Zakazane pamiątki
Nasza ściqga przyda ci się podczas wakacyjnych zakupów na bazarach, targowiskach i w lokalnych sklepikach. Aby mała pamiątka nie stała się początkiem wielkich problemów, podpowiadamy, czego nie można legalnie wywozić z różnych krajów świata i przywozić do Polski.
Afryka
Z całego kontynentu zabronione jest wywożenie: kości słoniowej, wyrobów ze skór węzy dusicieli, rogów nosorożców, sukulentów, muszli przydaczni, koralowców, żywych gadów i ptaków, skór zebr, dzikich kotów (na przykład geparda i lamparta) i antylop.
KRAJE AFRYKI PÓŁNOCNEJ
Handlarze w Egipcie czy Tunezji będą cię długo namawiać na zakupy na ich stoisku. Nie daj się jednak naciągnąć na instrumenty muzyczne ze skorup żółwi ani na żywe gady lub ich skóry. Legalnie nie wwieziesz ich do Polski.
REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI
Nawet jeśli w biżuterii z kości słoniowej, z zębów rekina, hipopotama i szpilek jezo-zwierza jest ci do twarzy, bez dokumentów CITES powstrzymaj się od zakupów. Sprawdź, czy upatrzona przez ciebie torba nie jest zrobiona ze skóry słonia, lamparta lub zebry.
TANZANIA, KENIA
Zezwoleń CITES będziesz potrzebować na zakup pamiątek zrobionych z zębów hipopotama, torebek i portfeli ze skór gadów (na przykład pytonów), skór niektórych gatunków zebry lub antylopy, a także koralowców.
AMERYKA POŁUDNIOWA I ŚRODKOWA
Pióra dzikich ptaków, skóry krokodyli, skorupy żółwi morskich, pająki ptaszniki, kaktusy i storczyki, wyroby z koralowców to pamiątki, które nie mogą się znaleźć w twojej walizce, gdy wracasz z krajów Ameryki Południowej.
ARGENTYNA
W kraju gauchos popularną pamiątką są kowbojskie buty. Możesz je kupić, tylko jeśli nie są zrobione ze skór kajmanów.
CHILE, BOLIWIA, PERU I EKWADOR
Chcesz zabrać do domu ubrania z wełny wikunii? Aby uniknąć problemów na lotnisku, sprawdź, czy mają specjalny logotyp odpowiadający krajowi pochodzenia, jak również metkę „VICUNA [KRAJ POCHODZENIA]". Konieczne są tez pozwolenia CITES.
MEKSYK
Tutejsze bazary pełne są kolorowej biżuterii z papuzich piór, kaktusów i storczyków. Jednak wywożenie tych produktów jest nielegalne, a bez zezwoleń CITES możesz przewieźć jedynie nasiona egzotycznych roślin.
Ameryka północna
Podczas wakacji w Kanadzie i USA nie daj się skusić na bardzo popularne ozdoby z piór. Wiele gatunków ptaków jest objętych ochroną i nawet samo posiadanie ich piór jest tutaj przestępstwem! Zabronione jest tez wywożenie pamiątek z niedźwiedzia czarnego, grizzly lub niedźwiedzi polarnych, wyrobów ze skór i rzeźbionych kłów morsów, które często można spotkać na targowiskach Alaski.
AUSTRALIA
Próba wywozu z Australii żywych zwierząt lub pamiątek wykonanych z chronionych gatunków może skończyć się wysoką karą pieniężną, a nawet więzieniem. Bądź na to przygotowany, jeśli w twoim bagażu celnicy znajdą muszle ślimaków morskich (skrzydel-nika olbrzymiego), muszle przydaczni, rafy koralowe lub pamiątki zrobione z miniaturowego kangura walabia.
Azja
Ze wszystkich azjatyckich krajów zabronione jest przywożenie pamiątek z kości słoniowej, skorup żółwi morskich, wyrobów ze skór węży, koralowców, produktów tradycyjnej medycyny chińskiej, kości hipopotamów i wyrobów z wełny antylopy chiru, spreparowanych ptaków i motyli, futer kotów.
CHINY
Na lokalnych bazarach znajdziesz mnóstwo wyrobów z kości słoniowej, skór węży i jaszczurek (na przykład buty, torebki, walizki).Jednak już na chińskim lotnisku możesz zostać zatrzymany za wywóz nawet małej figurki z kości słoniowej. W niektórych aptekach sprzedawane są produkty medycyny chińskiej, większość z nich zawiera jednak składniki pochodzące z zagrożonych gatunków zwierząt: tygrysów, nosorożców, niedźwiedzi, piżmowców, a handel tymi wyrobami jest zabroniony.
FILIPINY
Choć polskie prawo pozwala na wwiezienie do kraju trzech muszli przydaczni i trzech muszli skrzydelnika olbrzymiego, nie kupuj ich na Filipinach. Handel nimi jest tu zabroniony!
INDIE, NEPAL, PAKISTAN
To właśnie tu sprzedawcy kusić cię będą szalami i swetrami z wełny shahtoosh pochodzącej od antylopy tybetańskiej chiru. Jest ona jednak na wymarciu, a wywożenie produktów z niej wykonanych bez specjalnych pozwoleń jest nielegalne.
MALEZJA
Większość gatunków pięknych i kolorowych motyli Malezji objęta jest ochroną, dlatego lepiej nie ryzykować i powstrzymać się od zakupów.
TAJLANDIA
Mimo ze to kraj storczyków, na wywóz tych kwiatów lub ich nasion będziesz potrzebować specjalnych zezwoleń CITES. Nie daj się namówić na zakup torebek i butów ze skór kobry oraz spotykanych często na tajskich targowiskach butelek z alkoholem z zatopionym w środku wężem.
Europa
GRENLANDIA
Wieloryby, niedźwiedzie polarne i narwale znajdują się pod ochroną i handel pamiątkami z nich wykonanymi jest zabroniony.
ROSJA
Do Polski możesz wwieźć bez żadnych dokumentów jedynie 125 gramów kawioru na osobę. Jeśli syberyjscy handlarze kusić cię będą skórami wilków, rysi lub niedźwiedzi, powinieneś odmówić lub postarać się o załatwienie odpowiednich zezwoleń CITES.
Co to jest CITES
Międzynarodowa Konwencja CITES powstała, aby chronić zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierzgt. Nie zabrania handlu tymi gatunkami, a jedynie określa jego warunki. Jeśli chcesz przywieźć z podróży pamigtkę z gatunku objętego konwencją CITES, będziesz potrzebować odpowiednich zezwoleń. Więcej informacji: Ministerstwo Środowiska, Departament Ochrony Przyrody, tel. 22 57 92 259, www.mos.gov.pl
Izby celne, koordynatorzy ds. CITES, Izba Celna w Warszawie, tel. 22 650 33 02, www.icwarszawa.home.pl Ministerstwo Finansów, Departament Ceł, tel. 22 694 36 99; www.mf.gov.pl WWF Polska; tel. 22 849 84 69, www.wwf.pl/turysci
Co możesz przywieźć do Polski bez dokumentów CITES:
- 3 muszle skrzydelnika olbrzymiego,
- 3 muszle przydaczni, które razem ważq nie więcej niż 3 kg (każda połówka muszli z innej pary liczona jest jako jeden okaz),
- 3 koniki morskie (żywe lub suszone), żwir i piasek koralowy, którego ziarna nie przekraczajq 2 mm,
- 3 pałeczki deszczowe, czyli instrumenty muzyczne z kaktusów,
- 125 gramów kawioru z ryb jesiotrokształtnych, tylko w banderolowanym opakowaniu,
- 4 pamiqtki z krokodyli, na przykład spreparowane zwierzęta, skóry (przywozić nie można krokodylego mięsa i trofeów myśliwskich).
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |