Problemy z urodą
PIEGI
Kiedy słońce na wiosnę zacznie odważniej grzać, na odsłoniętych partiach ciała, najczęściej na twarzy, szyi i dekolcie, pojawiają się piegi. Są to niewielkie plamki barwnikowe charakte¬rystyczne dla cery jasnej, delikatnej i wrażliwej na słońce. Co ciekawe, przez całą zimę są niemal niewidoczne, ale wczesną wiosną szybko się ujawniają.
Skłonność do piegów jest albo dziedziczna, albo związana z rodzajem karnacji: jasna skóra i jasne lub rude włosy. A zatem, jeśli twoja mama lub babcia miały piegi, to i ciebie nie ominie ta przypadłość. Wiele osób ma z tego powodu kompleksy, a przynajmniej odczuwa psychiczny dyskomfort. Zupełnie niesłusznie, bo piegów nie należy traktować jako defektu, ale jako rodzaj naturalnego ozdobnika, wyróżnika. Piegi bowiem podkreślają oryginalną urodę i dodają wdzięku. Zamiast więc co roku sięgać po coraz to nowe sposoby ich zwal-czania, najlepiej piegi polubić i po kłopocie.
Czy piegów można uniknąć?
- Osoba podatna na występowanie piegów praktycznie nie jest w stanie temu okresowemu zjawisku w pełni zapobiec. Może jedynie ograniczyć ich występowanie.
- Pozbycie się piegów jest zadaniem trudnym i nietrwałym, a więc i niewdzięcznym. Jeśli nawet uda się spowodować ich zniknięcie, to i tak pojawią się ponownie przy następnym kontakcie ze słońcem.
- Osobom rudowłosym i o jasnej karnacji piegi będą towarzyszyć przez całe życie. Na-tomiast u blondynek i brunetek ze skłonnościami do piegów będą pojawiać się latem, a w pozostałych porach roku mogą być mało widoczne. Dzieje się tak dlatego, że u osób mających wrażliwą skórę organizm, broniąc się przed szkodliwym promieniowaniem ul-trafioletowym, wytwarza więcej ochronnej melaniny. Tworzy ona na skórze małe plamki, które pod wpływem słońca ciemnieją i stają się bardziej widoczne. Dlatego piegi tym spowodowane znikają wraz z końcem okresu silnego nasłonecznienia, z jakim mamy do czynienia latem.
W jaki sposób ograniczać występowanie piegów?
- Przede wszystkim należy unikać słońca, a przynajmniej chronić skórę przed promieniami UV kremami zawierającymi najwyższy stopień filtrów ochronnych.
- Wychodząc z domu w słoneczne dni, a zwłaszcza na plaży, noś kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z dłuższym daszkiem.
- Jeśli zażywasz leki hormonalne lub stosujesz tabletki antykoncepcyjne, bardzo ostrożnie korzystaj z kąpieli słonecznych, ponieważ pojedyncze piegi mogą zlać się w duże plamy na skórze.
Środki kosmetyczne
- Dermatolodzy nie zalecają usuwania piegów za pomocą kremów lub innych środków radykalnie złuszczających naskórek, ponieważ podrażniona skóra odróżnia się od reszty ciała, a ponadto efekt nie jest trwały, bo tylko do czasu ponownego kontaktu ze słońcem.
- Lepszy skutek przynosi zastosowanie preparatów rozjaśniających wolno działających. Nie są to środki inwazyjne, lecz delikatnie złuszczające naskórek i zawierające regene-rujące wyciągi owocowe.
- Przy rozjaśnianiu piegów skuteczna jest terapia laserowa.
- Piegi stają się też mniej widoczne po smarowaniu ich kremem z dużą zawartością wita-miny C.
- Jaśniejsze i ciemniejsze miejsca na twarzy możesz wyrównać jasnym transparentnym podkładem. Natomiast więcej uwagi poświęć na staranny makijaż oczu, wytuszowanie rzęs, obrysowanie konturu oka i położenie cieni na powiekach oraz pomadki na ustach, a te partie twarzy będą odwracać uwagę od piegów.
- Na kilka godzin skutecznie maskuje piegi podkład kryjący.
- Stosowanie samoopalacza przyciemnia też piegi, przez co stają się mniej widoczne. Podobne działanie mają pudry brązujące i brązowawe róże.
