Kwiaty w domu - suszenie w pozycji wiszącej
To jeden z najprostszych sposobów na naturalne suszenie bukietów -po prostu wieszamy kwiaty w suchym miejscu. Taką formę suszenia świetnie znoszą np. róże, pnącza, ostróżki, makówki.
1. Kwiaty należy ściąć w słoneczny dzień. Idealną porą są późne godzi¬ny poranne — do tego czasu rosa zdąży już wyschnąć, a kwiaty nie zostaną jeszcze narażone na palące promienie południowego słońca.
2. Obrywamy niepotrzebne liście. Jeżeli planujemy wysuszenie liści, warto je zostawić na łodygach i oberwać po wysuszeniu kwiatów. Susząc róże, dla wygody możemy wcześniej usunąć wszystkie kolce.
3. Kwiaty najlepiej zebrać po 8-10 sztuk. Większe bukiety schną zbyt długo.
4. Kwiaty układamy tak, aby ich główki znajdowały się na różnych wysokościach. To zapewni właściwą cyrkulację powietrza wokół łodyg i kwiatów i zmniejszy ryzyko zapleśnienia. Końcówki łodyg obcinamy nożycami do cięcia kwiatów.
5. Łodygi kwiatów łączymy gumką recepturką lub wąskimi paskami uciętymi z rajstop. W trakcie schnięcia łodygi nieco się skurczą, ale dzięki elastycznej opasce nie wysuną się z wiązanki.
6. Wokół gumki zawiązujemy sznurek i zawieszamy kwiaty główkami w dół w przewiewnym pomieszczeniu, z daleka od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Ciemność pozwoli zachować kolor podczas suszenia. Bukiety umieszczamy w pewnej odległości jeden od drugiego, aby im zapewnić swobodny przepływ powietrza. Większe kwiaty podwieszamy pojedynczo.
7. Suszenie trwa od jednego do czterech tygodni, zależnie od gatunku kwiatów, pogody oraz wilgotności liści. Zupełnie suche kwiaty są kruche, a liście powinny być suche i łamliwe.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |