Srebro podstawowe informacje
Srebro podobnie jak złoto jest znane i wykorzystywane przez ludzi od tysięcy lat. Ma ono jednak znacznie szersze od złota zastosowanie w różnych dziedzinach życia, między innymi w medycynie i niemal wszystkich gałęziach przemysłu. W związku z częstym występowaniem w przyrodzie, cena srebra jest też znacznie niższa niż złota.
Ze względu na swoje właściwości: piękną barwę, metaliczny połysk oraz kowalność, która umożliwia łatwe formowanie go w różne kształty, już od czasów starożytnych używane jest do wyrobu biżuterii i ozdób. Jego cena sprawia też, że biżuteria ta jest w zasięgu znacznie większej grupy klientów. Biżuteria ze srebra jest jednak nieco bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych niż biżuteria wykonana ze złota. Pod wpływem kontaktu z powietrzem srebro pokrywa się czarnym nalotem – warstwą siarczku srebra. Nalot ten jest natomiast łatwy do usunięcia za pomocą specjalnej ściereczki. Bardzo zaczernione srebro lepiej oddać do czyszczenia do jubilera.
Czyste srebro jest dość miękkie, dlatego domieszkowane jest innymi metalami, aby zapewnić większą trwałość wyrobom z tego metalu. Zawartość srebra w uzyskanym stopie nazywana jest próbą. Próba określa ile jednostek czystego srebra znajduje się w 1000 jednostek stopu, przyjmując, że 1000 jednostek stopu to 1 gram. W celu standaryzacji ilości srebra w stopie wprowadzono tzw. jubilerskie próby srebra:
- pierwsza próba srebra - 925
- druga próba srebra - 875
- trzecia próba srebra - 830
- czwarta próba srebra - 800
Zawierająca najwięcej czystego srebra pierwsza próba 925 jest jednocześnie najczęściej wykorzystywaną w produkcji jubilerskiej w Polsce i innych krajach Europy.
Próba jest oznaczana na każdym wyrobie z metalu szlachetnego. Znak ten nosi nazwę cechy bądź znaku probierczego, który określa próbę oraz rodzaj metalu. Współcześnie próbę podaje się najczęściej w promilach, natomiast rodzaj metalu jest określany odpowiednim symbolem (na przykład w Polsce dla srebra jest to kobieta w chustce). Cecha stanowi gwarancję jakości wyrobu jubilerskiego. Wyroby z metali szlachetnych są cechowane przez urzędy probiercze.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |