Różnicowanie trądziku z innymi chorobami dermatologicznymi
Kiedy widzimy twarz pokrytą strupami i krostkami najczęściej myślimy o trądziku młodzieńczym. Jeżeli dodatkowo wypryski znajdują się na skórze młodego człowieka w wieku dojrzewania jesteśmy niemal pewni rozpoznania. Nic bardziej mylnego! Trądzik młodzieńczy nie musi dotykać tylko młodych ludzi, a wiele chorób może dawać podobne zmiany skórne. Zanim zaczniemy kupować drogie preparaty i kremy upewnijmy się, czy nie mamy do czynienia z innym schorzeniem. Nie należy lekceważyć innych możliwości, ponieważ kosmetyki przeciw trądzikowi mogą pogarszać przebieg innych chorób dermatologicznych, a brak właściwego leczenia farmakologicznego może skutkować poważnym konsekwencjami.
Trądzik wywołany
Trądzik pospolity, którego najczęstszą postacią jest trądzik młodzieńczy, często mylony jest z trądzikiem wywołanym, który może mieć niemal identyczne objawy. Dopiero dokładny wywiad ze strony pacjenta pozwala domniemać o innej patologii. Choroba częściej dotyczy osób po 30 roku życia, których zawód związany jest z ekspozycją na różne środki chemiczne, takie jak chlor (trądzik zawodowy). Możemy go spotkać także u młodych kobiet (po 20 roku życia), które deklarują niedawne wystąpienie zmian i często brak wyprysków w wieku dojrzewania. Jest to najpewniej trądzik kosmetyczny wywołany używaniem różnych kosmetyków zamykających pory. Możemy spotkać także trądzik polekowy.
Rosacea (trądzik różowaty)
Trądzik różowaty można pomylić z trądzikiem pospolitym na podstawie obecności czerwonych grudek oraz krost zlokalizowanych na nosie, policzkach, brodzie i wokół ust. Co odróżnia go jednak od klasycznego trądziku to późny czas pojawiania się zmian (zwykle dopiero po 40 roku życia), brak klasycznych zaskórników, z których powstają krosty oraz pogarszanie się wyprysków pod wpływem emocji i czynników zewnętrznych (zmian temperatury, czynników drażniących). Szczęśliwie leczenie zmian jest podobne jak w trądziku pospolitym. Trądzik różowaty jest chorobą małych naczyń obecnych w skórze twarzy.
Zapalenie mieszków włosowych (folliculitis)
W tej chorobie również występują klasyczne krosty wypełnione ropą. Poza brakiem zaskórników zapalenie mieszków włosowych charakteryzuje się występowaniem w innych obszarach ciała niż trądzik pospolity – zmiany mogą lokalizować się na twarzy (szczególnie u mężczyzn w okolicy zarostu), ale także na owłosionej skórze tułowia i kończyn. Krosta może być przebita włosem co potwierdza rozpoznanie. Ponieważ schorzenie wywołuje zakażenie gronkowcem, leczenie polega na miejscowym stosowaniu antybiotyków.
Opryszczka
Rzadko dochodzi do pomyłek między zakażeniem wirusem opryszczki, a trądzikiem. Zmiany lokalizują się głównie w okolicy ust i są to pęcherzyki na podłożu rumieniowym podchodzące ropą (wtedy przypominają krosty). W jednym przypadku zmiany mogą zajmować całą twarz i przybierają niecharakterystyczny obraz – przy opryszczce u osób z atopowym zapaleniem skóry. Pęcherzyki pękają I pokrywają się strupami, tak samo jak rozdrapane krosty w trądziku. W tej fazie opryszczka najbardziej przypomina zmiany trądzikowe. Osoby cierpiące na opryszczkę są jednak przeważnie świadome swojej choroby, która często nawraca i poprzedzona jest objawami zwiastunowymi, takimi jak ból, pieczenie etc.
Liszajec zakaźny
Liszajec zakaźny przypomina obrazem opryszczkę – pojawiają się ropne pęcherze, które pękają i pokrywają się miodowożółtym strupem. Jest to jednak zakażenie bakteryjne (flora mieszana – gronkowce i paciorkowce), które zajmować może całą twarz. Podstawowym leczeniem jest miejscowe stosowanie antybiotyków (maści, aerozole).
Czyrak i czyraczność
Czyrak początkowo przyjmuje postać czerwonego i bolesnego guzka (który może przypominać grudkę trądzikową), który po kilku dniach zmienia się w krostę. Tkanka znajdująca się pod krostą z czasem ulega martwicy i odpada z pozostawieniem blizny. Choć najczęściej czyraki lokalizują się w owłosionych obszarach twarzy, mogą pojawić się także w innych okolicach (np. wokół nosa, gdzie są bardzo niebezpieczne ze względu na możliwość powstania zatoru w zatokach żylnych mózgu). Czyraczność polega na współwystępowaniu wielu czyraków na różnym stadium rozwoju. Czyraki powstają w przebiegu zakażenia gronkowcowego i leczone są antybiotykami.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |