Co wywołuje podrażnienia skóry?
W każdym mieszkaniu jest bardzo wiele kosmetyków, perfum i środków czystości - niektóre używamy codziennie, po inne sięgamy raz na jakiś czas. Ponieważ mamy na głowach wiele spraw, nie mamy często czasu żeby sprawdzać każdy produkt lub składnik, który zabieramy ze sobą do domu, dlatego kiedy pojawia się uczulenie lub podrażnienie skóry, najczęściej nie wiemy, który produkt je wywołuje.
Poniżej opisujemy produkty najczęściej podrażniające skórę i wywołujące różne reakcje skórne, takie jak np. wysypka. Po zapoznaniu się z tą listą, szukanie w domu produktu, który jest dla nas szkodliwy, okaże się łatwiejsze.
Mydło
Częste mycie rąk i używanie mydła z wodą pozbawia skórę naturalnego nawilżenia, często owocując wysuszaniem dłoni. Początkowe wysuszenie objawia się spierzchniętą skórą na dłoniach, ale jeżeli przeciąga się i nie jest leczone, może spowodować, że skóra zacznie pękać, a nawet krwawić.
Zwykłe, naturalne mydło w połączeniu z wodą najczęściej powodują wysuszanie dłoni. Potrzeba higieny jest obecnie wysoka i ludzie starają się dbać o czystość, zapominają jednak, że muszą w tym samym czasie chronić skórę.
Inne produkty powodujące podobne podrażnienia to płyny do mycia naczyń, płyny do kąpieli i żele do mycia ciała.
Domowe środki czystości
Większość środków czystości używanych w domu nie powinno mieć kontaktu ze skórą, ponieważ zawarte w nich chemikalia mogą mieć drażniący wpływ. Środki szkodzące skórze to przede wszystkim płyny do mycia naczyń, proszki do prania, spryskiwacze do okien, środki dezynfekujące, ale nie tylko.
Bardzo ważne jest, żeby podczas sprzątania używać gumowych rękawiczek, chroniących skórę przed kontaktem ze szkodzącymi jej chemikaliami.
Odzież
Ubrania, zwłaszcza szorstkie tkaniny takie jak wełna, mogą sprawiać problem osobom cierpiącym na schorzenie zwane atopowym zapaleniem skóry (egzemą), a więc na zapalenie skóry. Około 10-20% dzieci cierpi na egzemę, a także około 3% osób dorosłych.
Jeżeli ubranie powoduje podrażnienie, swędzenie lub wysypkę, lepiej zrezygnować z jego noszenia i ubierać się głównie w odzież wytwarzaną z bawełny i tkanin bawełnianych.
Wysoka temperatura
Wysoka temperatura, zwłaszcza w okresie letnim może potęgować problemy skórne związane z poceniem się. Na ciele pojawiają się zaczerwienienia i przetarcia (np., pod pachami, na brzuchu, na pachwinach).
Nawilżanie ciała i używanie antyperspirantów, najlepiej w sztyfcie, jest bardzo ważne kiedy ma się problemy z nadmiernym poceniem, a za oknem panuje wysoka temperatura (lub podczas wysiłku fizycznego).
Zapachy
Uczulenia na zapachy są dość powszechne, jednak istnieje około 5000 zapachów tworzonych z wielu różnych kombinacji, jest więc bardzo trudno uniknąć chemikaliów, które działają jak alergen i wywołują uczulenie.
Podrażnienie wywołane uczuleniem na chemikalia występujące w zapachu objawia się wysypką na skórze, pokrzywką, zaczerwienieniem.
Kremy i kosmetyki do twarzy
Skóra twarzy jest narażona na podrażnienia, ponieważ pory na twarzy są głębokie. Należy uważać na kremy do twarzy i inne środki kosmetyczne do twarzy i zwracać uwagę na palące lub kłujące uczucie podczas ich nakładania.
Najbardziej podrażniające skórę twarzy środki to kremy na zmarszczki, maseczki, mleczka – należy upewnić się, że dany produkt nie wywołuje podrażnień i starać się używać go, zamiast częstego zmieniania produktów na inne marki.
Jedzenie
Alergie na pożywienie wywołują reakcje skórne, powodujące podrażnienie, zaczerwienienie, wysypkę, pokrzywkę. Nie trzeba nawet jeść danego produktu – czasami wystarczy ich dotknięcie, żeby wywołać podrażnienie. Jeżeli na dłoniach są pęknięcia lub zacięcia, należy unikać kwaśnego jedzenia oraz przypraw.
Lateks
Niektóre osoby są bardzo wrażliwe na lateks, naturalną gumę zawartą m.in. w kuchennych rękawiczkach i prezerwatywach. Podrażnienie objawia się otarciami i pręgami w miejscach, gdzie lateks dotyka skóry. Bardzo często osoby, u których lateks wywołuje podrażnienia skórne, są również uczulone na owoce tropikalne, takie jak banany i owoce kiwi.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |