Terrarium
W terrarium możemy się zaopatrzyć w sklepie lub zrobić je sami (patrz dział pająki – terrarium). Wielkość, wyposażenie i wystrój terrarium musi być dostosowane do gatunku węża. Dotyczy to również panujących w nim warunków (więcej w dziale opisy gatunkowe węży).
Wymiary :
Przyjmuje się, że minimalna długość terrarium powinna wynosić ¾ długości ciała węża; szerokość 1/3-1/2 długości ciała, a wysokość – 1/3-1/2 w przypadku węży naziemnych i 1 długość ciała dla węży nadrzewnych.
Minimalna długość terrarium zamieszkiwanego przez dużego dusiciela powinna stanowić ½ długości węża. Generalnie im większe terrarium, tym lepsze.
Węże potrzebują temperatury wyższej niż ta, która panuje w naszych mieszkaniach. Powinniśmy zatem dogrzewać terrarium. W małych i średnich terrariach wystarczy żarówka, pod którą umieścimy kamień. Szybko się on nagrzewa i staje się ulubioną plażą naszego gada. Warto także zamontować termostat, który będzie regulował poziom ciepła.
Każde terrarium musi być wyposażone w termometr, higrometr, basen, oświetlenie, siatki wentylacyjne, podłoże (torf, piasek), korę lub jakieś korzenie o które wąż będzie mógł się ocierać podczas wylinki, kryjówkę. Dodatkowo możemy zaopatrzyć je w nawilżacz powietrza, kabel grzewczy i termostat.
Również ściółkę należy dostosować do wymagań określonego gatunku węża. Do wyboru mamy – torf, ziemię ogrodową, włókno kokosowe, chips kokosowy, drobną korę. Nie należy stosować piasku (nawet wymieszanego z innym podłożem), gdyż może zatykać nozdrza węża lub dostawać się do przewodu pokarmowego w nadmiernych ilościach i doprowadzić do zaczopowania oraz problemów z oddaniem kału.
Codziennie należy dostarczać wężowi w miseczce świeżą wodę służącą zarówno do picia jak i do kąpania. Raz na jakiś czas należy wymieniać podłoże naszemu pupilowi i sprzątać odchody (dobrze jest przy tym sprawdzić, czy nie ma w terrarium mogących wywołać chorobę roztoczy).
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE 7 ADAM NAWARA |