Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - FASHION TIME CLUB
   
COUNTRY:
         
 
 
Home news
   
Fashion
   
Multimedia
   
Galerie
Podcast
Wideo
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Inne
   
   

Kontakt:

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   

 

 
Fashion Time Club
     

 Fashion Time Club to wiadomości ze świata mody, obowiązujących trendów. Znajdziemy tutaj kolekcje znanych projektantów, informacje o stylach, materiałach, odpowiedzi na pytania, w co się ubrać.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 
Fashion Time Club - poradnik modelki

1. Jak zacząć?
2. Co zabrać na sesje?
4. Rodzaje zdjęć
3. Słownik
5. Czy nadaję się na modelkę?
6. Zdjęcia płatne czy tfp?
7. Jakie zdjęcia na początek portfolia  / do agencji

1. Jak zacząć?

Wiek ok 14 do 17 lat

Podstawowym wymogiem modelingu jest wiek. Zacznij jak najwcześniej, gdyż daje to większe szanse na odniesienie sukcesu. Uwaga: agencje modelek przyjmują nawet 13-letnie dziewczyny, w których widzą potencjał rozwoju. Oczywiście jeśli chcesz aby było to tylko twoje hobby zacząć możesz w każdej chwili.

Wymiary

Idealny wzrost modelki to 178 - 179cm.
Obwód talii do 60 cm, a bioder i piersi do 90 cm, choć w przypadku biustu wymiary nie są restrykcyjnie przestrzegane. Pamiętaj że jest też zapotrzebowanie na modelki o mniej standardowych wymiarach, też tzw plus-size, czyli zazwyczaj noszące rozmiar 42-44.

Wygląd

Naturalność ponad wszystko. Piękny i zadbany wygląd to podstawa w branży modelingowej. Odstraszają odrosty na włosach, ekstremalne przedłużone paznokcie, duże tatuaże lub inne ingerencje w ciało.

Pozowanie

U fotomodelek mimika twarzy oraz umiejętność pozowania są tak samo ważne jak u modelek wybiegowych opanowanie sztuki chodzenia zwanej catwalk. Jeśli spojrzysz na zdjęcia profesjonalnych modelek zauważysz wyjątkowe spojrzenia oraz intrygujące pozy. Czy potrafisz tak pozować, zwłaszcza, gdy wokół kręci się sztab ludzi, gdy błyskają lampy a fotograf śpieszy się by wykonać sesję i przystąpić do kolejnych projektów?

Niektóre modelki mają wrodzony talent do pozowania, znają własne ciało i znają bardzo wiele póz, dzięki czemu potrafią natychmiast wcielić się w dowolną postać, którą muszą zagrać przed obiektywem.

Czasami modelka musi być seksowna, czasami smutna, zamyślona lub promieniować radością. Jeżeli Twoje portfolio zawiera zdjęcia na których widać Twój talent aktorski i oryginalne pozy – jesteś na wygranej pozycji. Jeśli nie – przystąp szybko do pracy. Nauka pozowania i ćwiczenia mimiki nic nie kosztuje. Wystarczy, że przejrzysz pisma kobiecie i zdjęcia z modelek z Internetu i przed lustrem zaczniesz je naśladować.

2. Co zabrać na sesje?

  • Dowiedz się wcześniej co powinnaś zabrać, jakie ubrania, buty i dodatki są potrzebne. Nie warto zabierać całej walizki ubrań. Przygotuj to co będzie wykorzystane do zdjęć.
  • Zadbaj o włosy, powinny być zdrowe, lśniące i mieć naturalny wygląd.
  • Paznokcie nie powinny być zbyt długie. Nie jest wskazany intensywny kolor paznokci, najlepszy będzie lakier bezbarwny lub bezowy. Jeśli masz kontakt z wizażystką lub stylistką, która będzie uczestniczyła w sesji – poproś ją o radę, wygląd paznokci zależy od sesji - skonsultuj się wczesniej.
  • Musisz być wyspana. Efekty zarwanej nocy będą widoczne na twarzy. Przed sesją zrezygnuj z imprez i alkoholu.
  • Jeśli będziesz pozować nago lub w bieliźnie, zadbaj o ciało, sprawdź czy nie ma zbędnych włosków lub krostek. Zadbaj o stopy, zwłaszcza, jeśli mogą się pojawić obtarcia od butów.
  • W przypadku zdjęć z nagością nie zakładają przed sesją bielizny, która może zostawić ślady na skórze. Inaczej fotograf każe Ci rozebrać się i czekać, aż znikną odciśnięte ramiączka.
  • Kolczyk w pępku jest dobrym pomysłem tylko na dyskotece. Modelka nie powinna mieć takich ozdób, zwłaszcza, że przekłucia się potem widoczne.
  • Sprawdź wcześniej jak dojechać na miejsce sesji. Bądź punktualnie! Czasami studio jest specjalnie wynajmowane na sesje i każda godzina wynajmu oraz godzina pracy fotografa i innych członków ekipy kosztuje.

3. Słownik

Portfolio - każda profesjonalna modelka do swojej pracy potrzebują profesjonalnego albumu ze zdjęciami – tak zwanej książki lub też po angielsku „book”. Książka powinna być przechowywana w agencji, chyba że zostanie Ci powierzona przed wyjazdem lub castingami. To wasze podstawowe narzędzie pracy.

Sesja  komercyjna – katalog, edytorial – jest to sesja, do której jesteś zatrudniana jako modelka i dostajesz za to pieniądze. Bardzo cenne są edytoriale i inne zdjęcia do gazet, gdyż sam fakt, że Twoje zdjęcie znalazło się w prestiżowym czasopiśmie, ułatwi Ci zdobywanie kolejnych zleceń. Sesją komercyjną nazywamy więc sesje w której modelka dostaje wynagrodzenie za swoją pracę, jednak gdy to modelka zleca wykonanie zdjęć fotografowi to ona płaci za jego pracę (Chyba że współpraca polega na zasadach tfp)

Sesja testowa (tzw. test) – sesja, którą robi dla Ciebie agencja. Te zdjęcia znajdą się w Twojej książce, w Twojej prezentacji na stronie internetowej oraz w kompozycie tak, by pokazać klientom Twoje możliwości jako modelki – umiejętność pozowania i jak wychodzisz na zdjęciach.

Sesja TFP - Time for pictures / Time for prints (ang. dosłownie: czas za zdjęcia / czas za odbitki) - to formuła współpracy między fotografami i modelkami w której wykonuje się zdjęcia do portfolio bez zapłaty honorarium. Tę formułę stworzyli profesjonaliści i nie powinna dotyczyć początkujących fotografów i modelek [dlatego w poprzednich postach użyliśmy sformułowania "darmowe zdjęcia".

TFP można po polsku określić jako "pozowanie za zdjęcia" (modelki) i "zdjęcia za pozowanie" (fotografowie). Dzięki TFP obie strony mają możliwość wzbogacenia swojego portfolio o nowe fotografie. Należy jednak pamiętać, że sesje wykonywane na tej zasadzie rządzą się podobnymi prawami jak sesje płatne. Obie strony są zobowiązane do profesjonalnej współpracy, do poważnego traktowania drugiej strony i zaangażowania. 

Modelka, która chce mieć nowe zdjęcia powinna umieć pozować, przygotować się do sesji inwestując w swój wygląd i stylizację. Fotograf zaś poświęca swój czas, organizuje miejsce na sesję i potrzebny sprzęt. Dodatkowo poświęca po sesji czas (czasami nawet kilka tygodni) na cyfrową obróbkę fotografii (niekiedy zleca obróbkę grafikom).

Agencja modelek - Agencja modelek jest ogniwem łączącym modelki z ich finalnymi pracodawcami (później zwanych klientami) – firmami produkującymi m.in. odzież, perfumy i inne dobra luksusowe, do których promocji (pokazów, zdjęć do katalogów, czasopism, plakatów, reklam telewizyjnych) potrzebują właśnie modelek.

Umowa - Początkujące modelki często zapominają lub nie wiedzą, że idąc na sesję zdjęciową powinny spisać z fotografem umowę, tzw. model release. Dlaczego? Na przykład dlatego by nie okazało się, że zdjęcia do których pozowałaś znalazły się bez Twojej wiedzy na stronach internetowych, które stawiają Ciebie w niekorzystnym świetle i mogą zaszkodzić Twojej reputacji.

4. Rodzaje zdjęć

Portret – fotografia, w której głównym tematem jest osoba fotografowana. Portret nie ogranicza się do zdjęcia twarzy, zdjęcie może przedstawiać całą sylwetkę modelki. Udany, artystyczny portret opowiada o człowieku, jego charakterze, osobowości, zainteresowaniach lub pracy.

Fashion – fotografia mody – zdjęcia, których celem jest przedstawienie ubrań, obuwia lub dodatków. Fotografie modowe stały się częścią fotografii artystycznej. Dzisiaj w fotografii mody nie obowiązują żadne standardy, wytyczne, twórcy mają pełną swobodę w kreacji i realizacji swoich wizji. 

Bielizna, kostium kąpielowy – Nie jest to kategoria, dziedzina fotografii, raczej umowne określenie pomagające w ustalaniu szczegółów sesji zdjęciowych z modelkami. Można wykonywać portrety modelki w bieliźnie, jak i bielizna może być tematem zdjęć typu fashion.

Beauty – fotografie typowe m.in. dla reklam kosmetyków czy biżuterii, w których tematem jest uroda, zdrowy wygląd, makijaż i fryzura. 

Glamour – Zdjęcia przedstawiające atrakcyjnie wyglądające kobiety. Wbrew obiegowej w naszym kraju opinii nie chodzi tu u zwariowane stylizacje. Zdjęcia glamour prezentują np. czasopisma Playboy, Maxim czy CKM. Zdjęcia glamour mają nieco wspólnego z aktem artystycznym, jednak nagość w nich nie jest konieczna - modelki występują np. w strojach podkreślających seksualność i w wyzywających pozach.

Akt - przedstawienie nagiego ciała ludzkiego w sztuce. Akt jest jednym z najważniejszych tematów malarskich i fotograficznych w dziejach sztuki. W Polsce fotografia aktu ma długą tradycję, nasi fotografowie preferują inne formy aktu od ich kolegów z krajów anglosaskich, gdzie fotografia jest bardziej dosłowna i odważna. 

Nagość zakryta - fotografie na których modele/modelki występują nago, lecz są częściowo zakryci, nie widać szczegółów anatomicznych. Do zakrycia ciała służą tkaniny, rekwizyty, przedmioty (np. oparcie fotela lub instrument muzyczny). Modelki mogą też np. zakryć piersi dłońmi.

Istnieje wiele innych odmian fotografii, jednak na początek ograniczmy się do podstawowych, które musi znać każda początkująca modelka.

Pamiętaj 1: Umawiając się z fotografem na zdjęcia uzgodnijcie i zapiszcie w umowie zakres pozowania. Fotograf podczas sesji nie może domagać się, by modelka rozszerzyła zakres ani modelka nie powinna zmieniać zdania w ostatniej chwili i ograniczać swojego zakresu.
Pamiętaj 2: W naszym kraju przyjęło się określenie "zakres pozowania", ale możesz się spotkać z pytaniem o swoją "dyspozycyjność" - co znaczy dokładnie to samo. Czyli dyspozycyjność nie będzie oznaczała - "kiedy masz czas na zdjęcia", lecz do jakich rodzajów fotografii pozujesz.

5. Czy nadaję się na modelkę?

  • Nie każda dziewczyna ma szansę na pracę modelk, jednak dużo osób traktuje to jako hobby. Do tego trzeba mieć wyjątkową urodę i aparycję. Nie oszukujmy się, biznes, czyli firmy, które płacą modelkom chcą by ich markę reprezentowały wyjątkowe, nieprzeciętne kobiety. Chcesz spróbować swoich sił, nie wiesz czy się nadajesz? Wejdź na strony agencji modelek i przeczytaj ich wymagania. Mimo wszystko chcesz spróbować, liczysz na dobrą zabawę i profesjonalne zdjęcia na pamiątkę? Próbuj, działaj, lecz pamiętaj, że startujesz od zera, nie masz wiedzy ani znajomości i łatwo możesz się rozczarować oraz spotkać z nieprzyjemnymi sytuacjami.
  • Modelka nie może być przeciętną dziewczyną i nie chodzi tylko o naturalną urodę lub sylwetkę. Modelka musi być elegancka i zadbana, musi potrafić robić make up, znać się na modzie, śledzić nowe trendy, czytać czasopisma. 
  • Modelka musi być dojrzała psychicznie. W tym zawodzie dziewczyny zaczynają pracować zarobkowo w wieku 14-15 lat. Często wjeżdżają za granicę a pracodawcy stawiają przed nimi takie same wyzwania jak przed osobami dorosłymi i oczekują poważnego podejścia do współpracy. Poza tym modelki mają dostęp do używek, alkoholu, narkotyków i spotykają się z różnymi propozycjami ze strony mężczyzn. Wymagana jest asertywność, świadomość niebezpieczeństw i umiejętność radzenia sobie w nieprzyjemnych sytuacjach. Możesz liczyć na swoich opiekunów z agencji, jednak nie będą przy Tobie przez 24 godziny a ich rola nie sprowadza się do bycia niańką.
  • Modelka nie może się wstydzić! Podczas pokazów mody i sesji zdjęciowych czasami trzeba pokazać nagość. Nawet jeśli nagość na scenie lub przed obiektywem nie jest wymagana, modelki często muszą przebierać się w otoczeniu obcych osób, bez przebieralni czy innych warunków zapewniających intymność.
  • Kandydatki na modelki muszą mieć jak najbardziej idealną cerę. Na pewno pomoże profesjonalny makijaż i późniejsza korekta grafika.
  • Zdajesz sobie sprawę z własnych wad i nie liczysz na pracę, ale chcesz po prostu pobawić się w modelkę oraz dostać od fotografa profesjonalne fotki na pamiątkę? Powyższe punkty też Ciebie dotyczą. Zadbaj o zdrowy, atrakcyjny wygląd, odwiedź fryzjera i kosmetyczkę, w razie potrzeby dermatologa i solarium. Zdobądź eleganckie ciuchy i dodatki. Nawet początkujący fotograf dokonuje selekcji kandydatek na modelki.

6. Zdjęcia płatne czy tfp?

Profesja fotografa nie różni się od takich profesji jak architekt, inżynier, jubiler czy projektant stron WWW. Wielu fotografów kończy szkoły artystyczne, kursy, warsztaty, inwestuje duże pieniądze w sprzęt a do wykonywania tego zawodu potrzebują też wielu lat doświadczenia. Pytanie „czy płacić” wydaje się być nielogiczne, bo czy otrzymujemy pieczywo za darmo, lub czy możemy skorzystać z usług darmowego fryzjera?

Jednak fotografia to dla wielu osób hobby, sposób na miłe spędzanie wolnego czasu. Dzisiaj praktycznie każdy może być fotografem jeśli posiada aparat cyfrowy i potrafi z niego korzystać. Niektórzy amatorzy fotografujący rodzinę i znajomych dorównują poziomem prac profesjonalistom. A więc jeśli się rozejrzeć, znajdziemy osoby, które wykonają nam portrety za darmo.

Początkujący fotografowie chętnie robią zdjęcia za darmo, otrzymując w zamian od modelki zgodę na wykorzystanie zdjęć z jej wizerunkiem w swoim portfolio (np. na stronie WWW).

O darmowych zdjęciach będzie mowa w kolejnym poście. Jeśli jesteś zdecydowana, aby skorzystać z usług profesjonalisty jesteś z pewnością ciekawa, jaki jest koszt wykonania sesji.

Nie ma jednego cennika. Cena za zdjęcia zależy od wielu czynników, w tym od ilości wykonywanych i obrabianych cyfrowo zdjęć, od tego czy zdjęcia odbywają się w studio, czy w plenerze, od ilości stylizacji, od obecności na sesji wizażystki/stylistki/fryzjera, a nawet od miejscowości, w której pracuje fotograf. Oraz oczywiście od doświadczenia i dorobku fotografa, inne ceny zaproponuje profesjonalista, który opłaca studio, ZUS i podatki a inne osoba, dla której jest to praca dorywcza.

Można jednak przyjąć, że najtańsze sesje dla modelek kosztują 100-400 zł (bez wizażu). Usługi fotografów z większych miast i z większym stażem kosztują do 1 tys. zł. Można też spotkać usługi fotograficzne sięgające 1500-2000 zł.

7. Jakie zdjęcia na początek portfolio

Po pierwsze - nie martw się, że Twoje zdjęcia będą mało profesjonalne. Nie potrzebujesz drogiego aparatu, arsenału obiektywów i studia fotograficznego. Wystarczy proste tło (np. ściana bez obrazów, cyfrówka i dobre światło). Zadbaj o to, by miejsce, w którym wykonasz zdjęcia było jasne i słoneczne - staraj się unikać sztucznego światła (dzienne będzie najbardziej naturalne). Jeśli nikt Ci nie będzie pomagał, posłuż się samowyzwalaczem. Ustaw aparat tak, by w kadrze był albo Twój portret, albo popiersie, albo cała sylwetka.
Przed zrobieniem zdjęć musisz się przygotować. Wskazane jest bycie 'saute' - bez make-up'u, bez wymyślnej fryzury. Jednak jeśli poczujesz się bardziej komfortowo, zrób bardzo delikatny, prawie niewidoczny makijaż. Pamiętaj - najważniejsza jest naturalność, dobrze widoczna cera i rysy twarzy.

Ujęcie pierwsze - en face

Czyli portret na wprost. Staraj się rozluźnić mięśnie, by zdjęcie utrwaliło Twój naturalny wyraz twarzy. Nie rób dziwnych min, ogranicz mimikę.

Ujęcie drugie - uśmiech

Musisz pokazać, jak się uśmiechasz, ale postaraj się, by wypadło to bardzo realistycznie. Zdjęcie powinno pokazywać emocje wyglądające prawdziwie.

Stopniuj uśmiech - od delikatnego, do pełnego. Osoba, która będzie oglądać Twoje zdjęcia, musi zobaczyć też Twoje zęby.

Ujęcie trzecie - profile

I to obydwa. Powinnaś pokazać jak wyglądają - i lewy, i prawy. Ustaw się do obiektywu bokiem. Najpierw przyjmij swobodny, naturalny wyraz twarzy. Dodatkowo możesz wykonać profile z uśmiechem.

Zrób też zdjęcia profilowe z odsłoniętą szyją i uszami. W tym celu odgarnij włosy.

Ujęcie czwarte - półprofil

Czas na Twoją inwencję. Pokazując półprofil możesz już zacząć grać - zmieniaj mimikę, pokaż swoją zadziorną minę, uśmiechnij się tajemniczo itp. Unikaj jednak przesady. Zdjęcia wysyłane do agencji powinny być podobne do tzw. polaroidów (podstawowych zdjęć wykonywanych w agencji podczas pierwszego spotkania z modelką).

Ujęcie piąte - związane włosy

To bardzo ważny etap, jeśli Twoje włosy są długie lub półdługie. Kucyk pokaże prawdziwy kształt Twojej twarzy i głowy. W związanych włosach zrób zdjęcie na wprost i z profilu.

Ujęcie szóste - sylwetka

Kilka ujęć wykonaj w spodniach, szortach i bluzce z krótkim rękawem lub bez rękawów. Będzie Ci też potrzebny dwuczęściowy strój kąpielowy - to w nim w pełni pokażesz figurę i sylwetkę. Możesz być w szpilkach. Wyprostuj się, ściągnij łopatki, a potem rozluźnij. Ustawiaj się przodem, bokiem i tyłem.


Teraz wystarczy wypełnić formularz, który zazwyczaj umieszczony jest na stronie internetowej agencji i przesłać zdjęcia mailem. Postaraj się ograniczyć ich ilość - niech będzie ich nie więcej niż 15.



- do zdjęć wybierz jasne tło
- najkorzystniejsze będzie światło dzienne padające z okna, ustawiaj się do niego na wprost
- jeśli światło jest zbyt ostre i rzuca cienie, zmiękcz je zasłoniętą firanką
- nie fotografuj z dołu lub z góry, by uniknąć przerysowania
- zdjęcia nie mogą być modyfikowane i zbyt artystyczne.
 
 
3          
  Work Modeling

FTC to wiadomości ze świata mody, obowiązujących trendów. Znajdziemy tutaj kolekcje znanych projektantów, informacje o stylach, materiałach, odpowiedzi na pytania, w co się ubrać.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Work modeling

FTC to wiadomości ze świata mody, obowiązujących trendów. Znajdziemy tutaj kolekcje znanych projektantów, informacje o stylach, materiałach, odpowiedzi na pytania, w co się ubrać.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Work Modeling

FTC to wiadomości ze świata mody, obowiązujących trendów. Znajdziemy tutaj kolekcje znanych projektantów, informacje o stylach, materiałach, odpowiedzi na pytania, w co się ubrać.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
News - News
 
News - News
News - News
News - News
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.