|
|
Projekt był na tyle skomplikowany i trudny do realizacji oraz tak bardzo oryginalny, że miał tylu krytyków ilu zwolenników. Jorn Utzon przed zaprojektowaniem, nigdy nie widział na żywo miejsca, w którym miała stanąć opera, mógł opierać się jedynie na fotografiach. Główną inspiracją stały się statki cumujące w porcie, stąd dachy budynku kształtem przypominają ogromne żagle. |
Wiele czynników przyczyniło się do tego, że w 1966 roku architekt tego wspaniałego budynku – Jorn Utzon, wycofał się prowadzenia budowli. Jego miejsce zajęli czterej australijscy architekci. Dachy opery zostały wzniesione w ciągu roku, jednak jeszcze przez 6 lat trwało wykończenie wnętrz.
Opera została uroczyście otwarta przez królową Elżbietę II w październiku 1973 roku. W budynku opery znajdują się cztery sale widowiskowe. Największa z nich mieści ok. 2600 osób. Sala operowa jest już trochę mniejsza, ale znajdują się w niej miejsca dla 1500 osób. Na terenie opery znajdują się również: sala projekcyjna, studio nagrań, pięć restauracji, sześć barów, sklepy z pamiątkami, 60 garderób, a także kino. Dodatkowo, w operze znajdują się największe organy mechaniczne oraz największe kurtyny na świecie.
Opera w Sydney cieszy się wielką popularnością, zarówno ze względu na swój niecodzienny wygląd, zachęcający do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca, jak i ze względu na przedstawienia teatralne i operowe oraz koncerty muzyki popularnej.
Budowa opery trwała przez 14 lat. W 1959 roku położono fundamenty budowli, przez następne 4 lata trwały prace budowlane, po czym nadszedł czas na najtrudniejszą część – dachy łupinowe. Łupiny betonowe nakrywające budynek opery niepodobne są do żadnych innych dachów na świecie. Zostały wykonane z ponad 2000 betonowych elementów, które połączone są ze sobą za pomocą 350 kilometrów stalowych ram. Powierzchnię łupin pokrywa ponad milion antygrzybicznych płytek ceramicznych, które nie wymagają czyszczenia. Lśniące białe i żółte płytki tworzą wzory migocące w słońcu. Czoła sklepień łupinowych wypełnia 2000 barwionych szyb podwójnej grubości, które tłumią hałas. Powierzchnia opery wynosi ok. 1,8 hektara. |