Wieszanie obrazów
NA ŚCIANIE Z CEGŁY
Jeśli chcemy powiesić niewielki obraz, potrzebna nam będzie wiertarka udarowa, którą można wiercić w cegle.
1. W sklepie lub markecie budowlanym kupujemy kołek rozporowy o wymiarach 6 x 50 mm.
2. Używając wiertła o średnicy 6 mm, przygotowujemy otwór o głębokości minimum 55 mm, po czym wkładamy do niego plastikową koszulkę kołka. Dobijamy ją lekko młotkiem, aby jej kołnierz zrównał się z powierzchnią ściany.
3. Następnie do koszulki wkręcamy wkręt, lecz niecały — powinien wystawać ze ściany na ok. 10 mm. Teraz możemy powiesić obrazek.
Jeżeli mamy do powieszenia większy obraz, wybieramy odpowiedni zestaw kołków i śrubokrętów albo kupujemy kotew (tzw. spit) z haczykiem. Kotew ma podobne zastosowanie jak kołki i również występuje w wielu rozmiarach, można więc dopasować odpowiednią jej wielkość do ciężaru obrazu.
1. Pracę zaczynamy od wywiercenia otworu o średnicy kotwy.
2. W przygotowanym otworze umieszczamy kotew i wkręcamy w nią odpowiednią śrubę. Zewnętrzna część kotwy rozszerza się i osadza ją w ścianie.
NA ŚCIANIE O KONSTRUKCJI SZKIELETOWEJ
Aby bezpiecznie powiesić obraz, trzeba się zorientować, gdzie w ścianie przebiega belka konstrukcyjna. Jeśli nie zlokalizujemy belki, pozostanie nam kupić kołek przeznaczony do płyt kartonowo-gipsowych. Kupując kołek, bierzemy pod uwagę grubość płyty kartonowogipsowej, dodajemy do tego głębokość, na jaką kołek ma wejść w belkę, i ok. 10 mm na zawieszenie obrazu. Zsumowane trzy wartości to żądana długość naszego kołka. Jeśli pod płytą znajduje się drewniany stelaż, obraz możemy powiesić na wkręcie odpowiedniej wielkości — nie trzeba wówczas mocować kołka rozporowego.
Na samej płycie kartonowo-gipsowej nie wolno mocować niczego cięższego, ponieważ nie jest ona na tyle wytrzymała. Gdy mamy do powieszenia większy obraz, musimy koniecznie znaleźć miejsce, w którym za płytą znajduje się element drewnianej konstrukcji nośnej. Wystarczy popukać w ścianę - tam, gdzie dźwięk jest głuchy, za płytą nie ma drewna.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |