Nadmierne pocenie się
Nadmierne pocenie się to poważny problem, z którym musi dawać sobie radę wiele osób. Z uciążliwością, jaką jest nadmierne pocenie się pod pachami i nie tylko, zmaga się nieco ponad jeden procent populacji dorosłych. Nic więc dziwnego, że o to jak sobie z tym poradzić pyta wielu czytelników. W poniższym artykule postaram się wyjaśnić skąd bierze się to zjawisko, jak mu zapobiegać i minimalizować, gdy już występuje.
Skąd się to bierze?
Wydzielanie potu to zjawisko naturalne. Nasz organizm posiada bowiem system termoregulacji. Jednym z najważniejszych elementów tego systemu są gruczoły potowe. Gruczoły te wydzielają pot w pewnych sytuacjach. Kanaliki, którymi wydobywa się pot usytuowane są na powierzchni całego ciała, ale najwięcej jest ich pod pachami, a także na wewnętrznych stronach stóp i dłoni. Pocimy się wtedy, gdy przebywamy w gorącym i wilgotnym klimacie, a także wtedy, gdy jesteśmy zestresowani. To czy i ile się pocimy jest od nas całkowicie niezależne. Kieruje tym współczulna część układu nerwowego, która działa poza naszą świadomością. Pot jest fizjologicznym objawem napięcia emocjonalnego i stresu. Oblewa nas gdy się boimy, gdy oczekujemy na coś ważnego, gdy się denerwujemy i przeżywamy jakieś problemy. Naturalne pocenie się nie jest przyczyną skrępowania i kłopotów w relacjach międzyludzkich. Łatwo je ujarzmić i zamaskować ogólnodostępnymi kosmetykami. Problem zaczyna się wtedy, gdy nasze dłonie są mokre, a na odzieży pojawiają się ciemne plamy.
Przyczyny nadmiernej potliwości
U niektórych osób występuje tak zwana nadmierna potliwość. Nadmierne pocenie się przyczyny to problem, nad którym od wielu lat głowią się naukowcy i lekarze. Jak dotąd, nie udało się ustalić, dlaczego niektórzy ludzie pocą się nadmiernie. Bezpośrednią przyczyną takich problemów jest wydzielanie nadmiernej ilości potu przez gruczoły potowe. Za przyczynę takiego stanu uważa się dietę, w której przeważają potrawy przyprawione na ostro, mocna kawa, herbata i czekolada. Nadmierna potliwość pach może być objawem różnych chorób, na przykład schorzeń neurologicznych, zaburzeń hormonalnych, nowotworów i cukrzycy. Predyspozycje do nadmiernego pocenia się mają osoby mało odporne na stres, pobudliwe nerwowo lub żyjące w ciągłym napięciu. Specjaliści mówią też o nadpotliwości idiomatycznej, czyli samoistnej, a więc występującej bez żadnej określonej przyczyny.
Porady dla osób z nadpotliwością
Problem nadmiernego pocenia się staje się nieco mniej uciążliwy, jeśli osoby, których dotyczy, odpowiednio ubierają się i dbają o higienę osobistą. Proste, naturalne i domowe sposoby na pocenie, to przede wszystkim noszenie luźnych ubrań z naturalnych tkanin. Zaleca się także częste kąpiele z dodatkiem ziół. Nadpotliwość zmniejszają kąpiele z dodatkiem mięty, szałwii, kory dębu, liścia orzecha włoskiego, rumianku i kory brzozy. Kąpiele takie powinny trwać trzydzieści minut i odbywać się dwa razy w tygodniu. Gruczoły potowe zmniejszają nieco swoją aktywność, przy regularnym piciu naparów z mięty, szałwii i rumianku.Potliwość nóg zmniejszy się, gdy zaczniemy nosić obuwie z tworzyw naturalnych i takie same skarpetki.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |