Pielęgnacja skóry trądzikowej
Zmiany trądzikowe mogą przybierać bardzo nieprzyjemny wygląd. Na twarzy pojawiają się krosty, przebarwienia i blizny, które stają się powodem problemów dermatologicznych, ale także emocjonalnych i społecznych (szczególnie w wieku dojrzewania). Każdy pacjent borykający się z tym schorzeniem poszukuje efektywnego sposobu pozbycia się tego ciężaru. Skuteczna walka z trądzikiem pospolitym opiera się na leczeniu farmakologicznym ustalonym indywidualnie przez dermatologa oraz na właściwej codziennej pielęgnacji skóry. Mimo tak wielu leków i preparatów, leczenie trądziku wciąż stanowi wyzwanie zarówno dla lekarzy, jak i kosmetyczek. Choć terapia jest długotrwała i powoli przynosi efekty, to jednak postępowanie zgodnie z zaleceniami dermatologa przynosi efekty aż w 90% pacjentów. Dlatego warto zacząć już dziś.
Na rynku dostępnych jest multum kosmetyków reklamowanych jako preparaty dla cery trądzikowej. Przy wyborze takich produktów nie można sugerować się reklamą, ani nawet najlepszą marką. Sami musimy przejrzeć skład kosmetyku, ponieważ nawet preparaty przeznaczone do pielęgnacji cery z trądzikiem mogą zwierać niepożądane składniki (czytaj dalej).
Podstawowe zasady pielęgnacji skóry przetłuszczającej się i trądzikowej
1. Utrzymanie skóry w czystości
Podstawowym zabiegiem, który należy przeprowadzać kilka razy w ciągu dnia jest oczyszczanie skóry z łoju, potu, brudu i kurzu, w celu utrzymania jej maksymalnej czystości. Właściwa higiena skóry zapobiega tworzeniu się zaskórniaków oraz nadkażaniu ich przez bakterie. W tym celu powinniśmy stosować preparaty przeznaczone specjalnie do oczyszczania skóry trądzikowej - żele, pianki toniki, mleczka o pH 5 - 7. Kosmetyki te delikatnie usuwają martwy, zrogowaciały naskórek, zmywają łój oraz płukają górne części gruczołów łojowych. Niektóre preparaty wzbogacone są dodatkowo o kwas salicylowy czy rezorcynę, które zapobiegają tworzeniu się zaskórników. Zabieg taki powinien w szczególności obejmować obszary łojotokowe skóry (strefa T – czoło, nos, broda). Zmywanie makijażu powinno odbywać się przy pomocy mleczek do demakijażu, najlepiej do skóry wrażliwej lub tłustej.
Należ pamiętać, że w celu oczyszczania skóry nie wolno używać mydła, ani kosmetyków zawierających alkohol, ponieważ bardzo wysuszają skórę oraz mogą prowadzić do podrażnień. Powinniśmy także unikać dotykania twarzy dłońmi, na których znajdują się bakterie, brud oraz tłuszcz, które następnie nanosimy na zmiany.
2. Kontrola nadmiernego wydzielania łoju
Już sama higiena skóry zmniejsza wydzielanie łoju przez skórę. Możemy dodatkowo zastosować maseczki zawierające substancje absorbujące serum (łojową wydzielinę gruczołów), takie jak talk lub kaolin. Nie można jednak stosować ich zbyt często, ponieważ mogą wysuszyć nadmiernie skórę.
3. Odpowiednie nawilżenie
Wbrew powszechnie panującej opinii cera tłusta wymaga nawilżenia, a cera sucha natłuszczenia! Niestety rzadko to co zdrowe dla naszej cery, jest „ładne” kosmetycznie. W przypadku cery trądzikowej stosowanie kremów wysuszających może nam nawet zaszkodzić. Nadmierne wysuszenie skóry może doprowadzić paradoksalnie do wzrostu wydzielania łoju, jak również do rogowacenia naskórka i zamykania ujść gruczołów. Tylko prawidłowo nawilżona i oczyszczona skóra będzie mogła radzić sobie z wypryskami. Wybierając krem należy poszukiwać preparatu nawilżającego na bazie wody, a nie tłuszczy. Takie kremy powinny być odpowiednio nawilżające i nieznacznie matujące bez efektu wysuszenia. Stosując wszelkie kosmetyki do skóry trądzikowej należy pamiętać, aby nałożyć je na całą okolicę łojotokową, a nie tylko na rejony zajęte zmianami.
4. Preparaty ochronne
Warto zaopatrzyć się w krem z filtrem przeciwsłonecznym dla skóry trądzikowej. Powinniśmy go stosować nawet codziennie, ponieważ używanie takich preparatów zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz powstawaniu przebarwień. W zaawansowanym trądziku, gdzie obok zaskórników występują krosty i strupy, skóra nie opala się równomiernie, co sprzyja powstawaniu przebarwień. Nierówny koloryt skóry jeszcze bardziej uwypukla wszelkie zmiany.
5. Preparaty matujące
Większość kremów matujących nie posiada właściwości pielęgnacyjnych, a jedynie pozwala uzyskać pożądany efekt kosmetyczny. Preparaty te mogą być jednak wysuszające oraz mogą zamykać pory i ujścia gruczołów łojowych. Należy mocno zastanowić się nad sensem ich używania, ponieważ dają jedynie chwilowe wrażenie skuteczności. Leczenie i stosowanie kremów nawilżających nigdy do końca nie likwiduje tzw. „świecenia”, ale przybliża nas do piękniejszej i naturalnej cery.
6. Unikanie związków sprzyjających powstawaniu wykwitów
W kosmetykach ciągle obecnych jest wiele substancji, które mogą podrażniać i uczulać skórę. Działanie tych związków może pobudzać tworzenie nowych wyprysków trądzikowych, dlatego należy ich zdecydowanie unikać. Do związków drażniących i uczulających można zaliczyć wszelkie substancje zapachowe, talk, glikol propylenowy, metale ciężkie, pochodne kwasu benzoesowego, parafinę, stearynę, trójetanolaminę, kwas borowy, pochodne fenolu, czy aceton.
7. Makijaż
Temat makijażu u kobiet z trądzikiem jest wciąż kontrowersyjny. Oczywistym jest, że właśnie szczególnie kobiety cierpiące na tę dolegliwość będą chciały stosować regularnie obfity makijaż z mocno kryjącym podkładem. Niestety właśnie takie procedury, mające na celu szczelne zakrycie blizn i krost mogą pogarszać przebieg choroby. Większość takich kosmetyków zamyka ujścia gruczołów łojowych. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrezygnować z make-up’u poszukajmy kosmetyków wyprodukowanych na bazie wody, pozbawionych tłuszczowej bazy. Mimo wszystko fundujmy swojej skórze kilka dni odpoczynku w tygodniu, a makijaż zmywajmy od razu po powrocie do domu.
8. Ręczne oczyszczanie zmian
Absolutnie przeciwwskazane jest własnoręczne oczyszczanie krost, ropni oraz jakiekolwiek manipulowanie przy zmianach. Próby takie przeważnie kończą się nadkażeniem wyprysków i gorszym gojeniem się zmian z powstawaniem bardziej rozległych i głębokich blizn.
9. Golenie
Golenie twarzy u panów z trądzikiem jest szczególnie problematyczne. Ponieważ zwykłe maszynki nożykowe częściej prowadzą do zacięć oraz nadkażeń wyprysków, zaleca się stosowanie maszynek elektrycznych. Zamiast pianek powinniśmy stosować kremy do golenia, a po goleniu zawsze musimy użyć odkażającego i nawilżającego preparatu.
10. Domowe sposoby na trądzik
Wśród kobiet krąży wiele mitów dotyczących pielęgnacji skóry trądzikowej. Znanych jest wiele domowych sposób na trądzik. Większość z naszych „babcinych” zabiegów (nacieranie twarzy sokiem z cytryny, stosowanie maseczki z miodu, drożdży lub mleka, mycie twarzy dziwnymi mydłami) prowadzi do silnego podrażnienia i wysuszenia skóry, a w konsekwencji do zaostrzenia zmian trądzikowych. Zabronione jest również przemywanie skóry alkoholem, który teoretycznie ma ją odkazić i zahamować produkcję serum. Efekt niejednokrotnie jest odwrotny.
Ogólna rada – stosuj kosmetyki znanego pochodzenia, hipoalergiczne, produkowane na bazie wody, a nie tłuszczów i jak najbardziej proste! Nie każdy kosmetyk zadziała tak samo na różne osoby. Być może konieczne będzie długie testowanie wielu produktów zanim znajdziemy ten dla nas najlepszy. Należy również pamiętać, że ustąpienie zmian nie zwalnia nas z podtrzymywania intensywnej pielęgnacji skóry. Jeżeli nie chcemy, żeby zmiany wróciły – musimy stosować profilaktykę codziennie.
Na koniec pamiętajmy o tym, że pielęgnacja cery jest jedynie elementem leczenia trądziku. W celu usunięcia zmian należy udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego, a w celu wyleczenia choroby należy zgłosić się do dermatologa. Istnieje szeroka gama zabiegów kosmetycznych oferowanych pacjentom z problemami trądzikowymi, jak również obecnie wyprodukowano ogromną ilość skutecznych i przetestowanych leków.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |