Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - TRAVEL
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn podróże
   
Home news
 
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Inne
   
Promowane
   
Ogłoszenia
   
   
 
   
   
 
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 

 

 
   
 
   
   
 
 
 
Travel World
   
 
Vip Travel

GMI Articles In English  
 
Special Articles  

 
GO Poland  
   
   
 
A beautiful world  
   
   
 
Państwa świata  
   
   
 
Wiadomości GOPR  
   
   
 
Strony tematyczne  
   
 

 

 
 Wspaniałe podróże z Grupa Media Informacyjne
     

Travel Praca fizyczna i intelektualna pozwala osiągnąć pewien status społeczny, który powinien zostać uzupełniony o właściwy wypoczynek i relax. Dobrym sposobem na to jest podróżowanie, zwiedzanie, odkrywanie, zachwycanie się pięknem tego co wytworzyła natura i człowiek. Możliwości jakie dają Nam współczesne środki lokomocji pozwalają na szybkie i przyjemne dotarcie niemal do każdego zakątka na świecie.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Co kraj, to obyczaj

To stare powiedzenie - pomimo że świat stał się dla nas dostępny i bliski jak nigdy dotqd - nic nie straciło na aktualności. Możemy pojechać wszędzie, gdzie tylko zechcemy. I w każdym kraju możemy popełnić gafę. Dlatego przed wyjazdem trzeba się dowiedzieć o nim jak najwię­cej. Naczelna zasada: w kraju gospodarza przestrzegamy zasad przez niego wyznaczonych.

o prawda język angielski jest językiem międzynarodowej komunikacji, ale są kraje, w których wolimy porozumiewać się w języku narodowym lub własnym, wycho­dząc z założenia, że skoro są takie podobne, to nie będzie problemów. Jeżeli nie znamy perfekcyjnie języka kraju, do którego jedziemy (lub angielskiego), słownik, rozmówki i ogólna wiedza językowa przydadzą się na pewno. Choćby po to, by nie przestra­szyć rozmówców bądź nie wystawić sobie kiepskiego świadectwa. Przykłady? Bardzo proszę: na Słowacji i w Czechach nie używamy słowa „szukać", bo w językach tych krajów to wulgaryzm, a „zachód" po słowacku oznacza ubikację. Nie wyśmiewamy się z włoskich znaków drogowych, pod którymi widnieje napis „le curve" - to znaczy: zakręty. W kra­jach angielskojęzycznych (i wszystkich innych też) nie używamy naszych powszechnych wulgaryzmów, by nie zostać potraktowanym co najmniej niepoważnie, bo żaden Anglik nie uwierzy, ze bez przerwy pytamy naszych towarzyszy, kim jesteś, i odpowiadamy: hm, królik... albo widzimy tani samochód... Na Węgrzech na pewno nie uda nam się zart poszukujący fonetycznego podobień­stwa między angielskojęzyczną nazwą kraju Hungary z angielskim „hungry", co znaczy głodny. W Gwatemali nie należy nikogo pytać o to, czy jest Indianinem, bowiem „mdio" ma tez drugie znaczenie - „idiota", wywo­dzące się z czasów kolonizatorskich, a w Kana­dzie nie mieszkają Eskimosi, tylko Innuici.

Język niezgody

Na północy i w środkowej Słowacji nie lubią, gdy rozmowę zaczynamy po angielsku albo czesku, lepszy będzie język polski. Natomiast na Litwie odwrotnie - raczej nie zaczynamy dyskusji po polsku. Rosyjski - pomimo wszystko - nie jest najlepszym rozwiązaniem, także w Estonii i na Łotwie.

Na powitanie - uścisk dłoni czy całus

Dla nas oczywiste jest, ze witając się, podajemy rękę i lekko pochylamy głowę. To gest uniwer­salny i powszechnie stosowany prawie na całym świecie i z jego powodu raczej nie będziemy postrzegani jako nieznający savoir-vivre'u. Warto jednak wiedzieć, że w różnych krajach są tez mne formy powitania. I tak: w Danii poda­wanie ręki jest obowiązkowe, w Szwecji, Niemczech i Turcji powszechne, a już w Finlandii i Norwegii nie obowią­zuje w życiu codziennym, ale przy pierwszym spotkaniu i po dłuższejnieobecności. Natomiast w Grecji gest ten wyraża przyjaźń, w Wielkiej Brytami zaś rękę podaje się przy poznawaniu się lub pożegnaniu na dłuższy czas. W Hiszpanii i Włoszech podaniu ręki towa­rzyszą uściski, poklepywanie po plecach albo pocałunki w policzki (także we Francji dwa całuski są powszechne). Im dalej na południe Europy (oraz w północnej Afryce), tym częś­ciej możemy zaobserwować, ze pocałunkiem w oba policzki i uściskiem dłoni witają się także mężczyźni. Czasem tez trzymają się pod rękę, spacerując. I absolutnie me wolno tego kojarzyć z orientacją seksualną.

Pan, pani czy panna

W języku angielskim me występują (w naszym rozumieniu) zwroty „pani, pan, panna". Ale to me znaczy ze powszechna forma „you" znaczy zawsze i dokładnie to samo co nasze „ty". I dlatego lepiej jest w rozmowie zachować lekki dystans będący wyrazem szacunku. Nawet w Norwegii, gdzie powszechnie wszyscy zwra­cają się na ty. W Niemczech zwracamy się do kogoś pan/pani i nazwiskiem rozmówcy, a przy bliższych znajomościach zamiast nazwiska podajemy imię. Włosi kochają tytuły, więc do osób po studiach mówimy dottore lub professore, do innych stosujemy we Francji i Hiszpanii przetrwały formy made­moiselle (panienka), madame (pani) lub monsieur (pan) i odpowiednio señorita, señora, señor. I stosujemy je, chociaż ostatnio we Francji trwa dyskusja o tym, by zlikwidować formę mademoiselle. W Wielkiej Brytanii do osób z tytułami szlachec­kimi zwracamy się, używając stosownego tytułu, czego me wolno robić we Francji (tytuły rodowe zostały zniesione po rewolucji francuskiej). W Turcji używamy imienia rozmówcy, do którego dodajemy formę pani lub pan.

Co ze sobq zabrać w prezencie

W krajach skandynawskich (i wielu innych również) chętnie przyjmq alkohol i słody­cze, upominki zwigzane z naszym krajem, rękodzieło (zwłaszcza w Japonii), płyty z muzykg Chopina (szczególnie w Azji). Za to nietaktem jest podarowanie Francu­zom wina, Chińczykom zegarka (po chiń­sku zwrot „podarować zegarek" oznacza iść na pogrzeb), a w krajach arabskich pod żadnym pozorem i nikomu nie wrę­czamy alkoholu i papierosów. Do żadne­go z krajów nie wybieramy się też z pre­zentami o religijnym bqdź politycznym charakterze. Osobom niezaprzyjaźnionym nie dajemy również prezentów związa­nych z gospodarstwem domowym. Natomiast warto stosować się do zasady, by gospodarzom nie dawać w prezencie tego, z czego słynie ich kraj. Zawsze mile widziane sq kwiaty (we Wło­szech pod żadnym pozorem nie dajemy ich mężczyznom), ale nie mogq to być chryzantemy (Dania), białe lilie (Finlan­dia), białe kwiaty (Szwecja). Czerwone róże (symbol miłości) zrobiq wrażenie na hiszpańskich gospodarzach.

Wakacyjny dress code

1. Zakryte jest cenniejsze

0 tym, ze w krajach arabskich i muzułmań­skich należy zachować powściągliwość w odkrywaniu różnych części ciała, raczej wiemy. Jednocześnie wydaje nam się, że krótkie spodenki i top to nic szokującego. Owszem, dla nas i w arabskich turystycznych kurortach Egiptu czy Tunezji. Tam możemy sobie pozwolić na więcej. Jednak sytuacja zmienia się diametralnie, gdy wychodzimy poza hotelowe enklawy. Kultura muzułmańska w dużej mierze wyklucza kobiety z życia publicznego i czy nam się to podoba, czy nie, w terenie, w którym ludność miejscowa nie żyje z turystów i jest wychowana trady­cyjnie, należy zachowywać się i ubierać tak, by nikogo nie urazić. Nie znaczy to, ze mamy szczelnie owijać się w tkaniny, ale lepiej włożyć spódnicę za kolano lub długie spodnie niz szorty, cienką bluzkę zamiast topu, nakryć ramiona. To również dotyczy męż­czyzn - warto ubrać się w spodnie za kolana 1 koszulkę z rękawami. Naprawdę nie jest żadnym tłumaczeniem, ze nam jest gorąco! Oni tego nie rozumieją, rozumieją natomiast, ze obraza ich nasza „nagość", a to jednak my jesteśmy gośćmi. Także w Europie w wielu miejscach lepiej ubrać się skromnie i „całościowo", o czym wielu naszych rodaków zapomina. Nikomu nie przyjdzie do głowy, by w Polsce wybrać się do kościoła w skąpym odzieniu odsłaniającym znaczną część ciała. Ale już do świątyń we Włoszech próbujemy się dostać w takim stroju - wyrażając zdzi­wienie, że nie można!

2. Zwiedzamy cerkiew

Ubiór powinien być skromny. W cerkwi greckokatolickiej (unickiej) trzeba mieć zakryte ramiona (nawet jakąś chustką), natomiast kolana mogą pozostać odkryte, ale tylko kolana. Jeśli to jest cerkiew prawosławna, trzeba mieć jeszcze skrom­niejszy strój - zakrytą głowę i spódnicę za kolana. Ubiór męski również powinien być skromny - długie spodnie, a koszula z rękawami.

3. Długa spódnica do kościoła

Nie zdziw się, jeśli w Hiszpanii czy we Włoszech zostaniesz obrzucona czy obrzu­cony nieprzychylnym spojrzeniem z powodu zbyt luźnego, turystycznego stroju podczas zwiedzania kościołów. Pamiętaj, że ty rów­nież nie byłabyś zachwycona, widząc turystę w krótkich szortach lub turystkę w bluzce na ramiączkach w kościele w twojej parani. W Izraelu zaś niekiedy długie spódnice leżą w koszach koło wejścia, jak kiedyś kapcie w muzeum, i trzeba je wkładać, by zakryć nogi. To dotyczy również mężczyzn! Ramiona koniecznie trzeba zakryć, choćby lekkim szalem.

4. Skromnie u protestantów

Wchodząc do świątyni protestanckiej, także trzeba uszanować wiernych i zakryć ramiona oraz kolana.

5. Wizyta w meczecie

Najpierw upewnijmy się, ze można go zwiedzać (łatwiejsze jest zwiedzanie meczetów w Turcji niż na przykład w Egipcie, a w Maroku z wyjątkiem meczetu Hassana II w Casablance nie można zwiedzać żad­nego innego). Wybierając się tam, należy włożyć długie spodnie (spódnicę, sukienkę - za kolana) i mieć zakryte ramiona. Kobiety powinny też mieć zasłonięte włosy, panowie wchodzą bez nakrycia głowy. Wszyscy przed wejściem muszą zdjąć buty.

6. Wizyta w synagodze

Do synagogi może wejść każdy, bez względu na wyznanie, płeć oraz wiek, i uczestniczyć w każdej religijnej uroczystości jako obser­wator. Ale można być poproszonym o to, by stanąć po stronie dla kobiet lub dla męż­czyzn (zależnie od płci). Kobiety powinny mieć zakryte ramiona i spodnie (ale nieobcisłe) lub spódnicę za kolana, panowie wchodzą w nakryciu głowy. Jeśli synagoga jest bardziej tradycyjna i odbywa się w niej modlitwa, tym skromniej trzeba być ubranym i zachowywać się bardzo powściągliwie.

Zdejmij spodnie albo odejdź

Na niemal całym świecie natknąć się można na plaże naturystów. Tu ludzie zachowują się bardzo swobodnie i nie używają kostiumów kąpielowych ani slipek. Jeśli nie podoba ci się ten styl, po prostu odejdź. Jeżeli jednak chcesz zostać, tak jak inni zdejmij ubranie.

Wizyta w światyni buddyjskiej

Przed wejściem do niej zdejmujemy buty i skarpetki. Zabronione jest odwracanie się tyłem do posągów Buddy, siadanie ze stopami skierowanymi ku wizerunkom Buddy (stopy schowamy pod siebie). Buty zdejmuje się także przed wejściem do niektórych klasztorów i zabytkowych świątyń (na przykład ruin Bagan w Birmie). Miejscom kultu religijnego należy okazywać szacunek (informują o tym przewodnicy w danym kraju), w Tajlandii dotyczy to także majestatu króla, jego rodziny i dworu (me wolno zniszczyć banknotu, na którym jest wizerunek monarchy).

Komu sie nie podoba toples i bikini

Nawet w krajach europejskich i liberal­nych (Francja), chcąc opalać się to-pless (bez biustonosza), lepiej na plażach publicznych robić to dyskretnie. W Egip­cie czy Tunezji tym bardziej, nawet jeśli przebywamy w hotelowym zamkniętym kompleksie. Poza nim topless jest niedo­puszczalny i można narazić się na spore nieprzyjemności. Tam nawet skąpe bikini na plaży publicznej może być źle widzia­ne - Arabki kąpią się w ubraniu, mają też zasłonięte włosy. W Egipcie możemy ko­rzystać z plaż publicznych - poza hotelo­wymi - ale w takim miejscu strój i sposób zachowania będzie bardzo ważny, Przy­da się jednoczęściowy strój kąpielowy, pareo i nieprzyglądanie się kąpiącym się kobietom. Nie powinno się też ich foto­grafować - zawsze towarzyszy im męż­czyzna, który w zdecydowany sposób może zwrócić nam uwagę.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
 
19 - 11.01.2013          
  VIP

Wyburzenia, rozbiórki budynków, wykopy pod fundamenty, wykopy pod budynki, hale produkcyjne czy magazynowe, wykopy pod wszelkie obiekty budowlane, wykopy pod sieć wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną i telekomunikacyjną, wykopy pod przyłącza, szamba, baseny, stawy, stawy rybne ...

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  VIP

Wyburzenia, rozbiórki budynków, wykopy pod fundamenty, wykopy pod budynki, hale produkcyjne czy magazynowe, wykopy pod wszelkie obiekty budowlane, wykopy pod sieć wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną i telekomunikacyjną, wykopy pod przyłącza, szamba, baseny, stawy, stawy rybne ...

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  VIP

Wyburzenia, rozbiórki budynków, wykopy pod fundamenty, wykopy pod budynki, hale produkcyjne czy magazynowe, wykopy pod wszelkie obiekty budowlane, wykopy pod sieć wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną i telekomunikacyjną, wykopy pod przyłącza, szamba, baseny, stawy, stawy rybne ...

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
VIP Travel - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.