Jak dobrać meble
Przy wyborze mebli użytkownicy powinni kierować się nie tylko materiałami zastosowanymi do ich wykonania, ceną czy walorami estetycznymi. Równie istotne są cechy sprzętu dopasowane do wielkości zamieszkiwanej przez użytkowników powierzchni, takie jak kubatura mebli i ich funkcjonalność. Od nich bowiem uzależniony jest komfort mieszkania. Ponadto funkcjonują zasady, które mogą ułatwić aranżację i optycznie powiększyć nawet małe przestrzenie.
Jednak wybór mebli pomiędzy wielofunkcyjnymi, tzw. „sprytnymi” a wolno-stojącymi o większych gabarytach, uzależniony jest od indywidualnych warunków, zależności ilości współlokatorów do zajmowanej powierzchni i upodobań. Dodatkowo można aranżować mieszkanie i dobierać sprzęt w taki sposób, aby wizualnie wydawało się przestronne i większe. Oto kilka porad, jak aranżować przestrzenie:
W większych pomieszczeniach z powodzeniem możemy bawić się kolorami i dobierać sprzęt oraz barwy ścian w różnych odcieniach. Optyczne powiększenie małych powierzchni można osiągnąć dzięki kolorom jasnym i meblom w odpowiadającym im kolorze.
Przed zakupem mebli konieczne są oględziny i zmierzenie powierzchni, długości ścian oraz wnęk, tak aby meble były optymalnie dopasowane do rozkładu mieszkania. Należy również zwrócić uwagę, aby nie nabywać niepotrzebnego sprzętu i dostosować jego gabaryty do naszych fizycznych i indywidualnych potrzeb.
W mniejszych wnętrzach lepiej zrezygnować z bogato zdobionych mebli. Sprawdzą się w nich meble neutralne kolorystycznie i jednolite.
Ponadto meble o nieregularnych kształtach, rozmaitych liniach i kątach lepiej sprawdzą się w większych wnętrzach, natomiast w małych przestrzeniach proste meble o liniach prostych.
W małych pokojach nie należy również wieszać na ścianach zbyt dużej ilości małych przedmiotów, takich jak ramki ze zdjęciami i pamiątki. Zdecydowanie lepiej wybrać jeden przewodni dla wystroju eksponat, czy dzieło sztuki.
Także dla zwiększenia powierzchni domowa przestrzeń powinna być uporządkowana – sprawdzą się ład i przypisanie poszczególnym powierzchniom funkcji odpowiednich dla danych sfer życia.
Duże, masywne meble powinny być ustawione prostopadle do najdłuższych ścian, nie powinny również stanowić ograniczeń dla przejścia.
Dodatkowo w przestrzeniach istotne jest oświetlenie - światło naturalne rozjaśni i ożywi pokój - im więcej światła tym lepiej.
Warto zadbać o inne detale aranżacji, m.in. do mniejszych pomieszczeń warto dobrać nietapicerowane krzesła i sofy z odsłoniętymi nogami (równie świetnie sprawdzą się szklane stoliki), odsłonić okna i podłogę (zrezygnować z karniszy, firan, zasłon oraz dywanów) co w rezultacie nada wnętrzu głębi. Podobny efekt można uzyskać dzięki sprawdzonej metodzie, jaką są lustra.
Większość instrukcji jest nam znana i podczas urządzania mieszkania wykonujemy je intuicyjnie. Istotne jest, aby ominąć efekt „zagracenia” i przytłoczenia.
Podsumowując, najważniejsze jest to, aby domowa przestrzeń była dla nas komfortowa, bezpieczna i sprawiała, że będziemy do niej wracać z przyjemnością.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |