Jak pracować z modelką
Wpis ten kieruję do osób zaczynających swoją przygodę z fotografią osób. Jest on raczej dla początkujących fotografów jak i modelek. Ten poradnik ma za zadanie pomóc Tobie w wypracowaniu indywidualnego stylu i realizowaniu własnych pomysłów.
Na początku fotograficznej drogi większość fotografów ma podobny problem – łatwiej jest sobie wyobrazić pozę, którą chcielibyśmy odzwierciedlić na wykonanym zdjęciu niż wyjaśnić modelce czego oczekujemy. Dlatego dobrą praktyką i pomysłem jest przygotowanie przed sesją katalogu z wybranymi przez Ciebie przykładowymi zdjęciami. Zawsze możesz je pokazać modelce – to dużo łatwiejsze. Ile to razy starałem się przekazać słownie moją wizję fotografowanej osobie. Oczywiście, efekt został osiągnięty, ale to chwilę trwało.
Nie odkryję Ameryki mówiąc że dobre zdjęcie nie jest dziełem przypadku. Na to składa się wiele czynników. Nawet w przypadku doświadczonych modelek nie zawsze jest to proste. Każdy może mieć gorszy dzień i nawet doświadczone osoby będą czekały na instrukcje od Ciebie.
Tworzenie doskonałych zdjęć wymaga cierpliwości, wiedzy i zaangażowania każdej ze stron. Niezależnie od tego, jak bardzo doświadczonym fotografem lub doświadczoną modelką jesteś, zawsze warto być otwartym na poznawanie nowych technik i trendów. Wszystko ewoluuje, dlatego warto być na bieżąco z nowinkami ze świata mody, fryzjerstwa, wizażu.
Planowanie to podstawa.
Każde zdjęcie powinno okazywać emocje. Jak myślisz? Co wpływa na udaną sesję? Po pierwsze każda sesja powinna być przez Ciebie zaplanowana. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że przychodząc na sesję nie mam na nią pomysłu. Ważnym elementem jest cierpliwość i stworzenie odpowiedniej atmosfery. Zawsze warto mieć jakąś przygotowaną muzykę w tle. Muzyka rozładuje pierwsze napięcie. Jak już wspomniałem wcześniej, do każdej sesji należy się starannie przygotować. Dobór stylizacji, tematyka i zakres zdjęć – to wszystko warto przedyskutować jeszcze przed sesją, zaoszczędzisz sobie później niedomówień.
Mam dla Ciebie kilka zasad, które pomogą Ci na początku drogi. Jedną z nich jest wzorowanie się innymi fotografami. Nie chodzi tu o kopiowanie pomysłów, ale raczej na znalezieniu inspiracji. Warto stworzyć sobie katalog prac Twoich ulubionych fotografów. Podczas sesji, jeśli skończą się pomysły, zawsze możesz do nich sięgnąć i poszukać natchnienia. Przy planowaniu zdjęć, zwłaszcza tych, gdzie inspirujesz się pracami innych, zawsze warto wkomponować w nie własne pomysły.
Niech wyobraźnia będzie Twoim największym sprzymierzeńcem. Pełne emocji portrety wymagają większego zaangażowania od fotografa niż od samej modelki, ale pamiętaj, aby być otwartym na pomysły. Jesteście na sesji jako jedna drużyna, bądźcie kreatywni, rozmawiajcie ze sobą. Dobrze jest wykonać każdy kadr w kilku wariantach, które nieznacznie różnią się miedzy sobą.
Na co zwrócić uwagę przy pozowaniu?
Stopy i kostki
Staraj się ustawiać stopy tak, aby widoczna była jedna pięta. Nigdy nie fotografuj stóp od przodu, bo będą wyglądać na dużo większe. Obciągnięte stopy w dół optycznie potrafią wydłużyć nogi modelki. Możesz też zrobić zdjęcie z perspektywy żaby, wtedy nogi będą się prezentować smukle.
Ręce i dłonie
To chyba jedna z największych bolączek początkujących modelek. Dłonie pełnią bardzo istotną rolę. Idealnie potrafią oddać emocje.
Zwróć uwagę, co się z nimi dzieje, kiedy obserwujesz dwie osoby rozmawiające ze sobą
Bardzo często staramy się zająć ręcę czymś, to się dzieje automatycznie, dlatego warto na to zwrócić uwagę. Jak ustawiać ręce fotografowanej osoby? Dużo zależy od typu zdjęć, ale możesz się trzymać poniższych zasad, to powinno Ci pomóc.
- Ręce ustaw wzdłuż ciała
- Nie pokazuj wewnętrznej części dłoni
- Nie zaciskaj pięści, staraj się trzymać naturalną pozycję rąk
- Unikaj nadmiernego zginania dłoni w nadgarstku
- Stosuj niesymetrię rąk.
- Palce powinny być raczej blisko siebie, lekko zagięte, bo to jest ich naturalna pozycja. Modelka powinna mieć je ułożone swobodnie, nie napięte, bo to pociąga za sobą negatywne skutki. Napięte dłonie prowadzą do napięcia mięsni w innych partiach ciała, co nie wygląda korzystnie na zdjęciu
Postawa
Bardzo ważną kwestią jest postawa fotografowanej osoby. Przygarbione plecy prowadzą do wyeksponowania ramion, które wydają się na zdjęciu nieproporcjonalnie wielkie, a szyja modelki krótka. Niektóre osoby mają tendencję do unoszenia ramion. Zwróć na to uwagę, ponieważ uniesione ramiona skutkują optycznie krótszą szyją.
Istnieją trzy zasady, które są wspólne dla praktycznie każdego zakresu fotografii.
- Kręgosłup nie powinien być idealnie pionowy, to wygląda nienaturalnie
- Ramiona nie powinny układać się idealnie poziomo
- Biodra nie powinny być skierowane prostopadle do obiektywu. Sylwetka wygląda szerzej, gdy jest ustawiona w ten sposób.
Pamiętaj, aby modelka stała z biodrami delikatnie ustawionymi pod kątem do obiektywu. Takie ustawienie sprawi, że sylwetka będzie wyglądała korzystniej na zdjęciu. Najlepsze efekty na zdjęciach otrzymasz przenosząc ciężar ciała na jedną nogę. Spowoduje to uniesienie jednej strony bioder, co doda sylwetce atrakcyjności.
Perspektywa wykonywania zdjęć
Fotografowanie z pozycji „ptasiej” i „żaby”. Zapewne te terminy są Ci znane jeśli jednak spotykasz się z nimi po raz pierwszy, w skrócie je omówię
- Perspektywa „ptasia” to fotografowanie osoby z góry. Poza ta daje efekt uległości, jest ona bardzo często wykorzystywana przy zdjęciach biznesowych pracowników firmy.
- Perspektywa „żabia” to fotografowanie osoby z góry. Osoba fotografowana w ten sposób będzie wyglądała na pewną siebie, dumną.
W portrecie biznesowym fotografuję w ten sposób osoby z zarządu firmy, kierowników.
Oczy i usta – zwróć na nie uwagę
Podobno są zwierciadłem duszy. I coś faktycznie w tym powiedzeniu jest. Zauważ, że oczy grają główną rolę w fotografii portretowej. Odpowiadają za emocjonalny kontakt z osobą oglądającą zdjęcia. Wzrok spiętej osoby jest bez wyrazu. Pamiętasz o czym pisałem na początku? Tak, dokładnie. O rozmowie. Dużo rozmawiaj z modelką, a od czasu do czasu warto sobie zażartować, to przełamie stres i rozluźni atmosferę. Ja czasami kadruję zdjęcie i następnie żartuję czekając na odpowiedni moment zanim nacisnę migawkę.
Usta są tak samo ważne jak oczy. Potrafią dodać klimatu do zdjęcia. Lekko rozchylone usta sprawią wrażenie większych i pełniejszych. Łagodzą one także linie brody, uniemożliwiając zaciskanie szczęki, przez co mięśnie twarzy są mniej spięte.
Jak widzisz, to są drobnostki, ale mogą wpłynąć na klimat zdjęcia. Jedna ważna sprawa, musisz o niej pamiętać. Dla osoby stojącej przed obiektywem może to być stres, zwłaszcza, jeśli osoba nie robi tego zawodowo. Tą tremę pozwoli rozładować rozmowa przed sesją, to co wspominałem już wcześniej, obejrzyjcie razem zdjęcia, którymi będziecie się inspirować. Czasami warto wysłać modelce na kilka dni przed sesją inspiracyjne zdjęcia. Da jej to czas zapoznanie się z tematyką lub krótkie ćwiczenia póz przed lustrem. Warto też wcielić się w rolę modela i samemu stanąć przed obiektywem, zademonstrować modelce pozę. Uwierz mi, to bardzo pomaga, kiedy modelka spojrzy na plan z drugiej strony.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |