Dieta antycellulitowa
Pierwszym błędem popełnianym przez osoby pragnące poprawić swoją sylwetkę jest ogólne zmniejszenie ilości spożywanych produktów. Często rozpoczynamy od głodówek, które nie tylko częściej kończą się niepowodzeniem i powrotem do starych zwyczajów, to u bardziej zdeterminowanych mogą prowadzić do znacznych niedoborów. Zbyt radykalne diety paradoksalnie mogą pobudzać rozwój cellulitu, a skóra staje się wiotka i nieładnie wygląda. Agresywne wahania wagi przeciwwskazane są w każdej diecie.
Błędy dietetyczne sprzyjające cellulitowi
Niewłaściwe nawyki
Niewłaściwe nawyki, takie jak szybkie spożywanie posiłków w biegu, jedzenie zimnych potraw, smażonych lub pieczonych służą rozwojowi cellulitu. Również palenie oraz nadmierne picie alkoholu negatywnie wpływają na wygląd naszej skóry.
Nieprawidłowo skonstruowana dieta
W diecie antycellulitowej ograniczone powinno być spożywanie takich potraw jak: fasy foody, chipsy, kiełbasy, parówki, smalce, majonezy, biały ryż, białe pieczywo, soki zagęszczane, słodkie napoje gazowane, słodycze, czarna herbata, piwo, ostre przyprawy, zupy instant, mrożone dania, sosy z torebki, wysokowydajne wędliny, sery topione oraz sery pleśniowe.
- Należy unikać produktów zawierających duże ilości barwników, konserwantów, emulgatorów oraz zagęszczaczy, ponieważ sprzyjają odkładaniu się toksyn w tkankach. Są to produkty instant i o długim terminie ważności, dania gotowe, sery żółte, topione, pleśniowe oraz wędliny pakowane.
- Należy zmniejszyć ilość stosowanych ostrych przypraw i soli, które sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie.
- Powinniśmy odłożyć węglowodany proste na rzecz złożonych, ponieważ posiadają one duży indeks glikemiczny.
- Każde pożywienie smażone, tłuste, panierowane oraz z zasmażkami jest ogromnie szkodliwe dla naszych przemian metabolicznych tkanki tłuszczowej.
Powszechnie panuje opinia, że najzdrowszym mięsem jest drób. Jednak jak się okazuje a procesie hodowli drobiu często pojawia się dokarmianie hormonami, które pobudzają powstawanie cellulitu. Dlatego najlepszym mięsem jest chuda polędwica wołowa.
Dieta przeciw cellulitowi
1. Ograniczenie kalorii
Dieta antycellulitowa nie tylko powinna zmienić jadłospis, ale także powinna zmniejszyć całkowite dzienne spożycie kalorii. Należy jednak pamiętać, aby była to dieta wieloskładnikowa i urozmaicona. Obniżenie kaloryczności posiłków jest niezbędne do zrzucenia nadwagi, która zazwyczaj idzie w parze z cellulitem. Dzienne zapotrzebowanie na energię należy wyliczać indywidualnie i w zależności od średniej dobowej aktywności. Przykładowo kobieta o małej aktywności fizycznej powinna przyjmować dziennie średnio 1600 kcal. Każdy dodatkowy wysiłek zwiększa zapotrzebowanie od kilkuset do nawet kilku tysięcy kalorii. Poza tym w diecie antycellulitowej każda kaloria powinna pochodzić nie z przypadkowego, lecz z pieczołowicie dobranego pożywienia.
2. Mało, a często.
Wprowadzanie diety w życie najtrudniejsze jest na początku, kiedy nasz żołądek ma duże rozmiary i trudniej jest nam wytrzymać głód. Powinniśmy przyzwyczaić się do częstego jedzenia małych posiłków. Najbardziej optymalne są diety składające się z 5 posiłków (kilka z nich powinno być ciepłe). Pamiętajmy, aby jeść wolno, ponieważ wtedy szybciej osiągniemy uczucie sytości przy mniejszej ilości spożytego pokarmu. Musimy również wiedzieć, że każda przekąska powinna być traktowana jak normalny posiłek. Jeśli jednak na początku nie jesteśmy w stanie odmówić sobie podjadania, zmieńmy chociaż jadłospis. Zamiast batonika sięgnijmy po suszone i świeże owoce, ciasta zbożowe, warzywa.
3. Dobre tłuszcze
Chcąc pozbyć się cellulitu powinniśmy zastąpić normalne tłuszcze, wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, w tym omega-3. Poprawiają one nie tylko całą gospodarkę tłuszczową, ale działają przeciwmiażdżycowo. Kwasy omega-3 znajdziemy przede wszystkim w rybach, orzechach i olejach roślinnych.
4. Pełnowartościowe białko
Białka niepełnowartościowe pobudzają wytwarzanie cellulitu. Białka pełnowartościowe powinniśmy czerpać z mięsa oraz produktów mlecznych. Pomagają one w spalaniu tłuszczu podczas ćwiczeń.
5. Błonnik
Dieta bogata w błonnik reguluje perystaltykę przewodu pokarmowego, ogranicza przyswajanie tłuszczów z pożywienia, ułatwia wydalanie toksyn z organizmu. Produkty zawierające dużo błonnika, to: pełnoziarniste pieczywo, płatki śniadaniowe (zawierające wiele zbóż), suszone owoce.
6. Warzywa i owoce
Poza dużą ilością błonnika, warzywa i owoce bogate są w witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty i flawonoidy. Szczególnie zaleca się spożywanie wiśni, grejpfrutów, jagód, czarnych porzeczek, borówek oraz pietruszki, selera, czosnku i cebuli.
7. Nawodnienie
Właściwe nawadnianie organizmu, szczególnie zwykłą niegazowaną wodą jest podstawą przy zbilansowanej diecie. Woda skutecznie zaspokaja uczucie głodu między posiłkami, a prawidłowe nawodnienie podczas ćwiczeń z dużą ich utratą zapobiega niedoborom jonów. Zdrowa młoda osoba powinna przyjmować średnio 1,5-2 litrów płynów dziennie. Osoby z chorobami serca i nerek powinny skonsultować ten punkt ze swoim lekarzem. Przy schorzeniach tych narządów często konieczny jest dokładny i kontrolowany bilans płynów, a nawet ich ograniczanie.
Warto pić czerwoną i zieloną herbatę oraz napary ziołowe, które oczyszczają organizm z toksyn i przyspieszają metabolizm. Należy jednak pamiętać, że są to płyny wysoce diuretyczne – po ich wypiciu wydalamy z moczem więcej niż wcześniej przyjęliśmy. Dlatego jeżeli pijemy dużo herbat, musimy jednocześnie zwiększyć ilość wypijanej wody. Powinniśmy ograniczyć picie kawy (nie trzeba jednak całkowicie jej odstawiać).
Bardzo dobrze działa spożywanie zup. Nie tylko dostarczają dużo płynów, ale także są bogate w witaminy i minerały, a co najważniejsze są sycące przy niskiej wartości kalorycznej.
8. Jony
Odpowiedni bilans jonów zapobiega obrzękom i reguluje krążenie krwi w tkankach obwodowych oraz ich dotlenienie.
9. Jod
Niedobór jodu może powodować jawną lub ukrytą niedoczynność tarczycy. Jednak nawet stężenia w surowicy mieszczące się w dolnych granicach normy mogą spowalniać metabolizm. Dlatego osoby próbujące zrzucić wagę powinny spożywać pokarmy bogate w jod (ryby, owoce morza).
10. Właściwe przygotowanie
na rzecz gotowania, duszenia, gotowania na parze, a jeżeli już pieczemy, to najlepiej „w rękawie”, bez dodatku tłuszczu.
11. Systematyczność i konsekwencja
Bardzo ważne jest utrzymanie każdej osiągniętej zmiany. Pamiętajmy, że lepiej osiągnąć mniejsze efekty, ale na stałe, niż jednorazowo uzyskać poprawę po której wrócimy do poprzedniego stanu. Każda następna próba poprawy będzie trudniejsza. Skóra jest bardzo wrażliwa na każde, nawet małe wahania masy ciała.
12. Ograniczenie spożycia piwa.
Dieta antycellulitowa w wielu punktach pokrywa się z dietą przeciw miażdżycy, nadciśnieniu, czy otyłości. Pamiętajmy, że są to najczęstsze choroby na świecie i główne pośrednie przyczyny zgonów! Im wcześniej rozpoczniemy profilaktykę tych chorób, tym większe mamy szanse nigdy na nie nie zachorować. Jak wynika z badań głównym czynnikiem przynoszącym najlepsze efekty i najbardziej trwałe korzyści w profilaktyce i leczeniu tych schorzeń jest zmiana stylu życia (dieta + wysiłek fizyczny).
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |