Doba hotelowa – co oznacza i jak długo trwa?
Decydując się na wyjazd wakacyjny połączony z nocowaniem w hotelu, warto wiedzieć, ile trwa doba hotelowa. Od długości doby hotelowej zależy bowiem, kiedy możemy zameldować się w hotelu i zostawić bagaże w przydzielonym nam pokoju, a także do której musimy opuścić pokój. Doba hotelowa jest bowiem zazwyczaj krótsza niż tradycyjnie przyjęte 24 godziny i nie może trwać krócej niż 20 godzin.
Co oznacza doba hotelowa
Pod pojęciem doby hotelowej rozumie się czas, w trakcie którego możemy skorzystać ze wszystkich udogodnień i atrakcji oferowanych przez dany hotel. Można więc w tym czasie skorzystać ze strefy wellness i rekreacji oferowanej przez coraz większą liczbę hoteli, pójść na basen czy do sauny lub wybrać się na posiłek oferowany przez hotelową restaurację. Wybierając się więc zwłaszcza za granicę, najlepiej zaplanować dojazd do hotelu w okolicach godzin, kiedy rozpoczyna się doba hotelowa w danym miejscu. Informacje o tym znajdziemy na każdej stronie internetowej hotelu, gdzie zarezerwowaliśmy pokój.
Doba hotelowa godziny
Zgodnie z zasadą przyjętą przez większość hoteli w Polsce i na świecie, wynikającą z wewnętrznych regulaminów hotelarskich i dobrych praktyk, doba hotelowa nie powinna trwać krócej niż 20 godzin. Zazwyczaj zaczyna się ona o godzinie 14.00, a kończy przed godziną 12.00, jednak każdy hotel ustala własne zasady w tej kwestii. Warto więc wcześniej sprawdzić godziny, aby nie być nieprzyjemnie zaskoczonym po męczącej podróży, kiedy jedyne o czym marzymy, to zrelaksować się w hotelowym basenie.
Czy można zmienić godziny doby hotelowej
Jeżeli zależy nam jednak bardzo, aby w hotelu zameldować się wcześniej niż o godzinie 14.00, możemy spróbować ustalić to wcześniej z obsługą obiektu. Godzina 14.00 to czas potrzebny na ogół obsłudze, która sprząta pokoje po poprzednich gościach od rana. Może się jednak zdarzyć, że jeżeli hotel nie ma dużego obłożenia, zostanie nam przydzielony wolny pokój nieco wcześniej. Nigdy jednak nie możemy być tego w 100% pewni, zwłaszcza w sezonie wakacyjnych, kiedy personel sprzątający ma dużo pracy. W przypadku, kiedy czeka nas transfer w godzinach wieczornych, a doba hotelowa kończy się o godzinie 12.00, również należy jak najszybciej zgłosić to obsłudze. Zazwyczaj jest ona chętna do ułatwiania życia swoim gościom w tej kwestii i umożliwia im następujące rozwiązania:
– wymeldowanie się z pokoju o godzinie 12.00, pozostawienie bagaży w przechowalni i odebranie ich przed transferem,
– przedłużenie o kilka godzin doby hotelowej, co generuje dodatkowe koszty; większość hoteli oferuje tego typu usługę, uzależniając ją od miejsc wolnych; w razie potrzeby jest możliwe ewentualnie zajęcie innego, wolnego pokoju, jeśli ten, który opuszczamy, musi być posprzątany przed wizytą kolejnych gości.
Pamiętajmy również, że jeżeli transfer z hotelu zaplanowany jest po północy, pokój hotelowy należy się nam tak, jakbyśmy spędzali w nim jeszcze jeden dzień. Koniecznie jednak należy sprawdzić zapisy umowy podpisywanej w przypadku wycieczek zagranicznych, zwłaszcza pod kątem liczby noclegów i zaplanowanych transferów. Podpisując umowę akceptujemy bowiem określone godziny rozpoczęcia i zakończenia całej wycieczki, w tym również godziny transferów. W przypadku transferu zaplanowanego na godzinę 23.30 pokój hotelowy będziemy musieli opuścić do godziny 12.00 lub przedłużyć o kilka godzin dobę hotelową. Pamiętajmy również, że w przypadku przedłużenia doby hotelowej nie zawsze możemy również skorzystać z dodatkowych atrakcji w hotelu, jak sauna czy basen. Będą one wówczas płatne dodatkowo.
W niektórych popularnych miejscach wypoczynkowych doba hotelowa może rozpoczynać się nawet jeszcze później – od godziny 16.00. Takie sytuacje zdarzają się np. na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie turyści wypoczywają zazwyczaj w apartamentach z kuchniami, które wymagają nieco więcej czasu przeznaczonego na sprzątanie.
Czy skrócenie doby hotelowej oznacza niższą cenę noclegu?
Częstą sytuacją w podróży jest dość późne przybycie do hotelu i wczesne wymeldowanie z niego. Czy z tego powodu można liczyć na niższą cenę noclegu? Większość hoteli nie stosuje takich praktyk i niezależnie od spędzonego w nich realnego czasu, musimy zapłacić pełną kwotę za dobę hotelową. Tego typu standardy pozwalają na stałe zarobki w biznesie hotelarskim, co jest ważne dla właścicieli dla utrzymania płynności finansowej.
Zakwaterowanie w hotelu po nocnym locie
Problemy z zakwaterowaniem w hotelu o nietypowej porze mogą mieć również goście przybywający do niego po długim, nocnym transferze. Nawet jeśli są z małymi dziećmi, to mimo najlepszych chęci, obsługa hotelowa może nie mieć po prostu dla nich wolnego miejsca. Wybierając się na wakacje, kiedy jesteśmy świadomi konieczności nocnego transferu, musimy odpowiednio się przygotować do takiej sytuacji. Wyśpijmy się dobrze przed samą podróżą, a w trakcie samego lotu również próbować zasnąć, jeśli tylko jest to możliwe. Pozwoli nam to zachować zdecydowanie lepszą formę po przybyciu do hotelu nad ranem. Dobrze mieć ze sobą w bagażu podręcznym podstawowe ubrania na zmianę czy ręcznik. W niektórych hotelach obsługa może zaproponować nam bowiem spędzenie oczekiwania na wolny pokój na basenie, saunie czy nawet w barze, zamiast nużącego oczekiwania w lobby.
W jaki sposób informować gości o godzinach doby hotelowej?
Za dobrą praktykę właścicieli obiektów hotelowych lub innych miejsc noclegowych uważa się informowanie o godzinie wymeldowania i zameldowania wszędzie, gdzie promują swoją ofertę. Warto również powiadomić gości o braku możliwości jakichkolwiek zmian w kwestiach wydłużenia doby hotelowej lub wcześniejszego dostępu do zamówionego pokoju. Informacja o godzinach rozpoczęcia i zakończenia pobytu w hotelu powinna zostać przekazana w trakcie meldowania gości czy poprzez hasło do WiFi z przypomnieniem „checkout12”. Z pewnością zostanie to docenione przez wielu turystów w trakcie poszukiwania przez nich odpowiedniego miejsca noclegowego.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |