Polskie projekty samochodów
Polska zaliczana jest do krajów średniej wielkości. Pod względem zamożności również plasuje się w tej samej kategorii. Z liczbą około kilkudziesięciu milionów mieszkańców jest ważnym rynkiem zbytu. Dla wielu fanów motoryzacji zapewne zadziwiającym jest fakt, że kraj przecież z bogatą tradycja produkcji samochodów nie produkuje rodzimych konstrukcji, nie posiada własnej marki.
Polski przemysł samochodowy został oddany w ręce koncernów zagranicznych. Ówczesne prowadzone rozmowy zawsze kończyły się brakiem porozumienia. Brak dobrej woli a może brak pewnego wizjonerskiego spojrzenia. Wieloletnie doświadczenia, baza produkcyjna, zostały bezpowrotnie utracone. Pojawia się pytanie czy Polskę stać na takie roszady. Pominiemy rozważania na ten temat. Straconego, czasu i błędów w tym zakresie nie da się odwrócić. Warto jednak podjąć dyskusje nad możliwościami odrodzenia się tej ważnej dla gospodarki gałęzi przemysłu. Potęcpiał w tym zakresie istnieje zarówno pod względem zasobów ludzkich, produkcyjnych jak i finansowych. Polska obecnie jest znaczącym krajem montującym, sprzedającym, eksportującym samochody różnych marek, równie wiele jest biznesów kooperujących i produkujących na jego potrzeby.
Nadal możemy odwoływać się do przeszłości, z sentymentem wspominamy FSO i należący do niej zakład produkcyjny na warszawskim Żeraniu – to tam powstały warszawa, syrena i polonez. Wiele ciekawych projektów nigdy nie zostało wdrożonych do produkcji. Przykładem mogą być FSO ogar, FSO wars, czy syrena sport, która znalazła uznanie nawet wśród Włoskich projektantów. Obecnie również możemy podziwiać projekty na deskach kreślarskich. Talentu w tym zakresie nie brakuje.
Więc dla czego nie produkujemy. Wielu podważa sensowność takiego projektu, argumentem staje się konkurencja z już globalnymi koncernami samochodowymi. Jednak szanując ich pozycję należy zauważyć, że na chęć zakupu samochodu danej marki składa się wiele czynników, między innymi utożsamienie się z marką, pierwiastek narodowy. Wydaje się, że właśnie te czynniki powinny się stać podstawą wdrożenia projektu w życie. Skala produkcji w początkowej fazie projektu powinna zapewnić korzystny bilans w rachunku ekonomicznym. Warto również skupić uwagę na produkcji niszowej, jednostkowej. Obecnie w Polsce już powstają konstrukcje samochodów produkowanych na indywidualne zamówienie, czy przez pasjonatów motoryzacji.
Ciekawymi projektem jest nowa syrena sport – pracują nad nim Rafał Czubaj, Pavlo Burkatsky oraz Maciej Marcinkowski. Samochód mający się nazywać Aquila sport to konstrukcja z 330 konnym silnikiem, wadze poniżej 1000 kg oraz napęd na tylne koła. Wstępna charakterystyka techniczna i stylistyczna przypomina alfę romeo 4C.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
Inną ciekawą inicjatywą jest projekt nowej warszawy, którym zarządza Michał Koziołek.
Kolejny projekt nawiązuje do przeszłości, mowa o syrenie meluzyna.
Dowodem możliwości realizacji ambitnych projektów jest powstały i zakończony projekt supersamochodu – arrinery hussaryi, który ujrzał świat w 2011 roku. Arrinera Hussarya − supersamochód konstruowany przez polską firmę Arrinera Automotive.
Prace projektowe nad pierwszym polskim supersamochodem rozpoczęto w drugiej dekadzie XXI wieku. Pierwszy prototyp pojazdu zaprezentowano akcjonariuszom i inwestorom firmy Arrinera 9 czerwca 2011 roku, natomiast pierwsza jazda próbna odbyła się niecały miesiąc wcześniej − 17 maja 2011 roku.
Zmianę wyglądu wersji produkcyjnej względem prototypu ogłoszono we wrześniu 2011 roku. Pierwsze szkice zaprezentowano 17 lipca 2012 roku. 3 sierpnia 2012 roku na oficjalnym blogu firmy zaprezentowano komputerową symulację wyglądu wersji produkcyjnej pojazdu.
1 kwietnia 2014 roku zaprezentowano w wersji 3D finalny design samochodu.
Produkcja supersamochodu odbywać się ma w Gliwicach.
Pojazd charakteryzuje nadwozie o dynamicznych liniach. Przód samochodu poprowadzono bardzo nisko (przy ziemi). Dwa duże wloty powietrza sprawiają wrażenie dynamicznego chłodzenia hamulców. Pojazd wyposażony zostanie w 20-calowe koła wykonane z metali stopów lekkich, na których założone zostaną opony 245/30 R20 z przodu oraz 325/25 R20 z tyłu.
Rama pojazdu zaprojektowana została przez Lee Noble’a i została wykonana z wysoko wytrzymałej stali o zróżnicowanym przekroju z uwzględnieniem odpowiedniej wytrzymałości na skręcanie. Rama ma być lekka i charakteryzować się dużą odpornością na odkształcenia. Opcjonalnie nadwozie, wnętrze oraz podłoga samochodu będą mogły zostać wykonane z kompozytów węglowych i kewlarowych. Według producenta wersja produkcyjna ma być wykonana z nowoczesnych materiałów, m.in. aluminium. Aby zwiększyć wytrzymałość lakieru na zarysowania, wykorzystano do jego produkcji grafen.
Arrinera 33 ma być testowana z centralnie umieszczoną najmocniejszą na świecie wolnossącą jednostką benzynową w układzie V8 o pojemności 8.3 litra i mocy ponad 800 KM oraz momencie obrotowym 850 Nm, napędzającą tylną oś pojazdu poprzez 6-biegową manualną lub sekwencyjną skrzynię biegów. Skrzynię biegów wyposażono w elektroniczne sensory oraz mechanizm różnicowy w którym następuje samoczynne dostosowanie rozdziału momentu napędowego na poszczególne koła napędowe, w zależności od współczynnika przyczepności, a także dzięki dodatkowym sensorom w możliwość zautomatyzowania oraz szybką zmianę biegów poprzez łopatki umieszczone przy kole kierownicy. Z obecną 6-biegową skrzynią CIMA osiągnie 367 km/h, natomiast ze skrzynią Albins osiągnie 390 km/h. Z 7-biegową skrzynią CIMA przekroczy 400 km/h. Prędkość maksymalna została ograniczona do 330 km/h ze względu na opony. Stosunek mocy do masy pojazdu wynosi 654KM/t
Pierwszy prototyp pojazdu wyposażony był w silnik diesla od Audi.
|
Osiągi |
0-100 km/h |
3,3 s |
0-200 km/h |
9,0 s |
0-200-0 km/h |
4.0 s |
200-0 km/h |
233 m |
Czas na 1/4 mili |
10,0 s |
Prędkość maksymalna |
330 km/h |
Przeciążenie w zakręcie |
1,3 |
|
Standardowe wyposażenie pojazdu obejmować ma m.in. radioodtwarzacz CD/MP z 4 głośnikami oraz zestawem głośnomówiącym Bluetooth, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka boczne, elektrycznie sterowane szyby, sportowe fotele, obszywaną skórą deskę rozdzielczą, centralny zamek z pilotem, światła do jazdy dziennej, światła mijania oraz światła drogowe wykonane w technologii LED, 3-ramienną sportową kierownicę, klimatyzację manualną, kamerę cofania, czujniki parkowania, skórzaną tapicerkę oraz złącze AUX.
Opcjonalnie pojazd wyposażyć będzie można m.in. w pakiety:
- Termowizja − kamera termowizyjna oraz podnoszony ekran LCD
- Carbon wnętrze − elementy wykonane z włókna węglowego z widocznymi włóknami: konsola środkowa, progi wewnętrzne, rączki w drzwiach, obudowa cyferblatów, kierownica, tylne oparcie foteli.
- Carbon − elementy wykonane z włókna węglowego z widocznymi włóknami: lusterka, tylny dyfuzor, osłona silnika.
- Carbon premium − elementy wykonane z włókna węglowego z widocznymi włóknami: pakiet standard + kompletna karoseria wykonana z włókna węglowego.
- Carbon mat − wszystkie elementy wykonane z matowego włókna węglowego.
- Car audio premium − system 6 głośników wraz ze wzmacniaczem, DVD z nawigacją.
- LED − podświetlenie wnętrza kabiny pasażerskiej oraz drzwi za pomocą LED.
- Hamulce − powiększone tarcze hamulcowe i zaciski
- Tor − czteropunktowe pasy, utwardzone zawieszenie, obniżony profil opon, fotele kubełkowe wykonane z włókna węglowego.
- Exclusive − indywidualny kolor nadwozia, detale wnętrza, przeszycia na skórze, elementy z włókna węglowego w jednym z pięciu dostępnych wzorów pokrywane odcieniem podobnym do koloru karoserii.
Wersja limitowana − „Seria 33”
Arrinera zapowiedziała, że planuje produkcję specjalnej wersji supersamochodu Hussarya o nazwie „Seria 33”. Od zwykłej wersji będzie się różnić elementami stylistycznymi wnętrza i nadwozia. Cena egzemplarza w tym wykonaniu nie została jeszcze ujawniona.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |