Ćwiczenia na cellulit
Cellulit pozostawiony sam sobie z roku na rok będzie się powiększał. Niestety dolegliwości tej nie można pozbyć się raz na zawsze i każdego dnia należy mu przeciwdziałać i zapobiegać. Nie powinniśmy jednak wpadać w pesymizm, ani tracić motywacji. Wszystko zależy od naszego nastawienia i podejścia. Nasze społeczeństwo nie kładzie wystarczającego nacisku na uprawianie sportu i dbanie o kondycję. Dlatego większość z nas tratuje wysiłek fizyczny jako nieprzyjemny obowiązek i z przykrością wykonuje męczące i często nieefektywne ćwiczenia. Musimy jednak najpierw zmienić swoje nastawienie! Sport powinien stać się dla nas elementem codziennej higieny osobistej (tak samo jak mycie się) oraz profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych (na równi z przyjmowanymi lekami).
Ćwiczenia zwalczające cellulit należy wykonywać systematycznie. Tylko wtedy efekty będą widoczne i długotrwałe. Najlepsze w walce z tkanką tłuszczową są ćwiczenia aerobowe, przy których dochodzi do bardzo dużego zużycia tlenu przez organizm i spalania tłuszczy. Dodatkowo każde ćwiczenia pobudzają krążenie i poprawiają przepływ chłonki w układzie limfatycznym. Najszybsze efekty uzyskuje się uprawiając sport angażujący te partie ciała, które są zajęte cellulitem.
Zrób to sam
Ćwiczenia poprawiające wygląd skóry i niwelujące cellulit można spokojnie wykonywać w domu. Wystarczy odrobina dyscypliny, mata do ćwiczeń i 20-40 minut dziennie. Najlepsze efekty osiąga się przy wykonywaniu ćwiczeń skierowanych na zajęte cellulitem partie ciała: uda, pośladki, biodra, brzuch. Podczas ćwiczeń nie tylko spalamy tłuszcz, ale także poprawiamy ukrwienie skóry i ujędrniamy ją.
Poza gimnastyką i ćwiczeniami konkretnych grup mięśni pozytywne efekty przynosi każda forma ruchu. Szczególnie polecane są spacery, bieganie, jazda na rowerze, nordic wal king i pływanie.
Przedstawiamy szereg ćwiczeń pomagających w walce z cellulitem. Wykonuj je codziennie w 5 seriach po 10-20 powtórzeń (w zależności od kondycji).
1. Robimy krok do przodu prawą nogą i wykonujemy przysiad pozostając chwilę w tej pozycji (kąt między udem a podudziem powinien wynosić 90 stopni). Następnie wracamy z przysiadu do pozycji wyjściowej. Zmieniamy nogę. Powtarzaj ćwiczenie naprzemiennie na każdą nogę.
2. Klękamy na macie podpierając się dłońmi. Między tułowiem, a udem oraz między udem, a podudziem tworzą się kąty 90 stopni. Jedną nogę unosimy w górę zginając ją w stawie biodrowym i prostując ją w stawie kolanowym, tak jakbyśmy chcieli dotknąć czubkami palców jak najwyżej. Po jednej serii zmieniamy nogę i wykonujemy to samo ćwiczenie na drugą nogę.
3. Stajemy na podwyższeniu (specjalnej ławeczce lub stopniu) i opuszczamy jedną stopę w dół, tak jak podczas schodzenia ze schodów. Uginamy nogę stojącą na stopniu w stawie biodrowym i kolanowym napinając pośladki. Tuż przed dotknięciem podłogi za stopniem, prostujemy nogę i wracamy do pozycji wyjściowej. Po jednej serii zmieniamy nogę.
4. Stajemy bokiem przy krześle lub parapecie (potrzebne jest wygodne i stabilne podparcie pod ramiona), ramiona opieramy na podparcie i przenosimy ciężar ciała na nogę stojącą przy podpórce. Drugą nogą wykonujemy wymachy do przodu i do tyłu oraz do boku. Po jednej serii zmieniamy nogę.
5. Kładziemy się na brzuchu z rękoma podłożonymi pod głowę. Nogi mamy wyprostowane w stawach biodrowych i kolanowych. Następnie staramy się zgiąć jak najdalej nogi w stawach biodrowych, przy wyprostowanych stawach kolanowych. Pozostajemy chwilę w takiej pozycji i opuszczamy nogi.
6. Kładziemy się na plecach, unosimy nogi zgięte w stawach kolanowych i biodrowych i wykonujemy ruchy podobne do jazdy na rowerze.
7. Kładziemy się na plecach, unosimy nogi zgięte w stawach biodrowych i wyprostowane w stawach kolanowych i wykonujemy ruchy podobne do pracy nożyc. Rozwieramy uda na zewnątrz, a następnie krzyżujemy je ze sobą.
8. Stajemy w lekkim rozkroku (stopy na wysokości ramion) i robimy przysiady tak, aby kąt między udami, a podudziami wynosił 90 stopni. Podczas przysiadów ręce trzymamy wyprostowane przed sobą i pilnujemy żeby kręgosłup był wyprostowany.
Ćwiczenia w siłowni, fitness, taniec
Warto również zapoznać się z ofertą klubów fitness i siłowni. Jest to droga szczególnie zalecana dla osób mających problemy z motywacją. Płacenie za miesiąc zajęć z góry oraz pomoc trenera są sprawdzonymi metodami mobilizacji. Warto także namówić znajomą osobę na wspólne ćwiczenia, ponieważ razem macie większe szanse wytrwać najtrudniejszy pierwszy etap treningu.
Pamiętajmy, że siłownia nie musi być jedynym rozwiązaniem. Dla osób, które mają problemy z motywacją i szybko się nudzą poleca się ćwiczenia angażujące wszystkie mięśnie i te partie ciała, które bezpośrednio nie są zajęte cellulitem. Przy walce ze zniechęceniem pomagają ćwiczenia oparte na muzyce, z czego największą popularnością cieszy się taniec.
Podczas intensywnego tańca spalamy bardzo dużo kalorii. Angażowane są mięśnie całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem mięśni ud, pośladków, brzucha i kręgosłupa. Taniec jest doskonały dla naszej kondycji. Poprawia funkcjonowanie całego układu krążenia, w tym ukrwienie skóry. Dwie podstawowe jego zalety – spalanie tkanki tłuszczowej i poprawa ukrwienia skóry wpływają na jego działanie antycellulitowe.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |