Cera tłusta
Cera tłusta jest wynikiem nadprodukcji wydzieliny łojowej (zbyt duża aktywność gruczołów łojowych). Nadmierna ilość łoju zalegającego na powierzchni skóry powoduje, że jest ona błyszcząca. Cera tłusta najczęściej spotykana jest u młodych dziewczyn i kobiet.
Jak wygląda cera tłusta?
Taki rodzaj cery charakteryzuje się szaro-żółtawym kolorytem znanym jako ziemisty, który jest wynikiem słabego ukrwienia. Cera tłusta to także rozszerzone pory oraz skłonność do powstawania zaskórników i ropnych wyprysków - wtedy mówimy i cerze trądzikowej.
Skóra tłusta jest odporna na czynniki zewnętrzne takie jak mróz, wiatr, czy słońce, a latem jej stan najczęściej poprawia się, jednak należy pamiętać, że zbytnie wysuszenie skóry promieniami UV prowadzi do powstawania zmian - właśnie wtedy pojawiać się mogą zaskórniki, ropne wypryski i infekcje skórne.
Skóra tłusta częściej narażona jest na infekcje bakteryjne i uważana jest za mało estetyczną, ale najdłużej pozostaje młoda i elastyczna, z wiekiem zaś naczęściej przechodzi w cerę mieszaną.
Jak pielęgnować cerę tłustą?
Kosmetyki pielęgnacyjne do skóry tłustej mają za zadanie nie tylko ją pielęgnować - powinny również działać leczniczo, dlatego od czasu do czasu bardzo wskazane jest używanie mydeł leczniczych (jednak nie zaleca się ich stałego używania).
Zaleca się mycie twarzy tonizacją. Ma ona na celu ściągnięcie gruczołów łojowych, a także odświeżenie skóry oraz działanie przeciwzapalne. Przy cerze tłustej można używać toników alkoholowych, pod warunkiem, że ich zawartość alkoholu nie przekracza 10%.
Dobry krem dla cery tłustej powinien mieć lekką konsystencję, poprawiać ukrwienie skóry i regulować wydzielanie gruczołów łojowych. Krem powinien zawierać:
• cynk (przywraca odpowiednie ph, oczyszcza skórę, pomaga goić stany zapalne);
• miedź (powoduje matowienie miejsc przetłuszczających się);
• siarkę (reguluje wydzielanie łoju).
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie peelingów oraz maseczek ziołowych.
Nie należy za często stosować preparatów wysuszających oraz odtłuszczających skórę, ponieważ powodują one efekt odwrotny od zamierzonego - skóra wysuszana zaczyna wydzielać większe ilości łoju, ponieważ organizmowi wydaje się, że jest on potrzebny. W ten sposób stan skóry pogarsza się. Podobne działanie ma zbyt częste wystawianie na działanie promieni UV, które zanadto wysuszają skórę i doprowadzają do zmian oraz stanów zapalnych na jej powierzchni.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |