Kremy na zimę i mróz
Zimą delikatna skóra twarzy i rąk wystawiona jest na działanie mrozu, wiatru i zmian temperatury (zwłaszcza przy przechodzeniu z ciepłego miejsca w zimne i na odwrót). Wszystkie te czynniki powodują zaczerwienienia, podrażnienia i uszkodzenia - cera staje się bardziej wysuszona, skóra piecze, zaczyna się łuszczyć, pękają naczynia krwionośne.
Warstwę ochronną dla delikatnej skóry twarzy stanowi krem, który jest równie ważny jak ciepłe ubranie. Nie każdy krem nadaje się na zimę - odpowiedni kosmetyk powinien być wzbogacony o składniki natłuszczające skórę, zapobiegające wysuszeniu. Mróz powoduje zaczerwienienia i podrażnienia na skórze, dlatego też bardzo ważne jest, żeby wybrany krem łagodził te skutki. Dodatkowo dobrze, żeby krem zawierał witaminę E, która stymuluje i wspomaga procesy obronne oraz regeneracyjne organizmu.
Natłuszczona skóra przy zetknięciu z mrozem nie będzie tak szybko oddawać wody i tracić elastyczności (co w efekcie powoduje wysuszanie i pękanie). Dlatego podstawowym działaniem kremu używanego zimą powinno być właśnie natłuszczanie - krem musi posiadać substancje zatrzymujące wodę w organizmie, takie jak np. kolagen, czy kwas hialuronowy. Krem na zimę nie powinien zawierać zbyt dużej ilości wody, ponieważ wtedy może zamarzać na twarzy.
Jaki krem wybrać?
Kremy na zime mogą być tłuste lub półtłuste, mają gęstszą konsystencję od zwykłych kremów nawilżających. Zawierają również więcej składników odżywczych oraz filtr przeciwsłoneczny (promienie UV odbijające się od śniegu są równie groźne dla skóry).
Krem powinno również dobrać się pod kątem cery:
• Cera sucha - krem tłusty
• Cera wrażliwa - krem tłusty
• Cera mieszana - krem półtłusty lub emulsja ochronna
• Cera tłusta - krem półtłusty lub emulsja ochronna
• Cera naczynkowa - krem na zimę z dodatkiem witaminy C
Sucha skóra zimą
• Nie tylko osoby o suchej cerze odczuwają na sobie wpływ zimy - temperatura i efekty pogodowe, takie jak chociażby mrożny wiatr, powodują wysuszanie się skóry. Widać to nie tylko na twarzy, ale i reszcie ciała, szczególnie na rękach. Wysuszania skóry można uniknąć, a przynajmniej znacznie je zmniejszyć, poprzez użycie przygotowanych w tym celu kosmetyków, takich jak tłuste kremy. Poza kosmetykami ważne są również składniki odżywcze, które możemy spożywać w jedzeniu oraz przyjmować w postaci suplementów. Oto najważniejsze z nich:
• Witamina A
• Żeby unikać wysuszania skóry należy zaopatrywać organizm w witaminę A, którą w dużych ilościach można znaleźć m.in. w pomarańczach, marchwi, jajach. Bezspośrednie nakładanie witaminy A na twarz, np. w postaci kremu, pozwala ponadto spowolnić pojawianie się oznak starzenia, takich jak zmarszczki. Witaminę A stosuje się zresztą również w walce z trądzikiem i problemami skórnymi
• Woda
• Woda ma niewielką konkurencję jeżeli chodzi o dbanie o skórę - mało co pomaga tak jak ona. Dzięki niej skóra jest nawilżona, a linie i zmarszczki na skórze są mniej widoczne. Co ważniejsze, skóra może dzięki nawodnieniu łatwiej pozbywać się toksyn i przyjmować składniki odżywcze. Woda poprawia też krążenie krwi, nadając skórze odpowiedniego blasku.
• Selen
• Selen pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, w dodatku odgrywa rolę w zapobieganiu raka skóry. Podczas zimy pozytywne efekty uzyskiwane dzięki selenowi pomagają również zapobiegać wysuszaniu się skóry. Dobrymi źródłami selenu są - orzechy brazylijskie, krewetki, kraby, a także ryby takie jak halibut, tuńczyk, łosoś, dorsz i sardynki.
• Przeciwutleniacze
• Przeciwutleniacze zapobiegają i spowalniają szkodliwe działanie wolnych rodników, które przyspieszają oznaki starzenia się, takie jak zmarszki i sucha skóra. Przeciwutleniacze w dużej ilości występują przede wszystkim w kolorowych owocach i warzywach, takich jak truskawki, maliny, owoce leśne, morele, pomidory, buraki, szpinak i słodkie ziemniaki.
• Witaminy C i E
• Witamina C chroni skórę przed słońcem tak samo zimą jak i latem, ogranicza wysuszanie skóry oraz łagodzi uszkodzenia wywoływane przez wolne rodniki, które niszczą włókna ujędrniające skórę takie jak kolagen i elastyna. Witamina E również chroni skórę przed promieniami słonecznymi, poza tym działa przeciwzapalnie i wzmacnia układ odpornościowy. Regularne dawki tych witamin oraz najważniejszej dla skóry witaminy A pozwalają odpowiednio dbać o skórę.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |