Wpływ warzyw i owoców na cerę
Spożywanie owoców i warzyw w dużych ilościach redukuje ryzyko zachorowania na raka, choroby serca oraz dostania zawału. Najnowsze badania Światowej Organizacji Zdrowia udowadniają, że zwiększenie spożywania warzyw i owoców, mogłoby uratować prawie 3 miliony żyć każdego roku.
Warzywa poprawiają cerę
Jednak to nie wszystko – spożywanie owoców i warzyw nadaje cerze bardziej atrakcyjnego wyglądu niż regularne opalanie się. Składniki odżywcze i przeciwutleniacze zawarte w owocach i warzywach wpływają na jakość cery.
Karotenoidy, bardzo mocne przeciwutleniacze zawarte w takich warzywach jak marchewki lub pomidory, nadają skórze zdrowy odcień.
Składniki zawarte w owocach i warzywach, zwłaszcza przeciwutleniacze, są budulcem dla nowo powstających komórek tworzących skórę.
Badanie przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia oparto o program komputerowy, który pozwalał na zmianę wyglądu twarzy 51 osób poprzez zwiększanie lub zmniejszanie odcienia skóry w oparciu o normalne opalanie lub wpływ karotenoidów. Badanych uczestników poproszono o dobranie swoim podobiznom takiego koloru skóry, który według nich wyglądał najzdrowiej. Okazało się, że badani woleli wygląd swoich podobizn opalonych przez wpływ karotenoidów bardziej, niż opalonych przez wpływ normalnego opalania się.
Karotenoidy zamiast opalania się
Większość ludzi nabiera odpowiedniego koloru skóry poprzez opalanie się, jednak wystawienie na działanie słońca (promieni UV) może prowadzić do ryzyka zachorowania na raka skóry – poparzenia słoneczne mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka zachorowania.
Dlatego lekarze zalecają unikanie solariów i używanie odpowiednich kremów podczas przebywania na zewnątrz w dużym słońcu. Należy jednak pamiętać, że światło słoneczne jest ważne w życiu każdego człowieka – nasz organizm przekształca promienie UV w witaminę D, która pomaga zapobiegać depresji, rakowi, chorobom serca oraz innym schorzeniom. Dlatego słońca nie należy unikać, jednak lepiej unikać opalania się i spróbować spożywania większej ilości owoców i warzyw bogatych w karotenoidy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |