Kamienie szlachetne
Do kamieni szlachetnych zaliczamy tylko te które spełniają pewne kryteria ustalane przez znawców kamieni szlachetnych (głównie gemmologów). Do tych cech należą:
- gatunek minerału i jego występowanie (minerały rzadkie (np. diament) są cenniejsze niż te występujące powszechnie (np. kwarc)
- twardość minerału - ogólnie uznaje się właściwe kamienie tylko od 8 twardości w skali Mohsa, jednakże granica często jest rozszerzana do 6 (6-10). Twardość ma wpływ na możliwości obróbki minerału. Kamienie o zbyt niskiej twardości są zbyt kruche by można je dobrze oszlifować np. w szlif brylantowy. Pomimo tego często stosuje się w jubilerstwie kamienie o niższej twardości jak apatyt (5) czy fluoryt (4) ale mają na to wpływ indywidualne cechy okazu (jakość pod względem czystości, barwy itd). Dodatkowo twardość ma wpływ na "zużywalność" minerału w samym wyrobie. Brylant praktycznie nie ulega zniszczeniu po umieszczeniu np. w pierścionku zaręczynowym. Umieszczony apatyt mógłby zostać starty/zniszczony już w ciągu kilku lat (jeśli nie krócej)
Skala twardości Mohsa - SkalaMohsa.pdf
czystość - zdecydowanie najlepsze okazy to tzw. okazy czystej wody (IF - Internally Flawless). Kamienie z dużą ilością skaz nie mogą być uznane za kamienie szlachetne pomimo np. gatunkowo ambitnej nazwy. Diament czystości I1 nie będzie mógł być uznany za kamień szlachetny w rozumieniu jubilerskim. Będzie to zdecydowanie kamień ozdobny.
Klasyfikacja czystości kamieni według GIA - GIA.pdf
mówiąc o czystości warto też powiedzieć o stopniu przejrzystości kamienia. Możemy mieć kamienie całkowicie przezroczyste, przezroczyste do przeświecającego, półprzezroczyste tzw. przeświecające, przeświecające do nieprzeświecającego i nieprzeświecające (zupełnie nie przepuszczają promieni świetlnych). Stopnie przejściowe oznaczają iż nieprzezroczystość wzrasta od zewnątrz do wewnątrz kamienia
barwa - barwa ma znaczenie tylko w przypadku tzw. istnienia barw skazujących. W przypadku kiedy mamy kamień np. idealnie czerwony ale posiada różne odbarwienia (barwa jest niejednorodna, w niektórych miejscach szarawa, ciemna lub w zupełnie innym kolorze, który powoduje obniżenie atrakcyjności kamienia) wtedy kamień ma mniej ciekawe zastosowanie, biżuteria z niego wykonana jest znacznie tańsza. Niekoniecznie powoduje to ujęcie z zakresu kamieni szlachetnych
Do kamieni szlachetnych zaliczamy najczęściej (pod względem gatunkowym):
- Diament
- Korundy (szafir w tym padparadża, rubin)
- Beryle (szmaragd, akwamaryn, morganit, heliodor, goshenit, beryl czerwony)
- Aleksandryt (rzadka odmiana chryzoberylu)
- Chryzoberyl
- Perydot (szlachetna odmiana oliwinu)
- Cyrkon
- Granaty (pirop, czyste almandyny, spessartyn, hessonit, grossular, demantoid, uwarowit)
- Topaz
- Turmaliny
- Danburyt
- Kunzyt (szlachetna odmiana spodumenu)
- Opal szlachetny
Do minarałów warunkowo uznawanych za kamienie szlachetne możemy zaliczyć:
- Szlachetne odmiany ortoklazu
- Chryzopraz
- Szlachetne odmiany jadeitu (imperial)
- Doskonałe kryształy cyjanitu
- Kwarc rutylowy
- Doskonałe kryształy obsydianu
- Kwarce (najczystsze okazy kryształu górskiego, ametystu, cytrynu, kwarcu dymnego i morionu)
|
Diament
Kryształ nieoszlifowany |
Cullinan I
Cullinan I - Gwiazda Afryki.
Największy brylant świata. |
Diament Tiffany
Największy na świecie żółty brylant
o tak wysokiej czystości |
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |