Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - CERA
   
COUNTRY:
         
 
   
Magazyn cera
   
Home news
   
Info
   
Multimedia
   
Galerie
Podcast
Wideo
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Inne
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   

 

 
Cera- Grupa Media Informacyjne
     

Zdrowie i urodo to informacje dla nowoczesnych kobiet i mężczyzn podane w doskonałym stylu. Cenimy sobie bardzo różną indywidualność i osobowości. Dlatego Znajdziesz tutaj odważne porady i artykuły charakteryzujące się dużym stopniem wyjątkowości. Tak by Każdy znalazł tutaj informacje dla Siebie. Zapraszamy serdecznie do czytania.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Leczenie farmakologiczne trądziku

Każda osoba borykająca się z problemem trądziku pospolitego powinna wiedzieć, że istnieją skuteczne leki na tę dolegliwość i możliwe jest wyleczenie się. Do głównych zasad leczenia choroby zalicza się wczesne rozpoczęcie terapii, dyscyplina i rzetelne przestrzeganie zaleceń oraz długi czas przyjmowania leków. Konieczna jest jednak konsultacja z dermatologiem i ustalenie indywidualnego planu zwalczania trądziku. Leczenie zaczynamy zawsze od terapii miejscowej i dopiero po jej niepowodzeniu sięgamy po leczenie ogólne środkami doustnymi.

Rodzaje leków dostosowywane są do objawów klinicznych pacjenta –rodzaju, rozległości i lokalizacji zmian. Postaci łagodne trądziku, w których dominują zaskórniki stosuje się preparaty miejscowe: keratolityczne i przeciwbakteryjne. W ciężkich postaciach choroby, gdzie przeważają zmiany zapalne: guzki, krosty i wygojone po nich blizny, stosujemy leczenie ogólne: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe.

Preparaty stosowane miejscowo

I. Leki podstawowe:

1) Antybiotyki.
2) Pochodne witaminy A (retinoidy).

1) Antybiotyki

Zmiany zapalne w trądziku (guzki i krosty) są efektem nadważenia bakterią Propionibacterium acnes. Stosowanie antybiotyków ma na celu zahamowanie namnażania lub zabicie bakterii oraz zmniejszenie ogólnej kolonizacji skóry przez te drobnoustroje. Stosowanie miejscowe antybiotyków jest skuteczne w przypadkach niezbyt nasilonego trądziku grudkowo-krostkowego. Do antybiotyków pierwszego wyboru należą klindamycyna i erytromycyna w postaci maści i roztworów. Przy niewłaściwym stosowaniu tych leków może dojść do wystąpienia oporności bakterii na te antybiotyki. Przy nieskuteczności wymienionych leków w drugiej linii można zastosować chloramfenikol, tetracyklinę lub neomycynę. Powszechnie stosuje się terapię złożoną opartą na jednoczesnym podawaniu antybiotyku i retinoidu (czytaj dalej).

2) Pochodne witaminy A

Pochodne witaminy A, nazywane inaczej retinoidami, to związki posiadające silne właściwości keratolityczne i przeciwłojotokowe. Cechy te sprawiają, że doskonale pomagają w walce z zaskórnikami. Działanie retinoidów polega na zmniejszeniu wydzielania łoju przez gruczoły łojowe, hamowaniu rogowacenia przymieszkowego oraz osłabiania reakcji zapalnej. W mniejszym stopniu niektóre leki posiadają także właściwości hamujące namnażanie bakterii. Najczęściej stosuje się miejscowo tzw. klasyczne („stare”) retinoidy: retinol, tretinoinę i izotretinoinę. Dostępne są obecnie również retinoidy nowej generacji: adapalen, tazaroten, które powodują mniej podrażnień, ale mają inne działania niepożądane (czytaj dalej). Miejscowo stosowane leki występują w postaci żelów, kremów i roztworów.

Terapia rozpoczyna się od małych, stopniowo zwiększanych dawek i trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Początkowo zmiany smarujemy raz na kilka dni, zwiększając częstotliwość do codziennego stosowania, aż uzyskamy poprawę kliniczną. Dopiero przy osiągnięciu dawki dającej efekt, kontynuujemy leczenie (pomimo ustąpienia zmian).

Przy stosowaniu retinoidów może dojść do wystąpienia szeregu niepożądanych objawów: podrażnienia (fotouczulenia), nadmiernego wysuszenia, zaczerwienienia i łuszczenia się skóry. Dlatego przy terapii pochodnymi witaminy A przeciwwskazane jest nadmierna ekspozycja na światło słoneczne oraz jednoczesne używanie środków mogących wywołać uczulenia i podrażnienia (leki keratolityczne). Retinoidy są przeciwwskazane w ciąży. Z tego względu leki te są dostępne wyłącznie na receptę, a przyjmowanie ich odbywa się pod ścisłym nadzorem lekarza.

II. Leki dodatkowe:

1) Nadtlenek benzoilu.

Jest to związek bakteriostatyczny. Oznacza to, że hamuje namnażanie bakterii, a nie zabija drobnoustroje. Dzieje się tak, ponieważ związki nadtlenkowe ulegają redukcji z uwolnieniem tlenu, który jest niesprzyjający dla rozwoju bakterii z rodziny Propionibacterium acnes. Ostatecznie związek ten hamuje tworzenie się zmian zapalnych (grudek i krost). Na rynku dostępny jest w postaci kremów i żeli, także w preparatach złożonych (np. w połączeniu z antybiotykami). Ponieważ związek ten nie ma działania swoistego, może powodować podobne działania niepożądane jak wszystkie substancje przciwtrądzikowe: nadmierne wysuszenie, zaczerwienienie i złuszczenie skóry.

2) Kwas azelainowy.

Kwas azelainowy posiada właściwości przeciwbakteryjne, keratolityczne. Dodatkowo przeciwdziała powstawaniu przebarwień poprzez hamowanie melanogenezy (odkładania barwnika w skórze). Działania niepożądane leku są takie same jak przy innych związkach z tej grupy.

3) Kortykosteroidy.

Sterydy stosujemy jedynie miejscowo przy zabiegach opróżniania torbieli ropnych. Po wyczyszczeniu chirurgicznym torbieli nastrzykujemy okoliczną skórę małymi dawkami kortykosteroidów.

4) Kwas salicylowy.

Jest to związek o silnym działaniu keratolitycznym, którego zastosowanie jest obecnie wątpliwe, z uwagi na możliwość nadmiernego podrażnienia skóry i pogorszenia zmian.

5) Alfa-hydroksykwasy (AHA).

Związki te znajdują zastosowanie przede wszystkim w kosmetycznym usuwaniu zmian i blizn w ciężkich postaciach trądziku (rzadko w gabinetach dermatologicznych). Zabieg z użyciem AHA polega na chemicznych złuszczeniu komórek naskórka, polegającym na kilkuminutowym pozostawieniu kwasu na skórze, dzięki czemu odblokowuje się ujścia gruczołów łojowych.

Leczenie doustne

Leczenie stosowane ogólnie:

1) Antybiotyki.
2) Pochodne witaminy A (retinoidy).
3) Terapia hormonalna.
4) Kwas nikotynowy (witamina PP).
5) Naświetlanie słoneczne.

1) Antybiotyki.

W antybiotykoterapii doustnej stosuje się tetracykliny, erytromycynę i klindamycynę. Jest ona zalecana w przypadku źle leczącego się metodami miejscowymi trądziku grudkowo-krostkowego. Terapia żeby była skuteczna musi trwać kilka miesięcy.

2) Pochodne witaminy A.

Retinoidy są stosowane doustnie w ciężkich postaciach trądzika, w których nie ma zadawalającej odpowiedzi na prawidłowo przeprowadzone leczenie miejscowe. Zdarza się tak szczególnie w przypadkach z rozsianymi zmianami krostkowymi, nasilonym łojotokiem, tendencją do tworzenia torbieli ropnych oraz gojeniem z tworzeniem głębokich blizn. Największą skutecznością w terapii ogólnoustrojowej cieszy się izotretinoina. Lekiem drugiego wyboru jest adapalen z nowej generacji retinoidów. Terapia trwa minimum 6 miesięcy. Leczenie często wspiera się antybiotykoterapią miejscową lub doustną.

Działania niepożądane retinoidów stosowanych doustnie są podobne jak przy stosowaniu miejscowym, jednak obejmować mogą wiele układów. Objawem dominującym jest suchość: skóry, spojówek, śluzówek (jamy ustnej, przewodu pokarmowego, układu moczowego). Dodatkowo pojawić się mogą bóle stawowo-mięśniowe. Podczas doustnego przyjmowania retinoidów należy regularnie kontrolować stężenia cholersterolu i trójglicerydów, ponieważ mogą ulec podwyższeniu.

Terapia retinoidami stanowi zawsze kwestię sporną u kobiet w wieku rozrodczym, ponieważ leki te są teratogenne. Oznacza to, że mogą powodować wady płodu (uszkodzenia cewy nerwowej i układu krążenia). Dlatego przed wdrożeniem terapii konieczne jest wykluczenie ciąży (w pierwszych tygodniach kobieta nie musi być świadoma swojego stanu, nawet pomimo stosowanej antykoncepcji). Kobiety, które decydują się na taką terapię muszą przyjmować antykoncepcję na miesiąc przed przyjęciem pierwszej dawki retinoidów, bezwzględnie przez okres całego leczenia oraz przez dwa miesiące po zakończeniu terapii.

Choć adapalen nie jest lekiem pierwszego wyboru, to wykazuje się co najmniej równie dobrą skutecznością oraz lepszą tolerancją. Oznacza to, że w przebiegu jej stosowania obserwuje się mniej działań niepożądanych.

Terapia ogólna retinoidami jest jedynym sposobem „wyleczenia” trądziku. Oznacza to, że jako jedyna, po ukończeniu pełnego leczenia zgodnie z zaleceniami, daje szansę na brak nawrotów jakichkolwiek zmian. Możliwe, że za efekt ten odpowiada toksyczne działanie retinoidów prowadzące do zniszczenia gruczołów łojowych.

3) Terapia hormonalna.

Terapia hormonalna w trądziku pospolitym polega na antagonizowaniu działania hormonów męskich (androgenów). W tym celu stosuje się spironolakton lub doustne leki antykoncepcyjne zawierając estrogeny i gestageny. Leczenie stosuje się minimum 6 miesięcy, choć poprawę kliniczną obserwuje się już po pierwszym miesiącu terapii. Preparaty te mają głównie działanie przeciwłojotokowe, a także zapobiegają gojeniu się zmian poprzez brzydkie bliznowacenie.

4) Kwas nikotynowy (witamina PP).

Stosowanie kwasu nikotynowego dopuszczalne jest jako uzupełnienie podstawowego leczenia. Ma on właściwości przeciwłojotokowe. Stosuje się go przez 6 miesięcy. Podobne właściwości posiadają również: witamina B2 i witamina C.

Podsumowanie

Przy łagodnych zmianach zapalnych zastosujemy najpierw miejscowe środki przeciwbakteryjne: antybiotyki lub rzadziej nadtlenek benzoilu. Na towarzyszące zaskórniki użyjemy maści lub żeli z retinoidami. Jeżeli zmiany zapalne od początku przyjmują obraz ropnych krost i torbieli lepiej będzie zacząć od razu od antybiotykoterapii doustnej. Również niepowodzenie leczenia miejscowego będzie wskazaniem do zmiany leczenia z miejscowego na ogólne. W ostateczności, jeżeli obie metody zawiodą może okazać się konieczne chirurgiczne oczyszczenie torbieli z miejscowym podaniem kortykosteroidów.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Cera

Zdrowie i urodo to informacje dla nowoczesnych kobiet i mężczyzn podane w doskonałym stylu. Cenimy sobie bardzo różną indywidualność i osobowości. Dlatego Znajdziesz tutaj odważne porady i artykuły charakteryzujące się dużym stopniem wyjątkowości. Tak by Każdy znalazł tutaj informacje dla Siebie. Zapraszamy serdecznie do czytania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Cera

Zdrowie i urodo to informacje dla nowoczesnych kobiet i mężczyzn podane w doskonałym stylu. Cenimy sobie bardzo różną indywidualność i osobowości. Dlatego Znajdziesz tutaj odważne porady i artykuły charakteryzujące się dużym stopniem wyjątkowości. Tak by Każdy znalazł tutaj informacje dla Siebie. Zapraszamy serdecznie do czytania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Cera

Zdrowie i urodo to informacje dla nowoczesnych kobiet i mężczyzn podane w doskonałym stylu. Cenimy sobie bardzo różną indywidualność i osobowości. Dlatego Znajdziesz tutaj odważne porady i artykuły charakteryzujące się dużym stopniem wyjątkowości. Tak by Każdy znalazł tutaj informacje dla Siebie. Zapraszamy serdecznie do czytania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.