- Krem tonujący zastępuje podkład i krem nawilżający.
- Właściwości wybielające mają również wyciągi z cytrusów, morwy i winogron.
Środki domowe
- Jednym z domowych sposobów wybielających piegi i skutecznie stosowanym przez na-sze babcie są maseczki:
- Porzeczkowa: dojrzałe lub niedojrzałe owoce porzeczki rozgnieć widelcem i otrzymaną papką smaruj codziennie piegi.
- C hrzanowa (do tłustej cery): sparzony i starty korzeń chrzanu wymieszaj z kefirem i zagęszczaczem w postaci mąki ziemniaczanej.
Nałóż na piegi i zmyj po kwadransie letnią wodą.
- Ogórkowa: posiekany wraz ze skórką świeży ogórek wymieszaj z kubeczkiem jogurtu naturalnego lub kefiru i nałóż na piegi.
- Jabłkowa: papkę z połówki startego jabłka i łyżki mąki ziemniaczanej codziennie nakła¬daj na twarz.
- Z twarożku: dwie łyżki twarożku homogenizowanego zmieszaj z łyżką miodu i łyżką soku z cytryny. Nałóż na skórę i zmyj letnią wodą po 20 minutach.
- Z czarnej rzodkwi: Łyżkę utartej rzodkwi zmieszaj ze szklanką jogurtu naturalnego i łyżką mąki ziemniaczanej. Papkę nałóż między dwie warstwy gazy i okład połóż na miej¬sce pokryte piegami. Po 20 minutach przemyj skórę tonikiem i wetrzyj krem nawilżający.
- Łyżkę posiekanej natki pietruszki zalej połową szklanki wrzątku i pozostaw do ostygnię¬cia. Po odcedzeniu, uzyskanym płynem kilkakrotnie w ciągu dnia przemywaj miejsca pokryte piegami.
- Garść natki pietruszki zalej dwiema szklankami zimnej wody i zagotuj. Uzyskaną mikstu¬rą przemywaj skórę dwa razy dziennie.
- Twarz pocieraj sokiem ze świeżego ogórka lub maślanką.
- Wyciśnij sok z cebuli, wymieszaj go z taką samą ilością octu winnego i przecieraj nim piegi.
- Pokrój świeży ogórek w plasterki i połóż na twarz. Zdejmij po kwadransie i odczekaj, aż sok wniknie w skórę, po czym przemyj twarz letnią wodą.
- Weż pół szklanki ciepłej przegotowanej wody, rozpuść w niej łyżkę miodu i dodaj 1/3 szklanki świeżego soku z rzeżuchy. Po dokładnym wymieszaniu przelej do butelki. Przed każdym użyciem wstrząśnij. Powyższą miksturą smaruj piegi raz dziennie, a po godzinie zmyj ją maślanką i wklep krem.
TRĄDZIK
Trądzik jest charakterystycznym objawem okresu dojrzewania (trądzik młodzieńczy), gdyż wynika ze zmian hormonalnych, ale dokucza nie tylko młodzieży, lecz i osobom dorosłym (trądzik różowaty). Pojawia się na twarzy, dekolcie i plecach w postaci wykwitów grudko¬wych, często ropiejących. Te zmiany skórne dodatkowo potęguje łojotok.
Przyczyny tworzenia się trądziku
- Czynnik genetyczny.
- Zaburzenia hormonalne.
- Niewłaściwa dieta (spożywanie dużych ilości tłuszczów zwierzęcych, niedostateczna ilość warzyw i owoców w menu).
Pielęgnacja cery trądzikowej
- Pielęgnacja polega przede wszystkim na jej oczyszczaniu, i to nie tylko z kurzu, ale i z ob¬umarłych komórek naskórka i tłuszczu.
- Dobrą metodą oczyszczającą jest regularne złuszczanie martwego naskórka, ale jest to możliwe tylko w przypadku zaskórników, a nie przy ropnych wypryskach. Przy wypryskach można natomiast bezpiecznie stosować peeling enzymatyczny. W miarę możliwości dobrze jest, przynajmniej co jakiś czas, oczyszczać skórę u kosmetyczki, gdzie można również skorzystać z zabiegów regeneracyjno-odżywczych, tak bardzo potrzebnych naszej skórze.
- Jeśli masz cerę podatną na wypryski, to do mycia twarzy nie używaj mydła, lecz specjal¬nych beztłuszczowych żeli.
- Po myciu twarzy przecieraj skórę tonikiem bezalkoholowym, aby ponownie uzyskała od-1 powiednią kwasowość. Alkohol pobudza aktywność gruczołów łojowych.
O czym należy pamiętać
- Nie wyciskaj krost, bo grozi to infekcją.
- Nie stosuj silnych preparatów wysuszających ani odtłuszczających, bo może to dodatko¬wo podrażniać skórę.
- Unikaj wystawiania twarzy i ramion na słońce, gdyż promienie słoneczne aktywizują pra¬cę gruczołów łojowych.
- Nie pal papierosów, a twoja skóra będzie gładsza.
- Przy cerze trądzikowej makijaż powinien być oszczędny, ponieważ gruba warstwa kos-metyków utrudnia skórze oddychanie. Podstawowym w tym przypadku podkładem i ko-rektorem są dla ciebie kosmetyki w kolorze zielonym, który stłumi czerwony odcień skóry i wyprysków. Na zielony podkład nałóż cienką warstwę fluidu odpowiadającego kolory-stycznie twojej karnacji.
jak walczyć z trądzikiem
- Stosując gotowe środki przeciwtrądzikowe: żel do mycia twarzy, tonik, krem nawilżający, peeling enzymatyczny i inne.
- Preparaty ziołowe:
- Rano i wieczorem przemywaj twarz naparem z szałwii lub rumianku.
- Dobre rezultaty przynosi stosowanie co drugi dzień okładów z mieszanki ziołowej. W tym celu zmieszaj w równych ilościach: kwiat rumianku, ziele skrzypu i ziele uczepu. Łyżkę powyższej mieszanki zalej szklanką ciepłej wody i gotuj przez 5 minut. Otrzymanym od-warem nasącz gazę i nałóż ją na 15 minut na twarz.
- Sposoby babuni:
- Dwa razy dziennie stosuj na twarz okłady z gotowanej cebuli. Po 15 minutach zmyj twarz letnią wodą.
- Dwie łyżki płatków owsianych zalej ciepłą wodą. Po kilkunastu minutach powstałą papką przecieraj twarz.
- Maseczka ściągająca: miazgę ze świeżego ogórka wymieszaj z białkiem kurzym i nałóż na twarz. Po kilkunastu minutach spłucz letnią wodą zakwaszoną sokiem z cy¬tryny.
- Maseczka z drożdży: łyżeczkę świeżych drożdży rozrób z mlekiem lub jogurtem natu-ralnym i papkę nałóż na twarz. Po 20 minutach zetrzyj palcami lub zmyj ciepłą wodą.
- Nieodpowiednia dieta i stres wpływają na nasilenie trądziku.
- W swojej diecie zrezygnuj z czekolady, cukru, orzechów, mięsa i ryb wędzonych, wypie-ków z białej mąki, soli białej warzonej, serów żółtych, śmietany i potraw z fast foodów. Ogranicz spożycie soli, tłuszczu, napojów gazowanych, alkoholu, kawy naturalnej i moc¬nej herbaty.
- Spożywaj dużo warzyw, owoców, ciemnego pieczywa, chudego i półtłustego sera, jo¬gurtu naturalnego, ryb i drobiu. Jeśli mięso i wędliny wieprzowe, to chude. Pij duże ilości wody mineralnej niegazowanej, soków owocowych i herbatek owocowych.
Trądzik różowaty
- Przypadłość ta częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Zapada na nią około 1 procenta kobiet, głównie o jasnej karnacji. U tych osób okresowo pojawia się zaczerwienienie po-liczków, nosa i czoła lub brody. Zaczerwienieniu często towarzyszą guzki i krostki.
- Nasilenie trądziku różowatego powodują takie czynniki jak: stres, silne słońce, używki oraz spożywanie gorących lub zbyt pikantnych potraw.
- Leczenie tej odmiany trądziku odbywa się za pomocą antybiotyków.
- Aby różowate plamy i wykwity skórne były mniej widoczne, można je tuszować makija¬żem.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |