony na zachorowanie na bielactwo, powodują, że jest mniej narażony na czerniaka i vice versa”.
Doktor Spritz uważa, że nadpobudliwa reakcja systemu immunologicznego powiązana z bielactwem może mieć wpływ na obniżenie ryzyka zachorowania na czerniaka: „Myślimy, że bielactwo to nadczynność normalnego procesu systemu immunologicznego, który polega wyszukiwaniu i niszczeniu komórek z wczesnym stopniem rozwoju czerniaka”. Na koniec Spritz dodaje, że dalsze badania genów powiązanych z bielactwem pozwolą dowiedzieć się więcej na temat genów związanych z innymi chorobami autoimmunologicznymi, w tym z czerniakiem.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |