Dieta przeciw trądzikowi
Oczywistym wydaje się fakt, że styl życia i dieta mają wpływ na jakość cery. Jednak skóra z trądzikiem jest wyjątkowo wymagająca, a co gorsza – wpływ pożywienia na przebieg choroby nie jest do końca wyjaśniony. Dlatego zaleca się unikania wszelkich produktów i nawyków, o których wiemy, że mają negatywny wpływ na stan skóry.
Zaleca się przede wszystkim graniczenie ilości wypijanego alkoholu i kawy, zaniechanie intensywnego przyprawiania i solenia potraw. Zakazane jest palenie tytoniu, żywienie się w fast food’ach oraz spożywanie tłustych i pikantnych potraw.
Nawilżanie od wewnątrz
Poza dbaniem o cerę od zewnątrz i stosowaniem nawilżających kremów, nie można zapomnieć o nawilżaniu tych najgłębszych warstw skóry. Woda wspomaga także procesy detoksykacji tkanek. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że dostarczamy za mało wody do naszego organizmu. Wykorzystanie płynów przez nasz organizm nie jest równoznaczne z wielkością ich podaży. Przywykliśmy pić napoje mające silne właściwości diuretyczne, takie jak kawa, czy herbata. Oznacza to, że pobudzają one nerki do zwiększonego wydzielania moczu, przez co wydalamy więcej płynu niż dostarczyliśmy razem z napojem. Podczas zwykłej imprezy zakropionej nawet niewielką ilością alkoholu, przysparzamy organizmowi ogromnych strat wody. Podczas metabolizmu alkoholu w wątrobie w trakcie szlaku chemicznego zużywana jest woda. Najgorsze pod tym względem jest piwo, które nie tylko potrzebuje wody do swojego rozkładu, ale także samo ma właściwości diuretyczne.
Dzienne zapotrzebowanie na wodę dla dorosłego człowieka wynosi średnio 2,5 – 3,5 l. Wartości te zwiększają się dodatkowo przy zwiększeniu strat drogą oddechową lub z potem (wysokie temperatury, intensywny wysiłek fizyczny). Do zaspokojenia pragnienia i potrzeb biologicznych najlepsza jest zwykła, niegazowana woda. Unikać powinniśmy sztucznych, wysokosłodzonych soków owocowych.
Antyoksydanty
Bardzo modne ostatnio są kosmetyki z antyoksydantami. Ich pozytywne właściwości faktycznie nie są przeceniane. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek. Skuteczniejsze jest jednak dostarczanie przeciwutleniaczy komórkom bezpośrednio z krwią. Do antyoksydantów zaliczamy szereg witamin (A, C, E) oraz mikroelementów (np. selen). Choć zaleca się spożywanie tych związków z naturalnymi produktami, można stosować również suplementację preparatami multiwitaminowymi. Dieta bogata w warzywa i owoce powinna pokryć dzienne zapotrzebowanie na te składniki. Selen możemy natomiast znaleźć w produktach zbożowych oraz rybach morskich.
Beta-karoten
Powszechnie znany jest pozytywny wpływ beta-karoteny na wygląd skóry. Dlatego powinniśmy spożywać pokarmy bogate w tą witaminę, czyli warzywa (szczególnie zielone - brokuły, brukselka, cykoria, fasola szparagowa, sałata, szczaw, szczypiorek, szpinak groszek zielony, liście pietruszki, koperek oraz marchew, papryka czerwona, pomidor), masło, suszone owoce (szczególnie morele), żółtka jaj oraz owoce (brzoskwinie, melony, morele), a także soki owocowe i warzywne na bazie wymienionych składników.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |