Zimowanie węży
Wielu fachowców uważa, że należy zimować węże, które chcemy rozmnażać, aczkolwiek zdarzają się przypadki udanego rozrodu osobników, które nie zimowały. Dzięki przezimowaniu zarówno u samca, jak i u samicy w tym samym czasie następuje gotowość do rozrodu. Dochodzi do zalotów i kopulacji.
Jeżeli nie chcemy rozmnażać naszych podopiecznych nie trzeba zimować zwierząt. Istotną rzeczą jest dobra kondycja naszego węża, która jest niezbędna do zimowania i późniejszej kopulacji. Zwierzę musi być w odpowiednim wieku (powyżej roku) silne, zdrowe i bez pasożytów.
Etapy zimowania:
I. Przygotowanie do hibernacji – trwa 2-4 tygodnie. Skracamy dzień świetlny, stopniowo obniżamy temperaturę otoczenia i nie podajemy pożywienia (najlepiej ostatnią mysz podać 7 dni przed planowanym przygotowaniem do hibernacji aby wąż zdążył strawić i wydalić wszystko, gdyż zalegające odchody mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia).
II. Okres snu zimowego – po przygotowaniu węża do hibernacji przenosimy go do hibernakulum. Musi tam panować półmrok lub mrok. Węże można zimować grupowo, aczkolwiek muszą być rozdzielone według płci. Czas hibernacji zależy od gatunku – zwykle trwa od 6 tygodni do 4 miesięcy. Również temperatura otoczenia zależy od gatunku węża, zazwyczaj waha się w przedziale 7-14 stopni Celsjusza (wyższa temperatura może spowodować przyspieszenie metabolizmu co może doprowadzić do zagłodzenia). Należy regularnie sprawdzać kondycję węża i warunki panujące w hibernakulum. Pomocny jest termometr elektryczny z funkcją zapamiętywania najwyżej i najniższej temperatury. Hibernację należy przerwać kiedy zauważymy u węża przeziębienie (wydzielanie się śluzu z jamy nosowej), spienienie w pysku, ciężki świszczący oddech lub jeśli skóra na wężu marszczy się lub fałduje – może być to objawem odwodnienia.
III. Wybudzanie zwierząt – można w tym celu przenieść węża do jego terrarium i stopniowo podwyższać temperaturę oraz wydłużać dzień świetlny. Ten proces może zostać przeprowadzony w ciągu 3 dni. Po 7-12 dniach możemy pierwszy raz nakarmić węża, na początku najlepiej czymś małym. Należy karmić zwierzę tak jak przed snem zimowym, chyba że jego kondycja jest wyraźnie osłabiona – wtedy należy to robić częściej.
Jak wygląda hibernakulum?
Pojemnik, w którym chcemy zimować naszego węża powinien być dobrze wentylowany i posiadać szczelne zamknięcie. Jeżeli chodzi o wielkość to musi być dostosowana do wielkości zwierzęcia – małe osobniki zimujemy w plastikowych pojemnikach, faunaboxach czy kubełkach z przykrywką, a duże w drewnianych skrzyniach. Pojemnik powinien być wypełniony w 1/3-2/3 lekko wilgotna ściółką (mielona kora, mech, suche liście, torf, pocięte papierowe ręczniki). Wilgotność w pojemniku powinna wynosić 50-60%. Powinien się w nim również znaleźć pojemnik z czystą wodą.
Pojemnik możemy ustawić w piwnicy lub na obudowanym balkonie. W tych miejscach należy jednak często monitorować temperaturę, ponieważ zależna jest ona od zmiennych warunków atmosferycznych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE 7 ADAM NAWARA |