PRAWIDŁOWE UŻYTKOWANIE MEBLI TAPICEROWANYCH
Istnieją pewne zasady użytkowania i pielęgnacji wszelkich materiałów stanowiących obicia mebli tapicerowanych, a ich stosowanie pozwoli dłużej cieszyć się z zakupionych mebli. Meble powinny być używanie zgodnie z ich przeznaczeniem i adekwatnie do budowy ich konstrukcji. Pozwoli to uniknąć mechanicznych uszkodzeń, za które producent nie ponosi odpowiedzialności. Uszkodzenia mogą być spowodowane:
- siadaniem lub stawaniem na boki (podłokietniki) lub krawędzie oparć
- umieszczaniem nadmiernej ilości pościeli w pojemnikach
- skakaniem po jakiejkolwiek części mebla
- używanie wszelkich mechanizmów w nieodpowiedni sposób
- gwałtownym przesuwaniem mebli – nie należy przesuwać mebli, tylko je przenosić, chwytając od spodu (unikając trzymania za poszycie, poduchy i inne miękkie elementy)
- nie używać mebli bezpośrednio po ich czyszczeniu, lecz poczekać aż tkanina wyschnie
- należy zwrócić uwagę na możliwość zafarbowania jasnych powierzchni mebla przez ciemne tkaniny typu jeans
Przy użytkowaniu mebli należy zwrócić uwagę na kilka wskazówek:
- zapewnić odpowiednią przestrzeń do obsługi elementów funkcyjnych mebla (mechanizmów)
- mebel powinien stać na równej, wypoziomowanej powierzchni (nie może częściowo stać na dywanie)
- ze względu na nierównomierne użytkowanie (np. częste siedzenie w „ulubionym” miejscu) siedziska i oparcia mogą ulec nierównomiernemu odkształceniu, co jest naturalnym procesem zachodzącym w meblach tapicerowanych
- w trakcie użytkowania mebla mogą powstawać fałdy na tapicerce, spowodowane obciążeniem ciała, temperatury, wilgoci, które są naturalnym procesem nie podlegającym reklamacji (zaleca się wygładzanie powierzchni mebla bezpośrednio do użytkowaniu)
- luźne elementy mebla, takie jak poduchy zmieniają swoją miękkość, a ich pokrowce się marszczą, co również wynika z normalnego używania i nie stanowi wady (zaleca się regularne „wzruszanie” poduchami w celu wyrównania wsadu poduchy)
- jeżeli widoczne ozdobne elementy mebla są wykonane z drewna, wówczas nigdy nie będą takie same, ze względu na usłojenie różna będzie głębia barwy, co jest tylko gwarancja naturalności drewna
- meble w skórze naturalnej wykonane są nieco inaczej niż w tkaninach ze względów technologicznych (często wymagają łączenia małych elementów dla uzyskania większych powierzchni, np. tyłów mebli, podłokietników)
- jako produkt naturalny skóra nie jest pozbawiona otarć, blizn, zmarszczek, rys, czy rozstępów co świadczy tylko o jej autentyczności
- ze względów technologicznych, w przypadku tkanin wzorzystych możliwe jest tzw. niespasowanie wzorów
- niektóre z tkanin posiadają swoje cechy charakterystyczne nie będące podstawą do reklamacji (na szenilach może wystąpić efekt pillingu – zbieranie się grudek na skutek tarcia innych tkanin, np. ubrań, z kolei efekt wycierania i błyszczenia się tkaniny występować może na szenilach, nubukach i welurach)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |