Powszechne problemy z urodą u kobiet - część 1
Oto część pierwsza listy problemów z urodą dotyczących kobiet. Odpowiadamy jak sobie z nimi radzić:
Dlaczego moje brwi są połączone?
U niektórych kobiet pomiędzy brwiami rośnie spora ilość włosków, często powodująca efekt „połączonych brwi”. Czasami połączone brwi są oznaką kłopotu ze stanem zdrowia – np. zespołu policystycznych jajników. Zazwyczaj jednak jest to po prostu kwestia genetyki. Jest to problem, z którym większość osób radzi sobie poprzez wyrywanie niechcianych włosków za pomocą pincety lub kremu do depilacji. Laserowe usuwanie włosów pozwala pozbyć się problemu na długi czas, jednak jest zabiegiem kosztownym.
Czy istnieje efektywny sposób na pozbycie się cellulitu?
Nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej zwane cellulitem dotyka większość kobiet po 25 roku życia i powoduje zgrubienia oraz gąbczaste bruzdy na skórze w okolicach ud, bioder i pośladków. Walka z cellulitem jest ciężka mimo wielu istniejących obecnie sposobów - na cellulit mogą pomagać ćwiczenia fizyczne, chociaż nie dają one stu-procentowych rezultatów; lekarze i specjaliści powątpiewają w działanie kremów antycellulitowych, jednak te zawierające kofeinę oferują krótkotrwałą poprawę; istnieją również zabiegi kosmetyczne mające zwalczać cellulit.
Dlaczego często się czerwienię?
Większość ludzi czerwieni się od czasu do czasu, najczęściej kiedy czują się zażenowane lub onieśmielone. U niektórych osób twarz różowieje na policzkach, brodzie lub czole przypadkowo (mogą pojawiać się krosty i grudki), dość często bez konkretnej przyczyny. Jest to wynik przewlekłej choroby skóry zwanej trądzikiem różowatym. Ten rodzaj trądziku dotyka głównie kobiety w wieku od 30 do 50 roku życia, najczęściej z I i II fototypem społecznym (jasna karnacja i jasne włosy). Trądzik różowaty leczy się za pomocą leków i kremów.
Dlaczego zaczynam siwieć w młodym wieku?
Przedwczesne siwienie może być oznaką zaburzeń działania tarczycy lub zaburzeń pigmentu. Najczęściej jednak jest to kwestia genetyki i nie dostarcza powodów do obaw. Przedwczesne siwienie nie oznacza, że całe ciało starzeje się szybciej niż u innych osób.
Dlaczego mam rozstępy?
Kiedy skóra rozciąga się w wyniku ciąży, przybrania na wadze lub dużej utraty wagi, rozciągnięcie powoduje blizny nazywane rozstępami. Rozstępy są na początku czerwone lub purpurowe, lecz szybko blakną aż stają się białe. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, biodrach, udach, piersiach oraz na dolnej części pleców. Istnieje wiele kremów na rozstępy, które stosuje się zaraz po powstaniu rozstępów, żeby zmniejszyć ich widoczność oraz rozmiar, chociaż ich skuteczność jest różna. Żeby redukować rozstępy stosuje się również peeling chemiczny oraz zabiegi laserowe.
Skąd bierze się przykry zapach w mojej buzi?
Jeżeli mimo regularnego mycia zębów i używania nitki dentystycznej z twoich ust wydobywa się brzydki zapach, może to być oznaka choroby dziąseł, choroby refluksowej przełyku, suchości w ustach, a nawet zapalenia zatok. Warto wybrać się do lekarza, który pozwoli znaleźć przyczynę zapachu. Istnieje też możliwość, że twoja dieta wpływa na nieświeży oddech – czosnek, cebula i ostre przyprawy, jeżeli często jedzone, są w stanie wywoływać taki efekt i szczotkowanie zębów nic na to nie pomaga, ponieważ zapach wychodzi z żołądka.
Czy jest sposób na krostki po goleniu?
Krostki po goleniu powstają kiedy rosnące włoski zakręcają się i wrastają w skórę. Przed goleniem powinno się wziąć gorącą kąpiel i nałożyć na ciało grubą warstwę żelu do golenia. Jednak najlepszym sposobem na uniknięcie krostek jest zaprzestanie zwykłego golenia na rzecz kremów depilujących (istnieją także laserowe zabiegi depilujące).
Co powoduje, że moje zęby żółkną?
Kawa, herbata, ciemne napoje gazowane i czerwone wino – wszystkie wpływają na odcień zębów. Papierosy i niektóre lekarstwa również odbarwiają zęby. Pierwszym krokiem w walce o bielsze zęby jest częste i dokładne ich szczotkowanie oraz używanie nici dentystycznej w celu pozbycia się wszelkich substancji, które zabarwiają szkliwo. Istnieje wiele terapii wybielających zęby, od zwykłych żelów możliwych do kupienia w aptece zaczynając, a na specjalnych metodach przepisywanych przez lekarzy koncząc.
Jak pozbyć się zrogowaciałego naskórka na piętach?
Gruba warstwa martwego naskórka chroni stopę przed naciskiem podczas chodzenia, ale widok zrogowaciałego naskórka nie jest przyjemny. Żeby zadbać o wygląd pięt mocz je w ciepłej wodzie i szoruj pumeksem lub tarkami do stóp. Peeling do stóp również pomaga pozbyć się martwego naskórka.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |