Kulisy powstania filmu "Step Up - Taniec zmysłów"
"Step Up - Taniec zmysłów"
produkcja: USA, 2006 r.
polska premiera kinowa: 1 września 2006 r.
czas: 100 minut
dystrybutor: Monolith Films
reżyseria: Anne Fletcher, scenariusz: Duane Adler i Melissa Rosenberg, zdjęcia: Michael Seresin, kierownik muzyczny: Buck Damon, produkcja: Patrick Wachsberger, Erik Feig, występują: Channing Tatum (Tyler), Jenna Dewan (Nora), Mario (Miles), Drew Sidora (Lucy), Heavy D. (Omar), Rachel Griffiths (dyrektor Gordon).
Kulisy powstania filmu "Step Up - Taniec zmysłów"
Producent Erik Feig od wielu lat marzył, by stworzyć film w stylu tych, które fascynowały go w młodości: "Gorączki sobotniej nocy", "Sławy" ("Fame") czy "Dirty Dancing", i tych które są dla niego nową inspiracją, jak "8 mila" czy "W rytmie hip-hopu". - Miłość do muzyki jest wartością uniwersalną, dlatego spodobał mi się pomysł, aby bohaterem filmu uczynić zadziornego chłopaka z dołów społecznych, który da z siebie wszystko, żeby spełnić swoje marzenie - mówi Erik Feig. - Tyler Gage jest kluczową postacią filmu - to chłopak "prosto z ulicy", który dostaje od losu jedną szansę na zmianę swojego życia i lepszą przyszłość.
Po zaakceptowaniu pomysłu filmu "Step Up - Taniec zmysłów" Freig wraz z producentem Patrickiem Wachsbergerem rozpoczął poszukiwania reżysera. Choreograf, producent i reżyser Adam Shankman natychmiast zarekomendował im Anne Fletcher, współczesną choreografkę filmową, która odpowiedzialna była za układy taneczne w ponad 20 obrazach kinowych (m.in. "Nadchodzi Polly", "Dziewczyny z drużyny", "Boogie Nights").
Scenariusz napisany został przez Duane Adler, która zadebiutowała scriptem do "W rytmie hip-hopu", oraz przez Melissę Rosenberg, autorkę popularnego serialu "Życie na fali". Jako miejsce akcji wybrano Baltimore, które, jak tłumaczy Adler "z jednej strony ma szorstki, robotniczy charakter i bogatą historię kryjącą się w rzędach szeregowych robotniczych domów, a z drugiej strony - miejsca piękne, o artystycznym klimacie. W naszej historii oba te światy kontrastują ze sobą, kiedy obserwujemy Tylera chodzącego do Akademii Muzyki i Tańca".
Aby poznać życie utalentowanych nastolatków z artystycznych szkół, Adler przez pół roku obserwowała ich zwyczaje i pracę w szkole kształcącej talenty estradowe: - Chodziłam z nimi na lekcje, przyglądałam się próbom i przygotowaniom do wiosennych pokazów, a przyświecał mi jeden cel: rzetelne pokazanie tego środowiska i dbałość o autentyczność - wspomina swoją pracę.
Kiedy tylko Anne Fletcher przyjęła funkcję reżysera, rozpoczęła poszukiwania obsady, która wniosłaby do filmu realizm, żywiołowość i talent. Poszukiwała aktorów, którzy nie tylko dobrze zgrają swoich bohaterów, ale też sami będą tańczyć i śpiewać. Aby zapewnić maksymalny realizm i autentyczność w grę nie wchodziło zatrudnianie dublerów.
"Polowanie" na odtwórcę roli Tylera odbywało się w atmosferze dość słabej wiary w sukces: - Ta postać jest bardzo złożona - tłumaczy Feig. - Wiedzieliśmy, że nie lada wyczynem będzie znalezienie chłopaka, który spełni nasze oczekiwania: charyzmatycznego, ale targanego konfliktami, twardego, lecz wzbudzającego sympatię. Szorstkiego, ale romantycznego. Nieszkolonego, ale świetnego tancerza.
Moment, kiedy Channing Tatum (wcześniej publicznie pojawił się jako nowa twarz w reklamie Mountain Dew w 2002 roku) wszedł na przesłuchanie odmienił cały film. - Jak tylko go zobaczyliśmy, wiedzieliśmy, że to będzie nasz Tyler - wspomina Feig. - Potem ujrzeliśmy jak tańczy - po prostu płynął. Znalezienie go to była chwila prawdziwej ekscytacji.
Tatum od razu wczuł się w rolę. - Nie stworzyłbym lepszej postaci, niż postać Tylera nakreślona w scenariuszu - mówi Tatum. - To beztroski chłopak, który uwielbia taniec i dobrą zabawę, ale ma też tendencję do autodestrukcji. Myślę, że wszyscy chłopcy w tym wieku są trochę stuknięci i destruktywni. Na tym polega bycie nastolatkiem. Rozrabiasz i uczysz się na błędach. Na szczęście, w chwili gdy ląduje między dzieciakami o dużych ambicjach, w Tylerze coś się budzi. Zakochuje się w Norze i otwiera na świat.
Podobnie jak jego filmowy bohater Tatum jest tancerzem freestyle i street dance, i nie ma żadnego wykształcenia tanecznego. Dlatego musiał przejść intensywne szkolenie u hiphopowego choreografa Jamala Simsa. Sesje okazały się trudniejsze niż przypuszczano. - Zawsze umiałem tańczyć i dobrze się poruszać, ale teraz musiałem nauczyć się konkretnych układów, co jest trudne i nie ma nic wspólnego z tańcem intuicyjnym - dodaje Channing Tatum.
Poźniej po wielu długotrwałych przesłuchaniach, twórcy filmu natknęli się na Jennę Dewan, która tańczy od 5 roku życia, wystąpiła w dziesiątkach muzycznych wideoklipów i jako tancerka towarzyszyła w występach P. Didy'ego i Janet Jackson. - Była prawdziwym objawieniem - mówi Feig. - Wiedzieliśmy, że musi to być taka dziewczyna, która od razu przykuje uwagę Tylera, który pojawia się w progach Akademii z wiadrem i mopem i wprost tryska nienawiścią do wszystkich. Będzie chciał zrobić na niej wrażenie i ją poderwać.
Dewan również zafascynowana była historią: - Podoba mi się to, że film opowiada od dwóch światach, które się spotykają i dwójce młodych ludzi, którzy wzajemnie się czegoś uczą. Tyler i Nora poznają się i budują swoje uczucie w nietypowy sposób. Tyler miał ciężkie życie i nie potrafi już niczego chcieć, bo dotąd tylko wszystko tracił - mówi. - Poznając Norę widzi osobę, która walczy o realizację swoich celów. To rozpala również jego aspiracje, żeby określić i próbować zrealizować jakiś cel w życiu. On z kolei uczy Norę większego luzu, odpuszczania sobie niektórych spraw, wyzbycia się nadmiernej sztywności. Pokazuje jej czym jest prawdziwa miłość.
Po skompletowaniu obsady, Fletcher skoncentrowała się na dwóch kluczowych składnikach filmu: porywającej muzyce i układach tanecznych. Aby wprowadzić w życie swą choreograficzną wizję będącą połączeniem tańca klasycznego ze swobodnym street dance, która ma być podstawą wyjątkowego stylu filmu, reżyserka podjęła współpracę z choreografami hip hopu: Zachem Woodlee, Jamalem Simsem i Rosero McCoy.
Sims współpracował z Tatumem nad rozwinięciem jego wrodzonych umiejętności tanecznych. Tatum musiał nauczyć się odliczać rytm i tańczyć w synchronizowaniu z grupą. Podobnie jak jego bohater musiał szybko opanować umiejętności, nad którymi inni pracują latami.
Sims chwalił sobie również współpracę z Jenną Dewan: - Znałem ją, bo pracowaliśmy razem, kiedy była tancerką u Toni Braxton. Jest niesamowita. wystarczyło, że pokazałem jej, o co mi chodzi i w ciągu pięciu minut robiła to. Ponadto jest piękna, co jest dopełnieniem jej wrodzonej gracji.
Każdy dźwięk i każdy ruch w filmie to elementy budujące finałowe widowisko w "Step Up", którym jest pokaz dyplomowy Nory. Ta scena kulminuje wszystkie wcześniejsze kroki i etapy, które widzimy na ekranie. Feig: - Przez cały film przewija się motyw zderzenia różnych światów, a na końcu widzimy zestawienie wszystkich muzycznych i tanecznych stylów, od klasycznego po nowoczesny, jazz i hip hop - wszystkie łączą się w jedno.
***
Treść filmu "Step Up - Taniec zmysłów"
Tyler (Channing Tatum) to chłopak z nizin, buntownik z najgorszej dzielnicy Baltimore. Jego życie jest beznadziejne, codziennie balansuje na granicy prawa, a jedynym marzeniem jest wyrwanie się z przygnębiającej rzeczywistości.
Nora (Jenna Dewan) jest utalentowaną tancerką baletową, dziewczyną z zamożnego domu, która może sobie pozwolić na przywilej kształcenia się w elitarnej Akademii Muzyki i Tańca. Jedyne co stoi na przeszkodzie na drodze do przyszłości, to brak odpowiedniego partnera na zbliżającą się dyplomową prezentację.
Podczas, gdy Nora uczy się w Akademii Tyler, w wyniku kolejnego konfliktu z prawem, zostaje skazany przez sąd na prace społeczne w tej samej szkole. Pojawia się tu jako gniewny outsider z wiadrem i mopem w garści, lecz zrządzeniem losu ujawnia swoje talenty taneczne przed Norą. Nora zachwycona popisami buntowniczego samouka, tancerza street dance, postanawia uczynić go swym partnerem w przestawieniu dyplomowym. Zarówno na scenie podczas morderczych treningów, jak i poza nią, oboje czują, że łączy ich coraz więcej. Rodzi się uczucie, dzięki któremu Tyler zaczyna wierzyć w siebie i w to, że może zmienić swoje życie. Pokaz, w którym ma wziąć udział może stać się przepustką do nowego, lepszego świata. Jest dla niego szansą na lepszą przyszłość, szansą która najprawdopodobniej nigdy więcej się nie powtórzy...
Motywem przewodnim filmu "Step Up - Taniec zmysłów" zrealizowanego w stylu "8. mili" i "W rytmie Hip-Hopu" jest także muzyka - rytmy dancehall, R&B i hip hop - utrzymane w tych stylach piosenki wykonywane są przez Seana Paula, Ciara, Chrisa Browna, Samanthę Jade.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |