Co oznaczają gwiazdki hotelowe?
Gwiazdki hotelowe mogą być powodem wielu nieporozumień i pretensji zgłaszanych przez gości niezadowolonych ze standardu, w jakim przyszło im nocować. Co oznaczają gwiazdki w hotelu i czym kierować się szukając faktycznie obiektów o wysokiej jakości?
Co oznaczają gwiazdki hotelowe?
Liczba gwiazdek przy hotelach uznawana jest powszechnie za wyznacznik jakości oferowanych przez nie usług, charakteru obiektu, obsługi czy wyposażenia, jakie powinno być dostępne dla gości hotelowych. Określanie standardu hotelu w ten sposób nie tylko jest praktyką stosunkowo świeżą, bowiem pojawiło się pod koniec lat 50. XX wieku, ale również niekoniecznie spotkamy się z nim we wszystkich krajach i rejonach świata. W Grecji standard hotelu oznaczany jest nie gwiazdkami, ale literami. Litera „L” oznacza obiekt luksusowy, a literami od „A” do „C” oznacza się hotele 4-, 3- i 2-gwiazdkowe. Z kolei kraje skandynawskie, jak Norwegia, Finlandia czy Szwecja w ogóle nie stosują oznaczeń standardu hoteli.
Teoretycznie system gwiazdkowy stosowany dla określenia standardu hoteli miał ułatwić gościom wybór odpowiedniego obiektu spełniającego ich wymagania. W praktyce standardy są różne, w zależności od krajów. Przykładowo, standardy hotelowe w krajach arabskich różnią się mocno od europejskich i 4-gwiazdkowe hotele w Egipcie, Tunezji czy Turcji będą odznaczały się jakością usług niższą lub równą 3-gwiazdkowym hotelom w Europie. Warto zwrócić również uwagę na datę budowy hotelu lub przyjrzeć się, jak wygląda on z zewnątrz. Wiele hoteli budowanych w latach 80. XX wieku nadal reklamuje się np. 3 gwiazdkami, podczas gdy lata świetności ma już dawno za sobą, co może mocno rozczarować przybywających tam turystów. Na ujednolicenie standardów w zależności od liczby gwiazdek możemy liczyć natomiast w dużych sieciach hotelowych, co oznacza jednak również dużo wyższe ceny za nocleg.
Jak przyznaje się gwiazdki hotelowe w Polsce?
Hotelowe gwiazdki w Polsce przyznawane są przez Marszałka Województwa oraz specjalną komisję, w skład której wchodzą przedstawiciele Sanepidu, straży pożarnej, nadzoru budowlanego oraz branży hotelarskiej, na podstawie przepisów znajdujących się w Ustawie o usługach turystycznych z 1997 r. (Dz. U. 2017 poz. 2361). Lista wymagań, jakie muszą być spełnione przez hotele ubiegające się o gwiazdki, liczy aż 52 punkty. Czego możemy więc konkretnie spodziewać się w hotelach o liczbie gwiazdek od 1 do 5?
Hotel 1-gwiazdkowy
Hotele posiadające jedną gwiazdkę nie mają zbyt wielu udogodnień dla swoich gości, jak klimatyzacja czy telewizor w pokoju. Urządzenie jest raczej minimalistyczne, co przekłada się na niską cenę za nocleg. 2-osobowy pokój w hotelach 1-gwiazdkowych musi liczyć co najmniej 10 mkw, a w pokoju znajdziemy łóżko, lampkę nocną, szafę z minimum 3 wieszakami na osobę, biurko lub stół, krzesło, lustro, wieszak na ścianie, 2 szklanki i przynajmniej 1 gniazdko elektryczne. W starszych obiektach tego typu łazienki muszą być jedynie w ¼ pokoi i są wyposażone w wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę, sedes, kosz na śmieci, mydło i ręczniki. Goście w cenie noclegu otrzymują śniadanie hotelowe i możliwość zakupu gorących napojów przez całą dobę w hotelu, w tym napojów z automatu. Pokoje są codziennie sprzątane, a wymiana pościeli i ręczników odbywa się co 3 dni lub na prośbę gości. Wśród usług dodatkowych hotele 1-gwiazdkowe oferują ogólnodostępne miejsce do oglądania telewizji i przechowalnię bagażu.
Hotel 2-gwiazdkowy
W hotelu 2-gwiazdkowym mamy do dyspozycji nieco większe pokoje (12 mkw w przypadku pokoju 2-osobowego) z radiem, miejscem na bagaż oraz dostępem do internetu dla wszystkich gości. Goście hotelowi mogą również korzystać z aperitif-baru lub baru kawowego, śniadania hotelowego i gorących napojów serwowanych przez całą dobę. Osobne łazienki w hotelach 2-gwiazdkowych muszą znaleźć się w co najmniej ½ pokoi w całym obiekcie.
Hotel 3-gwiazdkowy
W hotelach 3-gwiazdkowych pokój 2-osobowy musi liczyć co najmniej 14 mkw, a w jego wyposażeniu, poza standardowymi meblami, znajdują się m.in. materiały piśmiennicze, zestaw do czyszczenia ubrań i butów, igielnik, torba na bieliznę do prania, woda butelkowana, radio, telefon i telewizor. Wszystkie pokoje wyposażone są w osobne łazienki, a whotelu znajduje się restauracja, kawiarnia oraz room service. Goście mogą skorzystać z dostępu do WiFi, ogólnodostępnej sali spotkań, a czasem w obiektach o 3-gwiazdkowym standardzie znajdują się także gabinet odnowy biologicznej lub SPA.
Hotele 4-gwiazdkowe
W hotelu 4-gwiazdkowym pokoje 2-osobowe liczą co najmniej 16 mkw powierzchni i znajdziemy w nich nie tylko udogodnienia podobne, co w standardzie 3-gwiazdkowym, ale też fotele lub kanapę, minibar lub lodówkę oraz klimatyzację w obiektach, które otrzymały gwiazdki po 2011 roku. W łazienkach znajdują się suszarki do włosów. W hotelach w tym standardzie działają także restauracje hotelowe z kartą dań, kawiarnie, room service, a goście mają dostęp do gorących napojów przez całą dobę. Sprzątanie odbywa się codziennie, wraz z wymianą ręczników i pościeli. Do dyspozycji gości oddane zostają co najmniej 2 rodzaje usług odnowy biologicznej, jak sauna, basen, spa, gabinety masażu czy siłownia, kwiaciarnia lub usługa dostarczania kwiatów oraz prasa codzienne.
Hotele 5-gwiazdkowe
Hotele 5-gwiazdkowe oferują swoim gościom najwyższy standard urządzenia obszernych pokoi wyposażonych w sejf, płaszcz kąpielowy, telefon w łazience oraz wagę. Obiekty tego typu często znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach, zabytkowych pałacach czy zamkach i oferują ekskluzywne zabiegi spa i wellness. Często w hotelach o tym standardzie dostępna jest także usługa konsjerża, czyli osobistego asystenta gościa hotelowego, który pomaga np. w rezerwacji stolika w restauracji, kupieniu biletów do atrakcji turystycznych czy innych, ważnych sprawach.
Hotele 7-gwiazdkowe
W różnych krajach znajdują się ponadto wyjątkowo luksusowe obiekty hotelowe, których standard określa się jako 7-gwiazdkowy. Do takich hoteli należą m.in. Burj Al Arab w Dubaju mieszczący się na sztucznej wyspie i oferujący ekskluzywne apartamenty dla swoich gości o powierzchniach od 170 do 780 mkw, a także możliwość podziwiania kilkupiętrowego akwarium, w którym znajduje się żywa rafa koralowa. W Wenecji hotelem 7-gwiazdkowym jest zabytkowy, XVI-wieczny Palazzo Papadoli, w którym nocuje się w zabytkowych komnatach zdobionych freskami, a kolacje jada w sali balowej.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |